Historisch saluut vanuit de lucht Victoria uit Scherpenisse rapt het beste over boeken Afgelopen drie jaar zijn er 1093 villa's en appartementen gebouwd Niemand heeft een overzicht van wat er aan de hele kust gebeurt, stelt Natuurmonumenten. Daardoor dreigt vernieling van een mooi landschap. De Zeeuwse kust zal niet worden volgebouwd met flats tot aan de waterlijn. Maar om te voorkomen dat er een aaneengesloten lint van bebouwing komt die niet past in het landschap moeten er duidelij ke landelijke afspraken komen. Dat zegt Gert de Groot van Na tuurmonumenten. Hij plaatst daarmee het onderzoek dat de na tuurorganisatie zaterdag presen teerde in context. Uit de studie blijkt dat de afgelopen drie jaar langs de Zeeuwse kust 1093 vil la's, lodges, appartementen, strandhuisjes, hotelkamers of lig plaatsen zijn gebouwd. Momen teel zijn er 976 in aanbouw, ko men er de komende drie jaar 1740 bij en liggen er aanvragen voor nog eens 312. Zo achter el kaar gezet lijkt het alsof de Zeeuwse kust wordt volge bouwd. De Groot erkent dat bij die inventarisatie ook de vervan ging van oude huisjes op bestaan de parken wordt meegerekend als nieuwbouw. „Het gaat erom dat je met el kaar afspreekt wat je aan de kust voor bebouwing wilt. Nu heeft niemand een totaaloverzicht, ver stedelijkt de kust en verliest die zijn waarde." Hoe het niet moet ziet De Groot in Zeeuws-Vlaanderen. „Als je vanaf Breskens de duinen rij volgt is het eerste wat je tegen komt een containerpark. Dat blij ken dan nieuwe huisjes. Totaal niet passend in het landschap." Waterdunen is een beter voor beeld vindt hij. Al is hij niet ge rust. „Belgische ontwikkelaars ko pen momenteel vrijliggende grond in Zeeuws-Vlaanderen. Ik ben niet bang voor Belgisch toe standen met flats tot aan de wa terlijn. Maar wat staan gemeen ten wel toe? Dat is niet duide lijk." Belgische ontwikkelaars kopen vrijliggende grond in Zeeuws-Vlaanderen. De natuurorganisatie wil het toerisme niet de nek omdraaien, zegt De Groot. „Als je een visie op de kust hebt, kun je kijken wat je waar toestaat." Als voor beeld noemt hij een stuk land bouwgrond aan de Rampweg naast strandpark De Zeeuwse kust. „Zet dat niet vol met blokken doosjes, maar creëer een passend landschap. Daar mogen de meest luxueuze villa's op staan." Op Neeltje Jans kwamen zater dag 100 'Baywatchers' bijeen: mensen die zich zorgen maken over kustbebouwing. Onder hen Jitske van Popering (27) uit Zie- rikzee. „Ik was er omdat ik actief tegen Brouwerseiland ben. Dat is de laatste windsurfstek. Het wordt nu bedreigd door kapitale luxe villa's." Minister Melanie Schultz pre senteert na de zomer een lande lijk Kustpact: een visie op de kust. m maandag 13 juni 2016 pzc.nl email: schouwen-duiveland@pzc.nl Middelburg Deze Boeing Stearman was zater dag te zien boven Walcheren. In het kader van de Zeeuwse veteranendag in Middelburg vlogen historische vliegtuigen van Wing to victory over de stad. De laatste fly-by in Missing man-formatie, een saluut aan de gesneu velden. Zo'n 150 veteranen woonden de Zeeuwse vete ranendag bij. Niet alleen oud-strijders, maar ook veteranen die aan VN-missies deelnamen. Tijdens het officiële deel in het Middelburgse Statencom- plex kregen twee VN-militairen het Draaginsigne Nobelprijs opgespeld: Lodie Evers uit Vlisingen en Leen de Moor uit Middelburg. Beiden zijn eind ja ren zeventig, begin jaren tachtig uitgezonden naar Libanon, fotoricardosmit Zorgen om lint van villa's langs de Zeeuwse kust Neeltje Jans —Gert de Groot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49