Kleurige stripings en knipperend led hk De tiende editie van de JAZ Badkuiprace BEVELANDEN EN THOLEN 5 Voor de tiende keer was zondag bij Borssele de badkuiprace van JAZ (Jongeren Activiteiten Zeeland). leder geeft met kleur of lampjes zijn eigen label aan de vrachtwagens Je neemt een paar oude badkui pen en een motor van een auto of een buitenboordmotor. Je knut- seit er vervolgens een boot van en je bent klaar voor de jaarlijkse JAZ Badkuiprace. De enige voorwaar de is dat het kan drijven. Dat blijven drijven was overi gens nog wel een dingetje. De Kluutenklappers uit Driewegen staan halverwege de middag drui pend op de kant. „We zijn overva ren", zeggen Guido en Erik breed grijnzend. „Wij konden er hele maal niets aan doen. Toch? De mo tor van de boot achter ons bleef hangen en ging vol gas achterop." Het gevolg was dat hun bouwsel van twee aan elkaar gemaakte bad kuipen zonk. De namen van de bouwsels zijn minstens zo creatief als de boten zelf. Racerabbits, Zuipschuit, The Unsinkable 2.0, SS Beunhazen of de Lachende Zeelui uit Baarland. Deze laatste groep spande wel de kroon, en niet alleen met de naam. Ook hun 'schip' sprong nog al in het oog door de twee enorme picknicktafels met ruimte voor veel mensen en vooral veel bier. De badkuiprace is niet alleen een spektakel voor de deelnemers, voor de toeschouwers is het min stens zo leuk. Het terrein langs de vaart in de polder bij Borssele stond helemaal vol mensen. „Dit is toch geweldig. Zo puur. Ge woon lol maken met elkaar", vat een van de toeschouwers het spek takel samen. Het draait om snelheid, behen digheid en show. De bemanning van SS De Beunhazen had wat moeite met het sturen. De boot be landde na iedere bocht in het riet. De show werd compleet door de rookwolken vanaf de Costa Concordia (vernoemd naar de ge zonken veerboot bij Italië), veroor zaakt door wat olie op te spuiten. De rookwolken vanaf Vaerend Wij konden er niets aan doen dat we zijn gezonken, we zijn overvaren Tuug waren bij nader inzien geen show. „Nee, dat kwam door een kokende motor." Was de badkuiprace oorspronke lijk vooral een feestje voor teams uit de buurt, tegenwoordig is er stevige concurrentie uit Brabant. Het team Costa Concordia zat in de speciale finale samen met Hank is Oales, de Brabantse jetski en Vaerend Tuug. Vaerend Tuug uit Ellewoutsdijk was in de manche nog veelbelo vend, maar bij de start van de fina le ging het helemaal mis. „De ac cu was leeg", zeggen Youri, Axl en John. Terwijl zij dobberden op de startlijn gingen de Brabantse jon geren met de Costa Concordia ze gevierend over de finish. „Hoe wij hier zo terecht komen? We zien el kaar regelmatig op schuurfeesten en van het een kwam het ander." Vliegende Hollander, High Heels, Flying Bird of Wilde Harry. Ze waren er allemaal afgelopen vrij dag en zaterdag op de truckshow in Krabbendijke. Veel namen op de cabines verwijzen naar de chauffeur. Ze horen - net als de schilderingen - bij de tradities van het vrachtwagenbestaan. De show in Krabbendijke gaf de kans om eens al die grote jon gens van de snelweg van dichtbij te bekijken. Honderdvijftig chauf feurs zijn met hun wagen naar Krabbendijke gegaan, onder hen opvallend veel wagens van bedrij ven uit de regio. De knalgele wa gen waarin Jacco van Voorst uit Terneuzen rijdt, is er een van. Zijn baas (Zuidwest logistiek uit ding uitzoeken." Aan de buiten kant is extra ledverlichting aange bracht en in de cabine zit ook sfeerverlichting en hangen foto's van zijn gezin. „Ik steek er best veel tijd in. Het is een hobby." Het oppimpen van de vrachtwagens kan flink in de papieren lopen, legt René van Berne uit Hedel uit. „Dit is gedaan met inktlak. Dan voel je nauwelijks verschil. Deze wagen compleet spuiten inclusief alles zoals de bumpers kost zo'n 20.000 euro. Je kan de stripings er ook opplakken." Naast de kleurrij ke afbeeldingen en stripings zie je veel knipperende ledlampjes. Voor Milan, Harm en Stijn dé re den waarom ze 'the moneymaker' uitkiezen als mooiste vrachtwa gen van de show. „En het is een Scania", zegt Harm met kennis van zaken. Goes) vond het prima dat hij naar de show ging. De wagen is tiptop in orde en blinkend gepoetst. Op de voorkant zijn twee bescheiden afbeeldingen geplaatst van het schip de Vliegende Hollander. „Die heb ik gekregen van mijn baas. De vaste chauffeurs van de wagens mochten zelf een afbeel- maandag 13 juni 2016 Een puur feest in de polder Melita Lanting Borssele De Costa Concordia zette het publiek in een spoor van rook. De Brabanders wonnen de race. FOTO MEOHTELD JANSEN —Guido en Erik Melita Lanting KRABBENDIJKE Een van de onderdelen was een geluidmeting, foto mechteld jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 68