II II 4 EK VOETBAL Een dubbele kater voor Engeland. De ploeg verdiende meer dan een punt (1-1) tegen Rusland. Bovendien: het imago is na supportersrellen opnieuw besmeurd. ■m: TRADITIE I ngeland-Rusland is hal verwege, als duizenden mensen op de tribunes opeens op hilarische I wijze beginnen te springen en te dansen. Het klas sieke houseliedje Freed from desire van Gala klinkt uit de boxen van het Stade Vélodrome. Het stadion lijkt prompt op een vrolijk stuite rende bar/dancing uit de jaren 90. Bevrijd van verlangen. De tekst zal de meeste Engelse fans ont gaan op de tribunes, dronken en gelukkig als ze zijn, maar het heeft onmiskenbaar iets dubbelzinnigs. Als er nou één voetballand bevrijd moet worden uit een jarenlange hunkering, al sinds 1966 nota bene, dan zijn het de Engelsen wel. En kijk hier eens, zaterdagavond om een uur of tien in Marseille: er is best wel reden tot vrolijkheid en optimisme. Het elftal van bonds coach Roy Hodgson is veel beter dan Rusland, dominerend met fris en verzorgd voetbal. Op de tribunes in Marseille is de sfeer geweldig bovendien, met tienduizenden Engelsen die de meest prachtige voetballiederen zingen. En ruim een kwartier voor tijd komt het nationale elftal nog verdiend op voorsprong ook, dank zij een prachtige vrije trap van Eric Dier: 1-0. Maar u raadt het al: schijn bedriegt. Wat overblijft na twee duistere dagen in Marseille is een besmeurd imago én tal van kopzorgen over het voetbal. Het grijpt onherroepe lijk in elkaar allemaal; nota bene de vrouw van spits Jamie Vardy moest zaterdag op de vlucht voor traangas. En hoezeer het ook Russische hoo ligans waren die huishielden in het stadion zelf, direct na afloop, veel Engelse fans waren wéér betrokken bij agressie en geweld, twee dagen lang in het centrum van Marseille. Niet voor niets gaf de UEFA giste ren met klem een waarschuwing af: bij nieuwe problemen volgt dis kwalificatie. „Je kunt praten over provocatie van de politie, of over andere fans die problemen veroorzaken, maar uiteindelijk gebeurt het altijd op plekken waar de Engelsen zijn", zei BBC-presentator Gary Lineker daarover. Een uitspraak die een storm van kritiek losmaakte bij veel van zijn landgenoten, wijzend op de talrijke Engelse gewonden, maar onmiskenbaar was het kwaad allang geschied. De foto's, de treurige beelden, de voorpagi na's in heel Europa: ze beschadi gen het imago van het hele land. En dan is er nog de kater van het Meteen bingo voetbal zelf. Diep in blessuretijd maakt Vasili Berezoetski de gelijk maker, met een krachtige sprong, de bal hoog over doelman Joe Hart heen koppend. Een doelpunt te gen de verhouding in, maar toch óók een typisch staaltje van eigen schuld. Bondscoach Hodgson weigert na rust namelijk om aanvallend in te grijpen. Premier League-topscorer Vardy blijft negentig minuten op de bank, óók als er na de 1-0 veel ruimte ontstaat achter de Russi sche defensie. Mechanismen Een wissel die de trainer wél toe past, Jack Wilshere voor Wayne Rooney, pakt volkomen verkeerd uit. Prompt verliest Engeland de grip op het middenveld, en de me chanismen kun je een dag later uit tekenen. Alle kranten openen de aanval op Hodgson, ondanks het uitstekende spel in grote fases van VALSESTART maandag 13 juni 2016 GO Het Engelse fatalisme is weer 4 helemaal terug ENGELAND RUSLAND Sjoerd Mossou Marseille In zijn 65 duels voor Tottenham Hotspur scoorde Eric Dier nog nooit uit een vrije trap. Sterker: hij had het zelfs niet eenmaal ge probeerd. Tegen Rusland waagde de Engelsman het er plotseling op en meteen was het bingo. Engeland - Joegoslavië 0-1 Eindresultaat: halve finale (slechts vier deelnemers) 1 Engeland - België 1-1 Eindresultaat: groepsfase Engeland - Ierland 0-1 Eindresultaat: groepsfase Engeland - Denemarken 0-0 Eindresultaat: groepsfase Engeland - Zwitserland 1-1 Eindresultaat: halve finale Engeland doet voor de 9de keer mee aan een EK en won nog nooit zijn openings duel. De 1-1 tegen Rusland is een slecht voorteken, want En geland presteert na de traditionele valse start meestal zwak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32