Bankier Bond 14 ECONOMIE D X O Hudson's Bay Company mikt op werkende vrijheid en chocola, nu komen de Canadezen met twintig warenhuizen. Flitsen Ik vraag me af of dit ooit is gedaan. Twintig compleet nieuwe warenhuizen >üu In de schijnwerper Rajan leidt de centrale bank van India met zoveel succes dat hij bijnamen als 'James Bond' en 'Rockster' ver wierf. In september loopt zijn termijn af, maar iedereen wil nu weten of hij doorgaat. De 53-jarige topbankier houdt de kaken stijf op elkaar. „Het zou wreed van me zijn als ik de speculatiepret bederf', grinnikte hij. Toen Rajan in september 2013 werd be noemd, zuchtte India onder een schulden last, een sterk gedevalueerde munt en een groei die in tien jaar niet zo klein was geweest. Met Rajan aan het roer van de natio nale bank draait de economie weer naar wens. Hij bracht de in flatie terug en pakte de giftige bankleningen Geboren aan. Rajan ver- on 3 februari wierf zoveel kre- diet dat de Econo- Sinds 2013 mie Times hem afbeeldde als ge heim agent Ja mes Bond. Met <van India een pistool van fRRll roepie-biljetten. Rajans uiter lijk, vriendelijk heid en begrijpe lijke taalgebruik maken hem po pulair. „Ik ben niet de kerst man", zei hij na een renteverla ging. „Ik heet Raghuram Rajan en doe wat ik moet doen." Daarbij stuit de voormalige topeconoom van het IMF op weerstand. Zo botste hij met de regering over de snelheid van de rentever laging. Populistische politici beschuldigen de voormalige hoogleraar aan de universiteit van Chicago ervan 'geen echte Indiër' te zijn, verwijzend naar zijn Amerikaanse verblijfs vergunning. De Indiase beurs raakte pardoes van slag na geruchten dat Rajan terug zou ke ren naar de VS. „Mijn werk laat zien dat ik van India houd", suste de bankier. Ruim 60.000 Indiërs hebben een petitie getekend, waarin ze Rajan oproepen aan te blijven. Van Lanschot Neways Aegon Air Fran ce-KLM azen Richard Ba ker en Jerry Storch van Hudson's Bay Company heb ben de verslagge vers meege troond naar het Rokin in Amster dam, waar over ruim een jaar het eerste Hudson's Bay-fdiaal buiten Noord-Amerika zal openen. Voor zichtig beklimmen de topmannen de trappen van het nog betonnen karkas. Op de hoogste, vijfde ver dieping worden we beloond met een magnifiek uitzicht over hartje Amsterdam en een borrel met en kele vastgoedjongens. „Wat een uitzicht", vergaapt Storch zich. „Dit zou een ideale plek voor ons restaurant zijn. Of voor de schoenenafdeling. Stel je voor: hier overal schoenen, schoe nen, schoenen!" Baker, de grote man achter de pijlsnelle groei van Hudson's Bay Company (HBC), en Storch, zijn bestuursvoorzitter en rechter hand, waren het afgelopen jaar tal loze malen in Nederland om te on derzoeken of de Canadezen Neder land wel moeten veroveren. Het antwoord luidt volmondig ja: de Canadezen starten vanaf zo mer 2017 met twintig warenhui zen in steden als Amsterdam, Til burg en Breda en naar verwach ting ook in Leiden, Den Haag en Utrecht. De winkels zorgen voor 2.500 nieuwe retailbanen en 2.500 tijdelijke jobs in de bouw. Samen met huurbazen investeert HBC honderden miljoenen in de ge plaagde winkelcentra. In een exclusief gesprek met de ze krant doen Baker en Storch hun aanvalsplan in Nederland uit de doeken. Storch: „Luxueuze warenhuizen met mondiaal geliefde merken als Tommy Hilfiger, Diesel, Ralph Lauren. En véél service." Baker: „Je komt binnen, iemand ont fermt zich over je. Je kunt je kle ding op maat laten maken, we zor gen dat je een topervaring hebt. Op zich niks bijzonders, elke ont wikkelde economie