u Kamer wil meer info van Koenders Ub b lj J b rrmlil nJ n NIEUWS 7 vandaag in Qatar voor rechter Ik bezoek haar elke zaterdag. Wat ik zie is iemand die nodig naar huis moet 449,- hotel is gedrogeerd en daarna ver kracht in een appartement, vertel de ze in maart ook andere versies: de seks zou vrijwillig zijn ge weest. Ook zei Laura een keer dat ze het voor geld deed. Bovendien wees ze in het begin elke advocaat af die ze via de ambassade kon krijgen. Pas na 2,5 maand cel kwamen haar familie en vrienden er achter dat Laura in Qatar bleek te zitten. En nog in de cel ook. Vriend en vij and van de Utrechtse, die samen met een vriend een mediabedrijf- je runt, waren verrast. Laura had in maart gezegd dat ze twee week jes naar Frankrijk ging. Nog moeilijker werd haar posi tie nadat op foto's duidelijk werd dat ze moslima is, waardoor ze 'had moeten weten' dat alcohol drinken en ongetrouwd seks heb ben tegen de regels is, zéker in Qa tar. „Tegenover de rechter zei Lau ra dat ze christen is", vertelt Fadi Malak, een arabische man die zegt Laura te hebben ontmoet in de rechtbank en haar zou hebben ge holpen het Arabisch te vertalen. „Op de foto uit haar paspoort draagt ze een hoofddoek. Ze zagen dus wel dat ze moslima is." Volgens Fadi dringt Laura's Qa- tarese advocaat erop aan met haar 'verkrachter' te trouwen. „Dat is maar een papieren formaliteit en dan is ze zo vrij", zegt Fadi. „Maar Laura's moeder moet toestem ming geven." Uiteraard weigert moeder Ma rian dat. Marian beaamt dat haar dochter een paar jaar geleden in eens vertelde dat ze moslima was geworden. „Nou ja, moslim. Ze zei het ineens een keer. Maar ben je het dan meteen?" Ondanks Laura's wisselende ver klaringen, geloven haar moeder en vrienden in Nederland dat ze verkracht is en zeker niet werkte als prostituee. Dat zegt ook Ga- briela Valverde, een brunette uit El Salvador die in Qatar woont en twee dagen bij Laura in de gevan genis zat. „Omdat mijn rijbewijs niet in orde was." Ze zegt 'met ze kerheid' te weten dat Laura géén prostituee is. „Echt, dat zie je met een. Na haar derde drankje in die club werd ze duizelig en daarna is ze verkracht. Dat heeft ze me ver teld en dat geloof ik. Ik bezoek haar elke zaterdag. Wat ik zie is ie mand die hoognodig naar huis moet. Dit duurt nu veel te lang." Vandaag kan Laura vrijkomen. Maar het ministerie van Buiten landse Zaken heeft Laura's moe der laten weten dat Qatar een ster ke zaak heeft 'omdat het lijkt dat de seks vrijwillig was'. Ook is uit medisch onderzoek geen verkrach ting gebleken. De Kamer wil weten of zij daad werkelijk is opgepakt toen ze aan gifte kwam doen van verkrach ting en wat de Nederlandse am bassade in hoofdstad Doha doet om haar bij te staan. Bij de laatste zitting zou de ambassade niet op zijn komen dagen. „Laten we eerst de feiten op een rijtje krijgen", zei WD-fractielei- der Halbe Zijlstra gisteren bij tv-programma Buitenhof. „We we ten niet precies wat er is gebeurd en horen tegenstrijdige berichten. Voor haar is het verschrikkelijk, maar heel veel aandacht is in deze gevallen soms alleen maar erger voor de persoon in kwestie." SP'er Harry van Bommel is juist blij met alle ophef. „Qatar is toch een beetje het kleine broertje van Saoedi-Arabië en in dat land heeft stille diplomatie nog nooit wat op geleverd." Dat er nu vraagtekens worden geplaatst bij Laura's ver haal noemt Van Bommel 'irrele vant'. „We willen meer weten over feiten en omstandigheden, maar bovenal moeten we voorko men dat ze haar opsluiten en de sleutel weggooien. De rechtsgang in Golfstaten gaat vaak snel." Een overgrote meerderheid van het parlement diende zaterdag ge zamenlijk - een zeldzaamheid - spoedvragen in. Daarmee willen WD, PvdA, CDA, SP, D66, Groen- Links, Christenunie en SGP ant woorden krijgen over de omstan digheden rond haar arrestatie. 10 dagen Istrië Opatija 10/12 dagen Kust van Dalmatië/ RR. Dalmatische kust ut i *iv «W: 10 dagen Porec Istrië 12 dagen Makarska Riviera en Dubrovnik www.bolderman.nl 12 dagen Rondreis Kroatië maandag 13 juni 2016 Laura de Bije vertelde haar vrienden dat ze een paar weken naar Frankrijk zou gaan. Zij wisten niet dat ze doorreisde naar Qatar. Gabriele Valverde over Laura Den Haag De Tweede Kamer eist ophelde ring van minister Koenders van Buitenlandse Zaken over de zaak-Laura de Bye. Al maakte de verontwaardiging van de Ka merleden in de loop van het weekend plaats voor nog meer vragen over de kwestie. Hanneke Keultjes Vertrekdata: 27juni11,18, 25 juli 1,15, 22, 29 aug 12,19 septetc. i> .i'. Vertrekdata: 27 jun /II juli 22 aug 5,19 sept 3 okt Vertrekdata: 11 juli 22 aug 5,19 sept/3 okt Vertrekdata: 2 7 juni 11, 25 juli 22 aug 5,19 sept 3,17 okt Brochure en (Q318) 58 09 58 nool/inoon- boekingen: Vertrekdata: 4, 18 juli 15,29 aug 12, 26 sept/10, 24 okt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7