(aMOGfflOra® W0oy Vriendin en sport voorkomen dat man opnieuw cel in moet ZEELAND 5 Steenuilen zoeken andere prooien vanwege slecht 'muizenjaar' Het Zeeuws Steenuilfonds zet zich in voor het behoud en de groei van de populaties steenuilen. De vogels doen het tijdens het broedseizoen lang niet overal goed. lang niet overal het geval. Van de 196 eieren en jongen die Boelee dit voorjaar heeft geteld zijn er een kleine honderd doodgegaan. En dat is in verhouding veel. „Er is dit jaar een muizentekort op Zuid-Beveland", zegt Boelee. „In Rilland heb ik een nestkast ge zien met 27 muizen, maar hier zie je regenwormen en jonge vogels in de nestkasten liggen." Ook in de kast op het Eleinkenszandse erf liggen 'vreemde' prooien, zo als slakken en de poot van wat eens een jong vogeltje was. Dat de vogeltjes het goed doen on danks het muizentekort is vooral te danken aan de omstandighe den op het erf waar de nestkast Zuid-Bevelandse steenuilen broeden bijna allemaal op bewoonde erven hangt. Er zijn paarden en dat bete kent voldoende voer voor mui zen. Het ringen van de drie jonge steenuilen gaat voorspoedig. Vrij snel nadat ze voor het eerst dag licht hebben gezien zitten ze al weer veilig en vertrouwd in de duisternis van de nestkast. Over een dag of wat zijn ze groot ge noeg om uit te vliegen. Steenuilen komen in Zeeland voor in Zeeuws-Vlaanderen, Zuid-Beveland en een paar op Walcheren. De populatie steenui len in Zuid-Beveland is boven dien uniek in zijn soort. Bijna alle maal broeden ze vanwege gebrek aan natuurlijke broedplekken in kasten op bewoonde erven. „En zodra de boerderij leeg komt te staan, vertrekt ook de steenuil. Dat ze kiezen voor bewoonde er ven is heel bijzonder." Vanaf 2007 is de steenuil onder steund vanuit het steenuilbescher- mingsproject en zijn nestkasten geplaatst. Toen de provinciale sub sidie in 2015 stopte is door enkele vrijwilligers het Zeeuws Steenuil fonds opgericht om alle inspan ningen van de jaren daarvoor niet verloren te laten gaan. Het steenuilfonds zet zich in sa menwerking met het Zeeuws Landschap in voor behoud en uit breiding van de populaties steen uilen. rrsn n Pantalons v.a. 59,- Pullovers v.a. 39,- Polo's Jacks v.a. 29,- v.a. 98,- xx\o&e Overhemden korte m. v.a. 29,- Overhemden lange m. 2 voor 69,- Colberts v.a. 98,- Vesten v.a. 59,- Officier van justitie Wilfred Suij- kerbuijk was van plan om een 28-jarige man een fikse waarschu wing te geven door de rechtbank te vragen hem voor een periode van 120 dagen op te sluiten in een gevangenis. De man, T.Y. uit Breda, heeft een jarenlange celstraf achter de rug na de mishandeling en bero ving van een inwoner van Arne- muiden. Hij werd in 2011 veroor deeld tot een celstraf van 6,5 jaar. Na zijn vervroegde vrijlating kreeg Y. te horen dat hij zich aan een reeks voorwaarden moest houden. Zo moest hij zich regel matig melden bij de reclassering en mocht hij geen drugs meer ge bruiken. Aan beide voorwaarden zou de man zich niet hebben ge houden, zo bleek uit een verslag dat enkele maanden geleden werd opgesteld. Reden voor de of ficier om de man opnieuw voor de rechtbank te dagen en te vra gen hem alsnog een tijdje op te sluiten. „Want u heeft nog in to taal 669 dagen open staan." Een medewerkster van de re classering liet gisteren voor de rechtbank echter weten dat sinds enkele maanden het weer erg goed gaat met de man. Hij heeft korte tijd nog eens in de cel geze ten en dat heeft voor een grote verandering gezorgd. En hij heeft sinds kort een vriendin die een positieve invloed op hem heeft. De medewerkster vertelde ook dat de Bredanaar sinds enige tijd ook weer op hoog niveau sport. Al met al vindt ze dat het nu heel goed met hem gaat. Suijkerbuijk toonde zich onder de indruk van de veranderingen. „Dit geeft hoop", zei hij. „Ik ben verrast over wat ik nu hoor." Tij dens de zitting trok hij daarom ook zijn eis in om de man terug naar de cel te sturen. Daar zit een hele muis in. Die gaat in een keer naar binnen." Uilendeskundige Boelee maakt momenteel een ronde langs nest kasten op Zuid-Beveland om de jonge vogels te ringen. Daarvoor moet hij ze eenmalig uit de nest kast halen. De jongen die hij nu aan het ringen is, zijn al bijna groot genoeg om het nest te verla ten. „Twintig dagen oud", zegt hij nadat hij de lengte van de vleugels heeft geme ten. Het diertje wordt voorzichtig in een stoffen zakje gezet om te kunnen wegen. „Deze is 150 gram." Dat is zo'n 20 gram meer dan het ge middelde op deze leeftijd. De uilen krijgen ook een ring om de poot met een uniek nummer. Dat ziet er veel hef tiger uit dan het is. De tang waarmee de ring wordt dichtgeknepen is speciaal ge maakt voor het ringen van vo- en beschadigt pootje niet. De die Boelee deze avond ringt doen het goed, foto johan van der heijden maar dat is dit broedseizoen h, dit is een vet kreng", roept Peter Boelee blij ver rast uit. „Kijk eens wat een bol buikje. Plein 1940 nr. 20 Middelburg Tel. 0118 - 612508 www.lavooymode.nl dinsdag 14 juni 2016 Dit jaar weinig muis op het menu van de Bevelandse uil Peter Boelee Peter Boelee ringt een van de jongen, foto johan van der heijden Emile Calon Middelburg Melita Lanting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33