Spanje voorkomt een valse EK-start 25 VANDAAG: RONALDO Elk eindtoernooi opnieuw jaagt Cristiano Ronaldo verbeten op glorie met Portugal, als een soort ultieme handtekening onder zijn carrière. Hodgson verzoekt fans: gedraag je Met het eindsignaal dreigend in zicht en een o-o op het scorer bord, brak het stel van FC Barcelo na met een noodoplossing het slot- dat Petr Cech op het doel van Tsje chië had bevestigd. Een pass door de lucht en een rake kopbal bij de tweede paal gaven Spanje de dik verdiende zege: ï-o. „Wat een pass heeft Iniesta me gegeven, wat een kwaliteit", jubelde Piqué direct na afloop. Het valt de Spanjaarden nooit mee vloeiend aan een groot toer nooi te beginnen. De laatste WK's zijn daar een toonbeeld van. In Zuid-Afrika verloor het de ope ning van Zwitserland, vier jaar la ter volgde de vernedering door Ne derland. Die 5-1, die net als giste ren op 13 juni plaatsvond, heeft precies twee jaar doorgedreund in de Spaanse selectie. Daarom had de 'Roja' die drie punten zo hard nodig. Óm iets rus tiger aan de groepswedstrijden te gen Turkije en Kroatië te kunnen beginnen. Om niet de spoken uit het verleden weer over zich af te roepen. Om te bewijzen dat het gewoon tot de favorieten behoort. De Gea Hoewel Spanje een geweldige se lectie heeft, kost het de regerend kampioen moeite doelpunten te maken. Aanvallers Alvaro Morata en Nolito, debutanten, hadden hun middag niet en werden gewis seld door bondscoach Del Bosque, die in het doel voor de vanwege een zedenschandaal omstreden David de Gea koos, in plaats van Iker Casillas. Veel had De Gea niet te doen, hoewel de Tsjechen in blessure tijd nog bijna de 1-1 maakten. Het schot van Vladimir Darida was, sa men met een redding op de lijn van Cesc Fabregas, het meest hei kele moment voor een Spanje dat zóveel kwaliteit op het midden veld heeft, dat de spelers er elkaar in de weg lijken te lopen. In het centrum heersten Piqué, Sergio Ramos en, voor hen, Sergio Bus- quets. Voldoende om, na de stroe ve start, weer ver te komen. bijgelegen heuvel klimt, met een verrekijker in de hand, dan nog zie je geen vleugje Cristiano Ronaldo. Geen glimp. Nog geen stipje in de verte. De beste voetbal ler van Europa is in Mar- coussis dezer dagen, een stadje iets ten zui den van Parijs, en de plek waar de Portugese ploeg zijn basiskamp heeft betrokken. In Parijs wonen vele duizenden Portugezen, en veel van hen reisden deze week speciaal af naar Marcoussis voor Ro naldo. Het enige wat ze zagen was een hoge ste nen muur rond het trai ningsveld. In het stadje zelf: een poster op een win kelruit. Het contrast is groot met twee jaar geleden, toen nog maar eens bleek hoe onbeheersbaar groot Ronaldo is geworden. Het fenomeen is groter dan Portugal zelf, zo onderhand. Elke keer als Ronaldo twee jaar geleden een stap buiten de deur dreigde te zet ten van het Royal Palms-hotel in Sao Paulo, kwam er prompt een man in een Donald Duck-pak aangerend, en daarachter een gil lende vrouw met blote borsten. Tijdens trainingen in Ponte Pre- rekening te nemen tegen Atlético Madrid. Hij won drie Gouden Bal len. Zijn statistieken bij Real Ma drid en Manchester United: hallu cinerend. Maar bij de nationale ploeg van Portugal ligt alles ietsje anders. Niet alleen heeft hij daar een ploeg om zich heen uit de catego rie 'internationale subtop', Ronal do draagt de druk van een com pleet volk met zich mee. Zelfs in 2004, toen hij als jonge voetbal ler mee mocht doen in een team waar de klasse vanaf droop, lukte het niet. In eigen land nota bene. „Destijds maakte ik deel uit van een geweldige generatie, nu draag ik de