(0 <U c c Cü X 13 w^m Hl de dag van de Digitale Duurzaamheid Vakantieadresjes zoeken via Airbnb kan een plezierige bezigheid zijn. Tot je ontdekt dat ook op dit platform discriminatie soms de kop opsteekt. Mensen zijn minder geneigd een huis te huren van iemand met een donkere huidskleur GEHOORD... IN 'T WARENHUIS Het is vandaag... Nog een paar weken volhouden en dan is het zo ver. Oh geen vrees, ik ga het niet weer over de ramadan hebben, ik bedoel de zo mervakantie. Lekker even weg van al het slechte nieuws dat ons elke keer weer wordt toegeschreeuwd vanaf de voorpagina's. Het leek de afgelopen weken maar over een ding te gaan: hoe ra cistisch Nederland wel niet is. Hadden we net een inci dent achter de kiezen, doodgeanalyseerd en van alle kan ten bekeken, of het volgende diende zich alweer aan. En als je het nieuws via Twitter tot je nam, leek het hele maal alsof onze beschaving aan een zijden draadje hing. In de zomervakantie hoef je je alleen met vrolijke din gen bezig te houden. Zelfs als je moet doorwerken, is al les op kantoor net wat luchtiger dan normaal. Opeens worden er ijsjes uitgedeeld door de baas. Maar goed, dan ga je dus goog- elen op leuke vakantieadresjes via Airbnb en wat denk je? Ja hoor. Misschien denkt Google dat ik als ik 'Airbnb' intik vanwege mijn werk als journalist op zoek ben naar de duis tere kanten van dit platform waar mensen over de hele wereld hun huis als tijdelijk vakantieverblijf aanbieden. Want wat blijkt: mensen met een donkere huids kleur klagen dat ze vaak worden geweigerd als ze op een adver tentie reageren. Een Afro- Amerikaanse jongeman ver telde aan Buzzfeed dat hij was geweigerd voor een huis om dat de eigenaar op die data niet beschikbaar was. Niks aan de hand natuurlijk. Al leen, de jongen zocht ver der en kwam diezelfde ad vertentie weer tegen, de data ongewijzigd. Hij be gon te vermoeden dat het met zijn huidskleur te maken had. Om dat te testen, maakte hij twee nepaccounts aan met twee blanke namen en foto's waarmee hij de huiseigenaar hetzelfde verzoek stuurde. Ditmaal was hij voor beide verzoeken wel beschikbaar op die data. Discriminatie dus. Een studie van de Harvard Business School uit 2015 kwam tot dezelfde conclusie: verzoeken met namen die herkenbaar zijn als Afro-Amerikaans (LaTonya en Ras- heed bijvoorbeeld) werden 16 procent minder vaak geac cepteerd dan namen die blank klinken. Dat werkt trou wens ook de andere kant op: mensen zijn minder ge neigd een huis te huren van iemand met een donkere huidskleur. Het gevolg is dat 'zwarte' huizen 12 procent goedkoper zijn dan 'blanke' huizen bij vergelijkbare lo catie en omvang. Elk nadeel heeft z'n voordeel, zou je kunnen zeggen, maar erom lachen is moeilijker. heeft op meerdere manieren kenbaar gemaakt deze vorm van achterstelling niet te tolereren. Een van de ge bruikers annuleerde een boeking van een zwarte vrouw met de volgende woorden: „I hate niggers so I'm gonna cancel you. Find another place to rest your nigger head." Hij werd meteen van het platform afgeknikkerd. De on derzoekers van Harvard stelden voor om de advertenties voortaan dan maar te anonimiseren. Naam, leeftijd en geslacht van aanbieder moeten niet te zien zijn. Dat voorstel is afgewezen door de directie, maar nu ben ik in de war. Ik wilde selecteren op vakantieadresjes waar al leen vrouwen wonen. Lekker netjes namelijk. Is dat ook verwerpelijk? Patricia Chelmiak (21) dinsdag 14 juni 2016 '55 Welk cijfer? „Ik heb samen met twee vriendinnen afge sproken om naar mijn oude middelbare school te gaan. Er zijn namelijk twee leraressen Nederlands die na de zomer met pensioen gaan. Ze heb ben veel voor mij en mijn vriendinnen gedaan en ik heb een hechte band met beiden opgebouwd." En morgen? „Dan is mijn hu meur minder goed dan van daag. Ik moet namelijk voor mijn studie fiscaal recht de hele dag studeren. Nog drie weken en dan ga ik genieten van mijn zomervakantie." Ook leuke ideeën? Mail ons! alledag@persgroep.nl Het wordt de elfduizend inwo ners van Batemans Bay in Aus tralië te veel. Het groeiende aan tal grijze vliegende vossen (grote vleermuizen), inmiddels ruim 140.000, zorgt voor grote overlast. Vooral de enorme stank is niet te harden. De inwoners eisen actie, maar de vleerhon- den zijn beschermd. Nee, Hans Heiland is geen enorme drinkebroer. De Oos tenrijker uit Ybbs krijgt al vijf jaar hulp bij het verzamelen van bierdoppen. Maar het aan tal blijft indrukwekkend: Hei land heeft er al 10 miljoen. Hij knikt instem mend. „Neem er dan twéé, ook een voor mijn muesli..." Ze kijkt nors en zegt: „Het wordt tijd dat je dezelfde muesli gaat eten als ik!" Hij kijkt bedremmeld. Hoe lang zal hun re latie stand houden als de muesli al zorgt voor haarscheurtjes? Jong stel slentert door de afdeling met huishoudspullen. Ze kijkt verrukt. „Oh, kijk, mooie stevige opbergbussen voor de muesli! Blijft die lekker vers..." Johanna Overheidsinstellingen in Ne derland houden vandaag hun Dag van Digitale Duurzaam heid. Over de vraag: hoe blijft onze digitale informatie bruik baar, toegankelijk en authen tiek? Oftewel, geef ook de moderne bureaucratie een houdbaarheidsdatum. Dat wordt een hele kluif. Voor even zat de Lone Ranger weer te paard, op de parkeerplaats van een supermarkt in Eagle Point (Oregon). Robert Borba bedacht zich geen moment toen hij een vrouw hoorde roepen dat haar fiets werd gestolen. Hij ving de dief met zijn lasso. „Een keer wat anders dan vee vangen", aldus de cowboy. De directie van Airbnb vindt dit natuurlijk vreselijk en -Geeft haar humeur het cijfer...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13