Zeeland in kleur Weinig muizen voor de steenuil Ster ZLM Toer is de enige kans om dit jaar de profs in Zeeland te zien rijden Rapportage: vooral kwetsbare mensen tussen wal en schip Psychosociale problemen, schulden en eenzaamheid zorgen voor flinke toename van het aantal hulpvragen en bezoeken aan winkels. Nieuw fotoboek voor een scherpe blik HP8 Steeds meer mensen in Zeeland kloppen aan bij het Leger des Heils. De organisatie merkt 'na drukkelijk de gevolgen van de cri sis', staat in het verslag over de af gelopen drie jaar. Vooral mensen met psychosocia le problemen en schulden vragen om hulp en ook bij de winkels ko men meer klanten. Bij de kleding winkels van het Leger kwamen vo rig jaar ruim 58.000 bezoekers, in 2013 waren dat er een kleine 44.000. Ook het aantal overnach tingen in de nood(nacht)opvang in Goes en Zierikzee nam fors toe: van 351 in 2013 naar 877 vorig jaar. Het feit dat mensen meer zelf moeten doen vanwege de decen tralisatie van taken van de rijks overheid naar de gemeenten is vol gens het Leger des Heils een oor zaak van de toenemende hulp vraag. „Niet iedereen is hiertoe in staat of beschikt over een netwerk dat hem of haar kan en wil onder steunen", aldus de rapportage. Eenzaamheid is nog steeds een groot probleem, constateert de or ganisatie. „Laagdrempelige vor men van ontmoeting, zoals onze koffiehoeken voorzien, dan ook in een behoefte." Hoewel het economisch beter gaat in Nederland, merken veel mensen en gezinnen daar volgens het Leger des Heils nog weinig van, gelet op de toename van het aantal hulpvragers en bezoekers aan de winkels. Naast de hulp via kleding, meubels, voedselpakket ten en immateriële hulp wil de or ganisatie vaak nog wat meer kun nen doen, vooral als het om gezin nen met kinderen gaat. „Uiteraard doen we ook regelmatig een be roep op de afdeling sociale zaken van de gemeenten, maar de bijdra gen zijn beperkt of om allerlei re denen niet mogelijk", schrijft de organisatie. Een ander probleem waar het Leger mee kampt, is een gebrek aan opvangplaatsen boven de Wes- terschelde waar mensen wat lange re tijd kunnen verblijven. De ver blijfsperiode in de noodopvang in Goes en Zierikzee is voor een aan tal situaties te kort om weer te kunnen re-integreren in de samen leving, stelt het heilsleger. Het vin den van geschikte huisvesting is een zaak van lange adem en hoe wel Leger des Heils Welzijns- en Gezondheidszorg Zuidwest Neder land afspraken heeft gemaakt met de woningcorporaties gemaakt om mensen versneld aan een wo ning te helpen, blijft er behoefte bestaan aan huisvesting om een wat langere periode te overbrug gen. „Maar vooralsnog willen ge meenten het aantal opvangplaat sen niet uitbreiden." Het Leger des Heils in Zeeland bestaat uit het kerkgenootschap Leger des Heils met korpsen in Goes, Terneuzen en Middelburg en dienstencentra in Goes, Zierik zee, Vlissingen en Sint-Maartens dijk. Ook is er een kledingwinkel in Tholen Stad en in maart dit jaar is vanuit korps Goes een kleding winkel geopend in Heinkenszand. m dinsdag 14 juni 2016 pzc.nl email: walcheren@pzc.nl my. fc k L "1 j »P12 Leger des Heils ziet steeds meer Zeeuwen Luc Oggel Goes Peter Boelee van het Zeeuws Steenuilfonds houdt twee jon ge steenuilen vast die hij zo juist heeft geringd. Hij ringt de dieren om de groei van populaties in de ga ten te houden. De Zuid-Beve- landse steenuil is uniek in zijn soort. In tegenstelling tot op Wal cheren en in Zeeuws-Vlaande ren broeden de vogels bijna allemaal in kasten op bewoon de erven. Dit jaar dreigt er ge vaar voor de Zuid-Beveland- se steenuil: een tekort aan muizen. P5 FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 29