volledige verantwoor delijkheid", zei Ronaldo daar de ze week nog over. „Daar loop ik niet voor weg." Maar net als twee jaar geleden, toen Portugal er al in de groepsfa- se roemloos uitvloog, zijn er gro te zorgen over zijn fitheid. In de De druk die Zlatan zichzelf oplegt om de beste te zijn, het is onderdeel van heel zijn wezen Champions League-finale haper de zijn lijf aan alle kanten. „Ro naldo is topfit, zowel fysiek als mentaal", beloofde bondscoach Fernando Santos. Vandaag in Saint-Étienne mag IJsland ogen schijnlijk geen probleem zijn, maar het Nederlands elftal onder vond al het gevaar van juist die te genstander. Risico Zoals Arjen Robben het eenmans- leger was dat destijds stukliep in Reykjavik, zo loopt Ronaldo in Frankrijk een vergelijkbaar risico, voor de zoveelste keer. „We heb ben geen twee of drie Ronal- do's", sprak Ronaldo twee jaar ge leden legendarische woorden, na de uitschakeling van Portugal op het WK in Brazilië. „Dat had het allemaal een stuk eenvoudiger ge maakt." Ongekende druk Eventjes dan, want Cristiano Ro naldo zou natuurlijk niemand lie ver willen zijn dan Cristiano Ro naldo zelf. De ongekende druk die hij zichzelf oplegt om de bes te te zijn, het is onderdeel van heel zijn wezen. „Ik ben de beste voetballer van de laatste twintig jaar", zei Ronaldo onlangs, in het fraaie Italiaanse voetbalblad Undi- ci. Het is zo'n typische, nogal zelf bevlekkende Ronaldo-quote, maar laten we voor het gemak even aannemen dat hij gelijk heeft. Zelfs dan blijft de vraag: welk allesomvattende moment zullen we ons dan over twintig jaar her inneren? Welk beslissende, unie ke doelpunt met eeuwigheids waarde? Welk groot eindtoernooi definieert zijn loopbaan, zoals Jo- han Cruijff (1974) en Diego Mara- dona (1986) dat bijvoorbeeld pres teerden? Over zijn clubcarrière hoeven we het niet eens te hebben; vori ge maand besliste hij nota bene de Champions League, door de beslissende strafschop voor zijn ta: duizenden brullende mensen. Een doldwaas pandemonium, el ke dag opnieuw. In deze tijden van terreurdrei ging is zoiets volstrekt onmoge lijk geworden. Bodyguards en ge- luiddichte muren staan ieder vleugje aanraakbaarheid in de weg op dit EK - en voor Ronaldo en Portugal is dat misschien maar beter ook. Sponsor Nike speelt er fraai mee in de uitgebrei de reclamefilm The Switch, die het spe ciaal voor dit toernooi maakte, waarin Ronaldo van per soon ver wisselt met een Engelse ballen- jongen. Soms zou je, als wereldfeno meen zijnde, weer best even een doodgewone jongen willen zijn. Of, zoals in een ander filmpje van Ronaldo op YouTube: doodge woon een kopje thee drinken in een winkelcentrum. dinsdag 14 juni 2016 SPANJE TSJECHIE Op de fanzones is gisteravond een mi nuut stilte gehouden ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de moordpartij zondag in Florida. Bondscoach Roy Hodgson (rechts) en aanvoerder Wayne Rooney hebben de Engelse voetbalfans gisteren opgeroepen zich te gedragen op het EK. Afgelopen week kwam het in Mar seille tot heftige voetbalrellen tussen hooligans uit Engeland en Rusland. De UEFA dreigt met diskwalificatie als supporters uit die landen zich nogmaals misdragen. Het brein van Andrés Iniesta en het hoofd van Gerard Piqué red den Spanje van een domper in de eerste wedstrijd van de kam pioen van de laatste twee EK's. Edwin Winkels Barcelona/T oulouse Sjoerd Mossou Parijs Cristiano Ronaldo (rechts) en Zlatan Ibrahimovic zijn wereld sterren, maar waren nog niet succesvol met hun land. FOTO'S BILDBYRAN EN VI IMAGES Obsessie te lijf up UC lid-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 25