a Loes Luca ziet al na een week af van bejubelde theaterrol 18 SHOW CULTUUR KIJKT TV Bruce Springsteen geeft vanavond een concert op het Malieveld in Den Haag. Vijf bekende fans verklaren hun Boss-verslaving. ANGELA Er stond een vrouw. Ik herhaal: er stond een vrouw naast Johan Derk- sen en Wilfred Genee bij de start van Voetbal Inside gisteravond. Ik rolde nog nét niet van mijn stoel, maar historisch was het wel. Een vrouw in dat al lerlaatste mannenbolwerk is voor de eman cipatie van alle meisjes in Nederland net zo belangrijk als de eerste vrouwelijke premier of Hillary als president van Amerika. Maar of die leuke dame ook verstand had van voetbal? Geen idee. Ze had niet eens een microfoon. Ze stond er enkel even voor de show. Want dit was nou de Vlaamse verslaggeef ster die René van der Gijp al een week de kop gek zeurt of ze bij hem in de tuin mag slapen in een tentje, zo vertelde hij afgelo pen vrijdag al. En na lang tegensputteren heeft hij ja gezegd. Ik móest toch even naar ze kijken gistera vond, naar de heren van Voetbal Inside. Ze zijn al jaren de redding van deze gelegen heidsvoetbalfan die toch iets van een EK of WK wil meekrijgen, maar ook niet doodge gooid wil worden met loodzware analyses van een mislukte corner van Italië. En bij de heren van VI weet je dat op zo'n moment een platte sneer naar de lengte van Dick Advocaat, het karakter van Louis van Gaal of de buikomvang van Jan Bos kamp nooit ver weg is. Twee jaar geleden ging het even mis, maar dit keer is alles anders. Ze zitten niet in het Kurhaus, doen geen twee uitzendin gen per dag, Gerard Joling loopt er geen po lonaise rond de tafel, er zijn geen zwaar ge sponsorde spelletjes en er is ook nog geen spoor van irritatie tussen Gijp en Derksen. Waarmee ik maar wil zeggen: ze verdien den nog een kans. Al bleek er zonder al die flauwekul voor mij erg weinig jeu aan het programma te zitten. De mannen waren zo serieus. Nou moeten ze ook weer niet naar de andere kant doorschieten. Als ik ze daarom een tip mag geven: laat die Belgische het hele EK in de tuin kampe ren bij Gijp en toon daar elke aflevering een filmpje van. Is deze gelegenheidsfan ook te vreden. Strijd tegen internet giganten Weinig bijval voor EK-lied F e reageren bijna beledigd op de vraag die zojuist gesteld is: was een bezoek aan twee, hooguit drie concerten van Bruce Springsteen ook niet ge noeg geweest? De verontwaardi ging klinkt door in de antwoor den die Guus Meeuwis, Gerard Ekdom, Kluun, Art Rooijakkers en Leon Verdonschot afzonderlijk van elkaar geven. Alle vijf staan ze vanavond op het Haagse Malie veld en bij alle vijf is dat niet hun Springsteen-debuut (zie kader). „Het is veel meer dan een con cert", zegt schrijver Kluun (52), die vanavond toe is aan zijn 20ste keer. „Het is een kerkdienst zon der Heer waar je bij wilt zijn." Het mag pathetisch klinken, maar anderen vallen hem in soort gelijke bewoordingen bij. „Bruce zien is als levenselixer drinken", omschrijft tv-presentator Art Rooijakkers (39) de beleving die hij naar eigen schatting al tussen de vijftien en twintig keer had. „Van zijn concerten krijg je ener gie, levenslust en kracht. Het is het ultieme tegengif voor cynis me of afstomping, daar kan ik geen genoeg van krijgen." Guus Meeuwis, die zondag zijn eigen reeks van vier stadioncon certen Groots met een Zachte G af sloot, zegt zelfs elke avond wel te kunnen gaan kijken. De Brabant se zanger is toe aan zijn zevende Springsteen-concert, maar nog lang niet verzadigd. „Omdat elk concert uniek is, is het steeds een voorrecht om erbij te zijn." Het is een soort verslaving die gebaseerd is op een paar pijlers. Springsteen geeft letterlijk elke avond vol gas, steunt op een om vangrijk oeuvre, maar blijft ook nieuwe muziek maken, en hij wis- (tv-presentator) (schrijver) selt elk optreden zijn lijst met te spelen nummers. „Als hij een tour heeft voor een nieuw album, speelt hij 30 pro cent van die nieuwe cd, 30 pro cent haalt hij uit een aantal vaste nummers en de rest is vrij", zegt de Utrechtse Muriël Kleisterlee (43), beheerder van de Spring steen-site