In de klas klinkt nieuwe jazz in wording: pling poing piep knor 4 ZEELAND Rechtbank: slachtoffers hadden niets in tank te zoeken Beide aannemers door rechtbank vrijgesproken van dood door schuld van twee lassers die in 2011 omkwamen tijdens werkzaamheden op het terrein van Yara in Sluiskil. De rechtbank heeft twee bedrij ven vrijgesproken van dood door schuld. De twee, de Duitse aanne mer Uhde Gmbh en onderaanne mer Hertel Gmbh, waren door het Openbaar Ministerie (OM) voor de rechtbank gedaagd. Ze zouden laks zijn omgesprongen met de veiligheidsvoorschriften waardoor twee Bosnische werkne mers op 1 april 2011 om het leven kwamen tijdens werkzaamheden aan een ketel op het terrein van Yara in Sluiskil. In die ketel be vond zich een dodelijke concen tratie formeergas. De vrijspraak is in lijn met het pleidooi van de raadslieden. Die betoogden tijdens de zitting, en kele weken geleden, dat de bedrij ven een strikt veiligheidsprotocol hanteren. En dat die beide man nen die dag geen opdracht had den gekregen om in die tank te gaan werken. „Ze mochten er niet komen en ze hadden er niets te zoeken. Bovendien wisten ze dat het gevaarlijk was om in die tank te gaan", betoogde de raads man van een van de twee bedrij ven. Volgens de rechtbank hadden de beide bedrijven inderdaad al les gedaan om een ongeval te voorkomen. Ook is niet meer vast te stellen waarom de twee toch die tank zijn ingegaan. Volgens de rechters kan van de beide be- Rechtbank laat in het vonnis niets heel van de stellingname van de officier van justitie drijven niet verwacht worden dat ze constant toezicht houden op al le werkzaamheden. Officier van justitie Ingeborg Koopmans zei enkele weken gele den dat van het veiligheidsproto col bij beide bedrijven niets klop te. „Het was niet de vraag of het mis zou gaan, het was alleen de vraag wanneer het mis zou gaan", zei ze tijdens haar requisi toir. „Als je welbewust en wel overwogen een onveilige werkom geving creëert doordat je de van toepassing zijnde regels met voe ten treedt en bovendien structu reel en over een langere periode, dan kan je verwachten dat het fout gaat." Ze eiste dat beide bedrijven boetes moeten betalen van elk twee ton. De rechtbank laat niets heel van haar stellingname. In het von nis staat: 'Naar het oordeel van de rechtbank kan niet gezegd wor den dat verdachte onvoldoende maatregelen heeft genomen. Dit bestanddeel kan dan ook niet worden bewezen'. In vijf minuten ontsluiert in strumentenbouwer Johan Ja cobs de magie van muziek. Hij laat een snaar in de lucht trillen en het blijft vrijwel stil. Daarna spant hij de snaar op een plankje en het geluid begint voor zichtig hoorbaar te worden. Dan houdt hij het geheel tegen een koektrommel en ineens is het een welluidende gitaar. Hoe gro ter het oppervlak dat meetrilt, hoe duidelijker het geluid. Het principe van de klankkast. Groep 7 van basisschool De Pa rel in Terneuzen luistert maan dagmiddag aandachtig naar Ja cobs, die samen met Anne Vader de workshop 'Pling poing piep knor' verzorgt. Het is een van de tientallen speciale lessen die de ze week op basisscholen in de ge meenten Terneuzen en Middel burg worden gegeven in het ka der van Zeelandjazz. Met het edu catieprogramma - opgezet in sa menwerking met de Zeeuwse Muziekschool - wil het festival dat 'ook kinderen gaan genieten van jazz en swing'. Bij De Parel gaan ze in elk ge val enthousiast aan de slag om zelf een instrument te bouwen, met elastiekjes, blikjes, wc-rol- len, boterkuipdeksels, plankjes, bekers en wat al niet meer. De meeste leerlingen kiezen voor een gitaar of een drumstel. Al snel klinken in de klas klanken die met wat goede wil doen den ken aan experimentele jazz. In derdaad: pling poing piep knor. Ondertussen komt in de ruim te ernaast, waar groep 4 huist, ste vige funkjazz uit de luidsprekers. De kinderen lopen onder aanvoe ring van Mar ja Smet door het lo kaal, meeklappend op de after- beat - wat meestal lukt. 'Get the groove', heet deze workshop. Smet, docente van de muziek school, weet daarna kinderliedje 'Mieke heeft een lammetje' in korte tijd om te toveren tot een swingend nummer. De kinderen doen volop mee met hun boom- whackers (gekleurde kunststof buizen die één noot produceren), trommels en andere instrumen ten die voorhanden zijn. Na een uur zit het erop. In het eerste lokaal is Johan Jacobs aan genaam verrast over de instru menten die de kinderen hebben gemaakt. „Je ziet dat ze heel crea tieve oplossingen verzinnen. Dat is ook precies wat je moet doen. Anders is het een dom vak." 112 NIEUWS Man overleden bij eenzijdig ongeval Uitslaande brand in woning Duiker is man uit Barneveld dinsdag 14 juni 2016 Dood lassers niet schuld bedrijven Emile Calon Middelburg Efekan (links) en Wessel tonen hun geïmproviseerde gitaar in aanbouw, foto peter nioolai Rolf Bosboom Terneuzen BIERVLIET Een 34-jarige man uit Sas van Gent is gisterochtend om het leven gekomen bij een eenzijdig ongeval aan de Isabellaweg in Biervliet. De bestelauto waarin hij reed, kwam tegen een boom terecht. De hulpverle ningsdiensten gingen met spoed naar de plaats van het ongeval. De man over leed ter plaatse. Er zaten geen andere inzittenden in de auto. TERNEUZEN In een woning aan de Donze Visserstraat in Terneuzen heeft in de nacht van zondag op maandag een uitslaande brand gewoed. De brand onstond rond 4.15 uur in een aanbouw aan de woning. Er waren twee blus- voertuigen en een hoogwer ker van de brandweer opge roepen om het vuur te bestrij den. Ook was een ambulance aanwezig omdat aanvankelijk niet duidelijk was of er men sen in het pand aanwezig wa ren. Dat bleek niet zo te zijn. Om 4.48 uur was de brand weer het vuur meester. SCHARENDIJKE De verdronken duiker in het duikwrak Le Serpent is een 59-jarige man uit Barneveld. Dat heeft de politie gisteroch tend bekend gemaakt. Wat er precies gebeurd is onder wa ter, is nog altijd niet duidelijk. Onderzoek moet verder uitwij zen wat er exact gebeurd is. De man werd sinds zaterdag middag vermist in de Haven Kloosternol in Scharendijke. Een dag later werd zijn lichaam gevonden in scheeps wrak Le Serpent door duikers van de Koninklijke Marine. Het wrak ligt op een diepte van 23 meter in het Grevelingen- meer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32