H 8 mi Meeste moslimspelers zoeken naar alternatieven voor vastenmaand I[f% 67,4 zeker niet te vasten. De voormalig clubarts van Paris Saint-Germain, Hakim Chalabi, deed onderzoek naar ramadan en topsport. Als oud-teamdokter van de Algerijnse en Ivoriaanse natio nale ploeg op eindtoernooien deed hij ervaring op met deze kwestie. Samen met Yacin Zerguini, lid van de medische commissie van de FIFA, publiceerde hij in 2012 een studie. De conclusie was dat top prestaties en vasten met een strak uitgestippeld programma best combineerbaar zijn. Bij de nationale ploeg doen we aan topsport. Dan kun je de ramadan niet volgen Zerguini: „Er zijn veel uitdagin gen en struikelblokken voor mos limvoetballers. De grootste is mis schien wel het slaappatroon. Doordat vasten het slaapritme ver andert, is het belangrijk te weten hoe je je slaap moet 'reorganise ren'. Om de gemiste nachtrust te rug te winnen, is een uitgebreide middagsiësta wel nodig." Bovendien is in tegenstelling tot de winter, waar de nadruk eerder op voeding en energie ligt, de vochthuishouding het sleutel woord in de zomer. Na zonsonder gang ineens een sloot water naar binnen werken helpt niet. Vaker een kleine hoeveelheid vocht wél. Chalabi en Zerguini stellen dat er voldoende voorbeelden zijn van voetballers die geen problemen ondervinden tijdens de ramadan. Sommigen zouden zelfs beter presteren: „We hebben verschil lende spelers gesproken en het gaat vaak meer om het mentale as pect dan om de stofwisseling, het puur fysieke gedeelte." De studie lichtte nog een ander belangrijk aspect uit: in moslim landen is het als sporter een stuk vanzelfsprekender om deel te ne men aan de vastenperiode. De trainingsschema's zijn er op afge stemd en ook de wedstrijduren zijn aangepast aan de ramadan. Niet-moslimlanden, zoals Frank rijk, hebben niet de cultuur om heel het schema om te gooien voor een handvol moslims. Al ver klaarde de Franse bondscoach Di- dier Deschamps wel dat er bij zijn ploeg ook halalvlees geserveerd zal worden. Andersom kan ook. Fatih Terim, bondscoach van Turkije, besloot al in 2008 dat ploegen onder zijn lei ding niet meedoen aan de vasten maand. „De spelers doen in hun privéleven maar wat ze willen. Maar bij de nationale ploeg doen we aan topsport. Dan kun je de ramadan niet volgen." Als coach van Internazionale haalde José Mourinho ooit de Gha- nees Sulley Muntari vroegtijdig naar de kant omwille van zijn zwakke prestaties, veroorzaakt door de ramadan. De kans is klein dat we iets soortgelijks tijdens het EK te zien krijgen. Hoewel er op de Franse velden bij verschillende landen moslims rondlopen (Alba nië, België, Zwitserland, Duitsland en Turkije), verkiezen de meesten om het vasten uit te stellen of een alternatief te zoeken. Dit hoewel de meeste coaches de beslissing aan de spelers overlaten. De Franse bondscoach Didier Deschamps bijvoorbeeld, die met Paul Pogba, N'Golo Kanté, Bacary Sagna, Moussa Sissoko en Adil Rami vijf moslims onder zijn hoede heeft, besloot in samen spraak met hen om de ramadan niet te volgen. „Spelers moeten zich op hun gemak voelen. Dat is mijn prioriteit", klonk het. Uitzonderingen Hoewel iedere moslim verplicht is zich te onderwerpen aan de vastenperiode, bestaan er uitzonderingen. Zieken, zwangere vrouwen en jonge kinderen krijgen respijt. Daarnaast is er een aparte categorie: personen die een lange en vermoei ende reis maken. Daaron der zouden de topvoetbal- Iers, die een maand van huis zijn voor een groot toernooi, geplaatst kunnen worden. Wanneer zij ervoor kiezen niet deel te nemen aan de ra madan kunnen ze dat com penseren. Sommigen, zoals de Duitse ster Mesut Özil, halen de dagen na het toernooi in. Anderen, zoals Ma- rouane Fellaini, ver kiezen het verstrek ken van giften en maaltijden aan min derbedeelden als al ternatief. De andere Belgische moslim, Mousa Dembélé, bekijkt het tijdens het toernooi per dag maar liet al we ten op wedstrijddagen Welke EK-spelers verdienen het meest? Salaris maandag 13 juni 2016 Ramadan krijgt tijdens het EK weinig navolging Wayne Rooney (Eng) Man. United Thomas Müller (Dui) Bayern Munchen Zlatan Ibrahimovic (Zwe) PSG Gareth Bale (Wal) Real Madrid miljoen euro perjaar Barcelona Bastian Schweinsteiger (Dui) !t Man. United 4 - Fatih Terim (coach Turkije) Cristiano Ronaldo (Por) Real Madrid Voor miljoenen moslims over de hele wereld begon vorige week de ramadan, de jaarlijkse vas tenperiode waarin van zonsop gang tot zonsondergang niet ge dronken of gegeten mag wor den. Van de moslims die aan het EK meedoen, zoekt het gros naar een alternatief. Nairn Derbali Rotterdam Moussa Sissoko, één van de vijf moslims in de Franse selec tie, laaft zich tijdens de training ondanks de ramadan, foto reuters •4 Mesut Özil reisde kort voor het EK naar de heilige stad Mekka. De vastenda gen die hij tijdens het EK mist, haalt hij na het toernooi in. Premies Overige inkomsten (reclame etc.) Andres Iniesta (Spa) Eden Hazard (Bel) Chelsea Iker Casillas (Spa) Porto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36