Betrue.nl. Zij staat op het Malieveld voor de 111de keer oog in oog met The Boss. „Voor veel fans is hij een vriend die je door vrolijke én minder vrolijke tijden loodst." Springsteen-fan Eelco Klomp (42) kan de verslaving van fans duiden met cijfers. Als ICT'er bouwde hij Bosstime.nl, een statis tiekensite die inmiddels in vier ta len beschikbaar is. Liefhebbers kunnen hier precies bijhouden hoe vaak ze zijn geweest. De 'top scorer' heeft 271 concerten bijge woond. Maar ook nog vijf ande ren van de ruim 3.700 gebruikers staan op meer dan 200 keer. 1.018 van de geregistreerde fans zagen minimaal twintig optredens. „Er zit een verslavende stof in zijn muziek en in zijn performan ce", zo verklaart dj Gerard Ekdom (38) het verschijnsel. „Hij pakt je onherroepelijk in. Ook als je naar zijn concert gaat met het idee: het zal mij benieuwen. Slechts weinig artiesten kun je elke keer op nieuw zien. Prince had het, Paul McCartney heeft het." Journalist/schrijver Leon Ver donschot (42) heeft niet bijgehou den hoe vaak hij live naar Spring steen luisterde, maar een zeer gro ve schatting gaat naar de 75 keer. „Deze tour bezoek ik volgens mij twaalf concerten. De energie die loskomt, is verslavend. En als ik dan eens thuis zit, bekijk ik onli ne de setlist van die avond en denk ik altijd: waarom zit ik hier en niet daar? Ik heb eigenlijk voor al spijt van concerten waar ik niet bij ben geweest." Een domper voor het DeLaMar Theater in Amsterdam: slechts een week na de première van In de ban van Broadway moet de show door met een nieuwe hoofdrol speelster. Loes Luca kampte een goedaardige cyste in de eierstok ken. „Die is gisteren verwijderd", laat haar manager weten. Het her stel zal zeker enkele maanden in beslag nemen. Omdat lange tijd onzeker was hoe ernstig de ge zondheidsproblemen van de Rot terdamse actrice waren, werd El len Pieters een tijd terug al opge roepen als vervangster. Pieters kijkt met gemengde ge voelens uit naar haar eerste voor stelling morgenavond. „Ik ken Loes al twintig jaar en vind het zo jammer dat zij niet kan doorspe len. Maar ik voel me ook vereerd dat ze mij een goede vervanger voor haar vinden." Pieters heeft tegelijk met Luca gerepeteerd voor de musical. „Ik voel me dus niet onzeker over mijn rol. Het is fijn dat ook Loes achter de keuze staat om mij haar rol te laten spelen." Edwin van Balken, directeur van DeLaMar producties, heeft al le vertrouwen in Pieters. „Maar ik vind het zeer spijtig dat Loes Luca haar deelname aan In de ban van Broadway niet kan voortzetten." Van Balken: „Alle betrokkenen zijn blij dat we Ellen Pieters op de ze korte termijn bereid hebben ge vonden om haar rol over te ne men. Ik ben enorm trots op deze door pers en publiek bejubelde voorstelling en ben ervan over tuigd dat Ellen een waardige ver vanger is voor Loes." Quote van de dag 'Ik vind mezelf steeds knapper worden, al heb ik heus wel wat laten dinsdag 14 juni 2016 Serieus FILM Filmproducent Klaas de Jong (foto) wil Ziggo, Telfort, KPN en Vodafone laten vervolgen. Hij stelt ze verant woordelijk voor het doorgeven van films via ille gale downloadsi tes. Er is aangif te gedaan. David Guetta's themalied voor het EK voetbal levert veel nega tieve reacties op. This One's For You is vaak te horen op ra dio en tv. Vol gens een inter- netpol vindt 50 procent van de mensen het num mer 'verschrikke lijk'. 0 1 f Alexander van Eenennaam Art Rooijakkers „Bobby Jean wil ik van avond eindelijk wel eens live horen. Harry's Place mag hij overslaan; ik zou dat bijna een gedrocht durven noemen." Gerard Ekdom (dj) „Rosalita! En anders Meeting Across the Ri ver. Born in the USA mag hij overslaan: dat is platgetreden." Kluun „Hij mag van mij alles zin gen. Vooral The leeman: een beetje obscuur, maar prachtig myste rieus nummer." Loes Luca (62) stopt met de mu sical In de ban van Broadway. De actrice werd gisteren geope reerd aan een goedaardige cy ste in de eierstokken. Ze moet nu rust houden. Chantal Blommers Isa Hoes gebruikt zo'n twee keer per jaar botox, vertelt ze op 100% NL.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18