Afscheidsmuziek vol schoonheid en rust ZEELAND 7 Vanuit het project 'Coming Ho me' gaat het jazzfestival de muzi kale banden met de uitgezwor- ven Zeeuwse jazzmuzikanten aanhalen met een jazzorkest. Dit ensemble gaat een basisrepertoi re opbouwen. „Die stukken blij ven in een pool, waaruit het nog op te richten Zeeuws Jeugd Jazz orkest werken kan spelen," ver telt Menu. „En dat alles met het idee om de jazz onder de jeugd in Zeeland te stimuleren en de krachten te bundelen." Er is volgens Menu en Fondse genoeg talent. „Zeeland is geen achtergestelde provincie", vindt Fondse. Alleen ontbreekt het aan een uitgesproken jazzscene. Maar wat niet is, kan komen. Te begin nen met het Zeeuws Jeugd Jazzor kest. Dat platform voor muzikan ten tussen de 18 en 26 jaar moet als springplank dienen voor zo- wel de Zeeuwse jazz als voor de muzikanten zelf. Volgend jaar krijgt de Terneu- zense organist Arno Krijger het orkest onder zijn hoede. Dan staat er wellicht al een Zeeuws Jeugd Jazzorkest op de planken. Tot dan speelt het Nationaal Jeugd Jazzorkest van Fondse ko mende zaterdag op het Middel burgse Abdijplein. „In de toe komst, al is het maar één keer per week in Goes, hopen we de jeugd met het Jeugd Jazzorkest te laten proeven aan de mu ziek," hoopt Fondse. „Dan zal de jazzkoorts zichzelf versprei den." Zaterdag werd Django Boegheim uit Middelburg in Porgy Bess verkozen tot bes te singer-songwriter van Zee land. Komende donderdag maakt het festival per boot de oversteek naar Middelburg. De dood is onderdeel van het leven. Vroeger zag men de dood als een over gang naar een beter leven, tegen woordig ziet men de dood vaak als het einde. In ieder geval is het een bron van inspiratie voor beel dende kunstenaars, dichters en componisten. De muziek klinkt soms licht en blij of troostend. Bart Naessens, artistiek leider van BachPlus, zag het slotrecital van de reeks cantateconcerten als een afscheid van het seizoen. Aan het programma werden op het laatste moment nog werken toegevoegd. Of dit een gelukkige keus was, laat ik in het midden. Het geheel kreeg nu wel een ver brokkeld karakter. Naessens laste werken in voor het vocaal kwar tet zoals het lied Komm süsser Tod. Het werd a capella vierstem mig vertolkt. Daarvoor werd een orgelwerk met een knappe fuga gespeeld op het groot orgel van de Sint Baafs. Gastsolist Marcel Ponseele kreeg een bescheiden rol in de cantate Der Friede sei mit dir, waarin hij de goede in breng van sopraan Elisabeth Her mans ondersteunde. Violiste An- nelies Decock bracht de obligate partij die inkleurde bij de basaria. Het instrument klonk niet volle dig zuiver en de inbreng van bas Drew Santini was sereen, maar vrij egaal. Het Concerto voor viool en hobo in c (BWV 1060, meer bekend als concerto voor 2 klavecimbels), was een lust voor het oor. Ponseele weet als geen ander hoe hij zijn instrument moet laten zingen. De lange to nen krijgen bij hem altijd met een extra ademsteun een mooie spanningsboog. Het snelle slot deel klonk na een ingetogen mid dendeel dynamisch en werd knap vertolkt door violiste en hoboïst. Treurgesang van Mendelssohn werd mooi gezongen. Het was een soort eerbetoon aan de man Ponseele (foto) weet als geen ander hoe hij zijn instrument moet laten zingen die grote bewondering had voor Bach en die er voor gezorgd heeft dat de Matthaus Passion weer uit gevoerd werd. De cantate Ich ha- be genug had het hoogtepunt moeten zijn van het concert, maar werd het niet. Santini bezit het heldere timbre van een bari ton en de lage tonen kwamen met te weinig volume door. Bas en hobo hebben een gelijkwaardi ge partij in twee aria's. Ponseele vulde aan en ondersteunde en liet een aantal prachtige versierin gen horen. De inbreng van de bas had dynamischer gekund en was daardoor te monotoon, jammer, want hierdoor kwamen de emo tionele passages niet ten volle over. Het concert werd besloten met de cantate-aria Es ist voll- bracht. PZC-ONLINE TWITTER Landen uitsluiten omdat er rellen zijn is totaal geen juiste oplossing. Waarom moet 99% boeten voor het gedrag van 1%? maandag 13 juni 2016 nog groeien in Zeeland Pianist Martin Fondse in Porgy Bess in Terneuzen. foto's ronald den dekker RECENSIE Jeanette Vergouwen Bachconcerten. Gehoord 12 juni, Sint Baafs in Aardenburg Verkiezing mooiste gebouw Doe mee aan de verkiezing van het mooiste nieuwe ge bouw van Zeeland! U kunt dat doen door op onze website een stem uit te brengen op één van de vijf genomineerde gebouwen. U kunt stemmen tot zaterdag 18 juni, 12.00 uur. Ga naar pzc.nl/mooistegebouw EK VOETBAL Wilt u weten welke voetbal lers zijn afgereisd naar Frank rijk om mee te doen aan het EK voetbal? Op onze website vindt u de complete selecties van alle deelnemende landen. U kunt er ook terecht voor wedstrijdverslagen, foto's, reacties en het speelschema. Ga naar www.pzc.nl/ek2016 De weerzinwekkende beel den van rellende voetbalsup porters bij het EK in Frankrijk gingen afgelopen weekend de hele wereld over. Voetbal bond UEFA dreigt nu met dis kwalificatie van Engeland en Rusland als de fans zich blij ven misdragen. Grote vraag blijft of dit de oplossing is. Matthias Van Leeuwe @mattvanleeuwe ONLINE TOP-5 Meest gelezen op pzc.nl: 1. Onderzoek na vondst van stoffelijk overschot in Goes 2. Lichaam vermiste duiker in Scharendijke gevonden 3. Duiker vermist in Scharen dijke 4. Zoektocht vermiste duiker Scharendijke gaat verder 5. Ruziënde 'voetbalfans' op de bon in Renesse Kijk op www.pzc.nl of (Dpzcredactie G facebook.com/depzc @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21