ter wereld heeft zo'n warenhuis. Nederland gek genoeg niet." Baker: „We boeken goede vooruit gang en denken dat we die twin tig winkels halen in twee jaar." Storch: „Beiden bieden topmode voor een aantrekkelijke prijs. Maar Hudson's is een echt warenhuis. Als je een jurk leuk vindt, is die beschikbaar in alle kleuren en ma ten." Baker: „Bij Saks OFF 5TH moet je geluk hebben dat ie er in jouw maat is. Die klant is jonger, zien we in Noord-Amerika." Storch: „We hebben consumenten onderzoek verricht en merkten dat Kaufhof en Inno niet heel be kend zijn. Nederlanders hebben meer affiniteit met Anglosaksi- sche warenhuizen. Wij willen cool zijn." Baker: „We hebben dat overwo gen..." Storch: „...maar concludeer den vrijwel meteen dat dat niks voor ons is." Baker: „We bestu deerden hun boeken en maakten een tour door talloze V&D's. It was not a business we could fix." Baker: „Waar moet ik beginnen... Ze hadden te veel huismerken en geen global brands, die iedereen wil." Storch: „Ze bieden geen luxe, er was geen service, geen fa ciliteiten, geen online. De panden waren in deplorabele staat. Er is decennia niet in geïnvesteerd..." „Wat V&D was, heeft niets te ma ken met wat wij doen. Helemaal niets, behalve dat we in veel van hun panden gaan zitten. Dit gaat er zovéél beter uitzien." Storch: „Je hebt de Bijenkorf..." Ba ker: „Maar wat zit daaronder? HE- MA, H&M en discounters als Pri- mark. Dan ben je er wel." Baker: „We voeren goede gesprek ken met Jumbo." Storch: „We zijn fan van La Place en hebben veel bij hen gegeten tijdens onze tours door Nederland. Ik ben fan van hun soepen." Baker: „Ik denk dat we er uit gaan Het halve land smeekt Raghuram Rajan om aan te blijven, maar de populaire baas van de Nationale Bank van India zwijgt over een eventuele nieuwe termijn. Gerben van 't Hof De Autoriteit Financiële Markten (AFM) brengt zijn raad van bestuur terug van vier naar drie leden. Volgens de toezichthouder past de stroomlijning van het bestuur in de verbetering van de interne organisatie die vorig jaar is ingezet. De CDA-fractie in de Tweede Kamer wil zo snel mogelijk een debat over de toe komst van KLM. Volgens Kamerlid Martijn van Helvert zijn er structurele problemen bij Air France-KLM die de positie van KLM one venredig kunnen schaden. Geboren op 3 februari 1963 Sinds 2013 president van de Natio nale Bank van India (RBI) Getrouwd met Radhika Puri, twee kinderen O dinsdag 14 juni 2016 De SmallCap kende twee mini male stijgers, waaronder deze private bank. De leverancier van industriële en professionele elektronica bleef maar net boven de rode streep. De financials hadden het moei lijk gisteren. De ze verzekeraar kreeg de hard ste klappen. -2,1% Het luchtvaart concern kampt sinds zaterdag met stakende Franse piloten. O o o David Bremmer Annemieke van Dongen Amsterdam Wat kan de Nederlandse shop per verwachten? Lukt het met de onderhandelin gen met huurbazen? U opent zowel filialen van Hudson's Bay als outletformule Saks OFF 5TH. Richard Baker, HBC Waarom niet de formule van Duit se aankoop Galeria Kaufhof of het Belgische Galeria Inno uitge rold? U had ook V&D kunnen overne men en ombouwen. Wat deugde niet aan V&D? De naam V&D heeft wel 100 pro cent naamsbekendheid. Het Nederlandse winkelland schap is 'oersaai' zeiden jullie in Canadese kranten. Komen er La Place-restaurants in uw warenhuizen? Waarom is er dan nog geen con tract met Jumbo getekend? Richard Baker en Jerry Storch (rechts) van HBC. FOTO MARCO OKHUIZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14