Kamervragen over bezuiniging Scalda Het diner bestaat uit chips en chocolade Man die met mes in Hulst uithaalde lichter bestraft 8 ZE Water, land en Zeeuwen vormen een kleurrijk geheel. Om dat te ervaren moet je er wel oog voor hebben. Het hagelnieuwe fotoboek Zeeland in kleur zal uw blik scherp helpen stellen. FOTOBOEK ZEELAND IN KLEUR A Van Sintepier naar St. Pierre Peter de Lijser (78) uit Bres- kens reist in zijn scootmo- biel van Nieuwvliet (Sin tepier) naar Saint-Pier- re-la-Mer in Zuid-Frankrijk. Hij doet verslag, ook via pzc.nl/scootmobieltour Frankrijk tot nu toe toch een beet je tegenvalt. We hebben het zo slecht nog niet met onze restau rants in Zeeland. Die zijn over het algemeen toch stukken beter dan de plaatselijke eetgelegenheden die ik tot nu toe ben tegengeko men. Op een paar uitzonderingen na dan. De eenvoudige 'table d'hóte', waarbij je samen met an dere gasten en de gastheer en gast vrouw aan één tafel zit, hebben me tot op heden nog het beste ge smaakt. Er moet een oplossing binnen of buiten Scalda komen voor studen ten die gebruik maken van be schermde stageplaatsen. De PvdA in de Tweede Kamer dringt daarop aan bij minister Jet Bussemaker van Onderwijs. Mbo-school Scalda stopt wegens bezuinigingen met beschermde stageplaatsen voor studenten van de economische opleidingen. Van af februari 2017 stopt Scalda geen geld meer in studentenbedrijf In- ceptio in Vlissingen. Daar liepen de afgelopen vijf jaar 170 mbo'ers stage. Ze kunnen geen stageplaats krijgen door bijvoorbeeld een li chamelijke beperking of gedrags problemen. De PvdA-Kamerleden Tanja Jad- nanansing en Joyce Vermue vra gen de minister of ze de bezuini ging kan billijken. Ook willen ze weten wat het voor 'zulke mbo' ers' in Zeeland betekent. De PvdA kan zich voorstellen dat Scalda sa men met het bedrijfsleven een op lossing zoekt. Want zonder stage plek kunnen studenten de oplei ding niet afronden en krijgen ze geen diploma. MIDDELBURG Een inwoner (20) van Heusden is gisteren veroor deeld tot een celstraf van achttien maanden waarvan tien voorwaar delijk. Die straf legt de Middel burgse rechtbank hem op omdat hij in de nacht van 29 november vorig jaar in Hulst met een mes een inwoner van Westdorpe toeta kelde. Hij maakte een diepe snee in zijn hals. De Brabander was die nacht samen met een neef aan het stappen en werd uit een café ge zet. Bij een ander café viel hij, zon der noemenswaardige reden, al dus zijn advocaat, de inwoner van Westdorpe aan en haalde uit met zijn mes. De eis twee weken gele den was achttien maanden cel waarvan zes voorwaardelijk. Eugène de Kok zag Am sterdam, Berlijn en ande re grote steden. Wat een grauwe, door uitlaatgas sen aangetaste gebouwen domi neerden daar het blikveld. Terug in Zeeland viel het hem eens te meer op: de provincie oogt onge kend kleurig. De Kok (42) is journalist bij weekblad De Bode en nam zich voor die kleuren in een boek te vangen. Daartoe deed hij een be roep op Bennie Krajenbrink (57), procesoperator van beroep maar al sinds zijn twaalfde gepassioneerd hobbyfotograaf. Later werd ook de Goese oud-wethouder Charles Linssen (71) ingeschakeld. Sinds zijn pensionering ziet hij de pro vincie vooral door zijn zoeker. Twee jaar heeft het drietal eraan gewerkt. De Kok de teksten, Kra jenbrink en Linssen de foto's - met ook nog enkele fotobijdragen van Annet Eekman. Nu is het foto boek Zeeland in kleur een feit. Beel den op kleur gesorteerd. De rode luiken en deuren van de Abdij in Middelburg combineren wonder baarlijk met de rode spinaker van een zeilboot op de Oosterschelde en het rood van de lage vuurtoren van Westkapelle. Het wier op een paalhoofd is net zo groen als de boot die het strand opspuit. Meekraprood, mosselschelp- blauw, helmgrasgroen, branding- wit, mendeurzwart, paalhoofd bruin: Zeeland staat er gekleurd op. Ik ben over de helft! De kaap van de 700 kilometer is ge rond, nog zo'n 600 kilometer te gaan. Ik rijd momenteel da gelijks tussen de beroemde Franse wijngaarden en geniet dus regel matig van een goed glas. Dat is een welkome afwisseling, want de route zelf was de afgelopen dagen een beetje saai. Verveling ligt dan op de loer, maar juist dat is levens gevaarlijk. De weg langs het Canal entre Champagne et Bourgogne zit vol gevaarlijke putten en loopt hier en daar onmogelijk dicht langs de waterrand. Voor je het weet, lig je in het kanaal. En goed voor 'mijn paard' is het ook niet, al die hobbels en kuilen. Het ka naal is 200 kilometer lang en ik heb me er 150 kilometer lang aan geërgerd. Aan de andere kant: op de grote wegen moet ik weer op passen voor de achteropkomende vrachtauto's. Het is altijd wel wat. Over de ontvangst in de Bed Breakfasts schreef ik eerder al lo vend. Het gaat ook wel eens an ders. In Foulain bijvoorbeeld, waar ik in een oud en slecht on derhouden hotel terecht kwam. De buurvrouw moest de eigena ren bellen dat ik voor de deur stond. Het restaurant bleek dicht, waardoor mijn maaltijd uit armoe dan maar uit drie zakjes chips, wat chocolade en - om mijn teleur stelling wat te verzachten - een fles Cöte du Rhone bestond. Ik moet eerlijk zeggen dat het me op culinair gebied hier in dinsdag 14 juni 2016 Jeffrey Kutterink Den Haag Jan van Damme Eugène de Kok (tekst), Ben nie Krajenbrink en Charles Lins sen (foto's): Zeeland in kleur - Uitgeverij Het Paard van Troje, 120 pag., 22,50 euro. De au teurs signeren zaterdag 18 juni 15.00-16.00 uur in boekhandel Het Paard van Troje in Goes. De Wasschappelse Heiploeg. foto annet eekman Onderdelen van windmolens in het haven- en industriegebied Vlissingen-Oost. foto annet eekman Paalhoofd tussen Westkapelle en Zoutelande. foto charles linssen Onder zeil op de Oosterschelde: deelnemer aan de Deltaweek met rode spinaker, foto bennie krajenbrink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36