Uit de andere i EK-stadions 1 Stukje magie van Modric helpt Kroatië langs matige Turken Bale scoort met eerste EK-doelpoging van Wales 1 6 Kroatië wil de beste voetbal generatie uit de geschiedenis bekroond zien met een tast bare prijs. Een overwinning tegen Turkije gold dan ook als een must. Dat was te zien. On danks het intimiderende en striemende fluitconcert van 30.000 Turkse fans had Kroa tië het overwicht. De Turken hadden moeite om in balbezit de rust in de ploeg te bewaren. Een bekend fenomeen bij emotionele en temperament volle Turkse ploegen, waar pas sie soms omslaat in zenuwach tigheid en verkramptheid. De Kroaten tikten de tegen stander soms simpel weg op het middenveld, met Luka Mo- dric als kleine generaal. Vlak voor rust volgde een stukje ma gie van de 90-voudig interna tional. Met een heerlijk vlucht- schot van buiten de zestien brak Modric de ban voor zijn land. Dat de Turkse doelman Ali Babacan zich liet foppen door de stuit in het schot, deed niets af van de fraaiheid van het doelpunt. Ook de Turken beschikken over veel talent, maar de man nen van wie het moet komen, gaven gisteren niet thuis. (Jal- hanoglu blonk uit in slordige passes en was grotendeels on zichtbaar, Arda Turan kon bit ter weinig forceren. Kroatië ver loor nooit de controle en raakte tot drie keer toe paal en lat. Omdat Engeland en Rusland een paar uur later op 1-1 finishten, be gint Wales komende donderdag in Lens aan het treffen met Engeland in de wetenschap dat plaatsing voor de knock-outfase binnen handbe reik is. Veel zal afhangen van Gareth Bale, die Wales ook zaterdag weer op sleeptouw nam. De aanvaller van Real Madrid heeft in Aaron Ramsey van Arsenal en Joe Allen van Liverpool prima adjudanten, de rest van de ploeg moet het vooral van heel hard werken hebben. Bale schreef historie in het Stade Matmut Atlantique. Met de eerste doelpoging van Wales ooit op een EK was het meteen raak. De ster speler maakte in 2006 zijn allereer ste doelpunt voor Wales eveneens uit een vrije trap tegen Slowakije, in de EK-kwalificatie. Na rust zorgden de invallers voor de eindstand. Ondrej Duda maakte 1-1, Hal Robson Kanu zorgde voor 2-1. Maar Bale bleef de grote blik vanger, met vijf doelpogingen en allemaal tussen de palen. De aan valler wil donderdag Engeland een tik uitdelen. „Onze fans staan zo enorm achter ons", zegt hij. „Het voelt alsof wij thuis spelen. We zul len blijven vechten in Frankrijk." Broederstrijd Elmaze Xhaka heeft er speciaal een shirt voor laten ontwerpen. De moeder van de broertjes Xhaka zit zaterdag in Lens op de tribune met een shirt met daarop zowel de Zwitserse als de Albanese vlag. Op die manier steunt ze zoon Taulant (Albanië) net zoveel als zoon Gra nit (Zwitserland). Eén keer kan mama Xhaka juich- gen. Granit wint met Zwitserland de broederstrijd met 1-0, na een snelle openingsgoal. Ondanks de vroege rode kaart voor Albanië- aanvoerder Lorik Cana is de wed strijd allerminst beslist. De groot ste kansen zijn juist voor de Alba nezen, in hét multicultiduel van het EK. Voorafin de spelerstunnel is het handenschudden en high-fives ge ven tussen de spelers van de ver schillende teams. Nog meer dan anders. De oorlog op de Balkan van begin jaren 90 bracht een emigratiestroom op gang die er nu toe leidt dat liefst vijf Zwit serse basisspelers dezelfde roots hebben als de opponent van zaterdag. Andersom zijn weer heel wat Albanezen in Zwit serland geboren. Ze spelen allen geen hoofd rol in het duel. Volbloed- Zwitser Yann Sommer redt zijn team met fraaie reddin gen. Fabian Schar uit Wil, kanton Sankt-Gallen, maakt in de beginfase al de enige treffer van de wedstrijd. maandag 13 juni 2016 TURKIJE KROATIË Met Spanje als favoriet voor de winst in groep D, was Turkije - Kroatië met een cruciaal. Het werd, te recht, 0-1 voor de ploeg van Ante Cacic. Nairn Derbali Rotterdam/Parijs Moeder Xhaka juicht één keer Een Kroatische fan slaagt erin om het feestje na de goal van Luka Modric (met haarbandje) mee te vieren, fotoafp Matmut Atlantique Pare des Princes Stade Bollaert-Delelis Bordeaux Parijs Lens WALES SLOWAKIJE Wales had alle reden om zater dag de flessen champagne te ontkurken. De 2-1 overwinning in Bordeaux tegen Slowakije zorgde voor een droomstart. Mikos Gouka Bordeaux Gareth Bale viert de openingstreffer met zijn ploeggenoten, foto reuters ALBANIË ZWITSERLAND De broederstrijd tussen Taulant en Granit Xhaka bij Albanië - Zwitserland werd in het voor deel van laatsgenoemde beslist. Nik Kok 1. Taulant Xhaka heeft broer Granit beet. foto pim ras Moe der El- maze met haar 'com bi- shirt'. FOTOEPA Granit Xhaka is niet de enige speler met een Albaanse achter grond in de selectie van Zwitser land. Liefst vijf basisspelers van het Alpenland hebben dezelfde roots als de tegenstander van za terdag. Rotterdam/Lens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 34