Vals alarm in Stade de France MIKOS GOUKA GISTEREN: ZLATAN Bondscoach IJsland: Pepe en Ronaldo zijn Hollywood-sterren Alle ogen waren gisteren tijdens Ierland - Zweden (1-1) gericht op Ziatan Ibrahimovic, maar de ogen deden pijn. De Zweed stelde teleur. 24 EK VOETBAL Column Srna even terug naar Kroatië V Gevoel voor een ploeg groeit tijdens een toernooi len. Wat de onvermoeibare Ga- reth Bale daar liet zien, was onge kend. De sterspeler tilt zijn over het algemeen kwaliteitsarme ploeggenoten naar een hoger ni veau. De Rode Duivels hebben ook zo'n ploeg waar je deze maand sympathie voor kunt krijgen, zon der overigens meteen de Braban- conne mee te gaan schreeuwen. Als kind heb ik ze ooit vervloekt, vooral op die ijskoude december avond in 1985 in de Kuip. „Daar is em! Daar is em!", schreeuwde wij len commentator Rik de Saedeleer na de 2-1. België wél naar Mexico, Oranje niet. „Is het Georges Grün? Ja, Georges. Danke Georges." zondag hebben geroepen over de Turk Ozan Tufan? Zijn ploegge noot Selguk Inan had tegen Kroa tië net met de moed der wanhoop een voorzet weggewerkt, toen het 21-jarige talent doodleuk besloot om zijn kapsel even lekker in mo del te brengen. Luka Modric sloeg meteen toe. Die prachtgoal was iets om voor te juichen. Maar huilen om de jeugdige onbezonnenheid van de arme Tufan was ook een optie. En dat bij twee voetballanden anders dan Oranje. Geen stemwij zer die dat voor dit EK had kun nen voorspellen. Alleen groep F vandaag nog en dan hebben we alle 24 landen op dit EK eenmaal in actie gezien. Zijn we dan einde lijk ook van die onzin af dat we maar moeten bepalen achter welk land we deze zomer staan? Tot aan een soort in elkaar ge knutselde stemwijzer toe konden Nederlanders bepalen welke ploeg deze zomer hun voorkeur heeft. Immers, zonder Oranje is er bij sportwedstrijden eigenlijk hele maal niets aan. Toch? Nou, als ik er zo over had ge dacht, had ik mij al die uren voor de televisie bij bergetappes in de laatste 25 edities van de Tour de France net zo goed kunnen bespa ren, want daarin was zelden een Nederlander te zien. Om over de Champions League nog maar te zwijgen. Nee, onzin dus. Gevoel voor een ploeg anders dan ons eigen Oran je, dat groeit tijdens een toernooi. Wales, maar zaterdagavond op de tribune in Bordeaux was het smul- IJsland maakt van avond tegen Portu gal zijn debuut op het EK. Bondscoach Lars Lagerback pook te het vuurtje alvast op. „Cristiano Ronal do en Pepe kunnen voor een rol in Hol lywood gaan. Op het veld zijn het prachtige acteurs." De 67-jarige coach verwees naar de voorbije Champions League-finale tus sen Real en Atlético. „Daar zagen we an dermaal een stukje toneel van iemand die zijn kans moet grijpen in Holly wood. Bekijk de beelden, voor mij is dat acteerwerk van grote klasse. Alleen weet ik niet welke eisen ze in Hol lywood hebben. Ik hou er in elk geval niet van. Ik zou het een goed idee vin den om dat soort dingen op basis van tv-beelden alsnog te bestraffen." Zweden - Ierland, het eerste duel in groep E, was amper vier mi nuten oud toen Zia tan Ibrahimovic aan de linkerkant van het veld, dicht bij de zijlijn, de bal kreeg. Met een handige beweging haalde de Zweed het speeltuig achter het standbeen langs, om vervolgens ploeggenoot Emil Forsberg te be dienen. Verlekkerd wreven de Zweedse fans, en met hen miljoenen kij kers voor de televisie, zich in de handen. De laatste kunstjes van 'Ibracadabra' op zijn afscheids- tournee waren begonnen, zo leek het. De Ier Glenn Whelan stond erbij en keek ernaar. De speller van Stoke City was, bijna ouder wets, belast met de mandekking van de Zweedse sterspeler en voerde zijn taak zo consciëntieus uit dat Ziatan verbaasd moet heb ben gekeken dat de Ier bij de rust niet naast hem zat aan de thee. In het mini-hoogstandje van Ziatan school de belofte van meer moois, maar dat werd nau welijks waargemaakt. De record international, met de meeste goals en duels in het Zweedse tri cot, wil voor magie zorgen in Pa rijs, als speler van PSG 'zijn' stad de afgelopen vier jaar. Hij kan de eerste speler zijn die op een vier de achtereenvolgende EK scoort, maar dan moet er wel meer ge beuren dan gisteravond. „Ik wil iets laten zien, maar we moeten ook realistisch zijn. België en Ita lië zijn de favorieten in deze pou le", stelde Ziatan, die zinspeelt op zijn laatste optreden op een groot landentoernooi. Pas nadat Ierland kort na rust op voorsprong was gekomen, kro pen de Zweden uit hun schulp en zocht Ziatan nadrukkelijke het schijnsel van de schijn werpers. Vergeefs. Zijn kop balletjes, tikjes en acties, het was allemaal net niet. Uiteindelijk werd de Zweed, na een fraai hakballetje van invaller Jo hn Guidetti, toch nog be langrijk. Met een assist, slechts. „Wat kun je nog meer bereiken dan een legende zijn?", werd hem vooraf gevraagd. „Een legende kan nog steeds preste ren", was het antwoord. Nog twee kansen heeft Ziatan om het te laten zien: donderdag (tegen Italië) en zondag (tegen België). dinsdag 14 juni 2016 Het Stade de France is gisteren voor aanvang van het duel tus sen Zweden en Ierland even ont ruimd vanwege een verdacht pak ketje. De poorten van het stadion in Saint-Denis, nabij Parijs, gin gen al snel weer open. Stade de France werd vorig jaar november al opgeschrikt door een terreur aanslag tijdens een oefenduel tussen Frankrijk en Duitsland. Een terrorist blies zichzelf op bij het stadion toen een steward een bomgordel bij hem ontdekte. Darijo Srna (foto) heeft het EK tijdelijk verlaten. De aanvoerder van Kroatië hoorde zondag na het groepsduel met Turkije (1-0 zege) dat zijn vader is overleden. Srna vloog terug naar Kroatië om bij de uitvaart te kunnen zijn. De back is er in de tweede wedstrijd tegen Tsjechië waarschijnlijk weer bij. @MikosGouka Stemwi ze Geen magie Wat zou de legendarische Rik Ik heb bijvoorbeeld niets met IERLAND ZWEDEN Dennis Jansen Rotterdam/Parijs Ziatan Ibrahimovic speelde gisteren tegen Ierland zijn 109de interland voor Zweden. Hierin maakte de aanvaller 64 doelpunten en gaf hij 17 assists

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 24