Stel paal en perk aan de kust Eerste ereteken Veerse vrijwilligers 2 ZEELAND Blauw De vele regen zorgt voor veel lekke banden en valpartijen bij Delta Ride for the Roses. DELTA RIDE FOR THE ROSES Commentaar Op het eerste gezicht zijn het alarmerende cijfers. De afgelo pen drie jaar zijn er aan de Zeeuwse kust 1093 villa's, lodges, appartementen, strandhuisjes, hotelkamers en ligplaatsen ge bouwd. Er zijn er 976 in aanbouw en de komende drie jaar komen er nog 1740 bij. En dan liggen er aanvragen voor nog eens 312. Dat is twee keer zoveel als in Zuid-Holland en drie keer zoveel als in Noord-Holland. Dat blijkt uit een inventarisatie van Natuurmonu menten. Enige relativering is wel op zijn plaats. Een strandhuisje is iets an ders dan een villa, een villa is iets anders dan een hotelkamer en een ligplaats is met geen van drieën te vergelijken. Er is dus het een en ander op een hoop gegooid. Daarbij komt dat niet elk bouwplan bete kent dat er iets bij komt. Juist in Zeeland betreft het in een aantal ge vallen vernieuwing van bestaande locaties. Een sanering van verou derde vakantieparken kan er voor zorgen dat de belangstelling van toeristen voor Zeeland niet terugloopt. Dat is geen reden het belang van het onderzoek door Natuurmonu menten te onderschatten. Voor het eerst zijn alle gegevens op een rij gezet, voor de hele Nederlandse kust. Juist het gebrek aan overzicht is de grootste bedreiging voor de kust. Het Rijk wijst naar de provin cie, de provincie wijst naar de gemeenten. Regie ontbreekt. Op aan gelegde eilandjes bij de Brouwersdam verrijst straks een gigantisch recreatieproject: Brouwerseiland. Daarover kun je al je gedachten hebben. Maar je moet er niet aan denken dat alle vijf de Zeeuwse kustgemeenten zulke plannen ontwikkelen. De kustvisie waaraan de provincie werkt en het kustpact van minister Melanie Schultz zijn dus dringend gewenst. Om paal en perk te stellen. Het Rijk wijst naar de provincie, de provincie wijst naar de gemeenten. Regie ontbreekt De allereerste Veerse onderschei ding voor vrijwilligers viel de Grijpskerkse Nel van Beers zater dagavond ten deel. Totaal overrompeld ontving zij het sierlijke zilveren speldje - ge stileerde paalhoofden uit het logo van de gemeente - uit handen van burgemeester Rob van der Zwaag. Hiermee kreeg Nel de primeur van de waarderingsonderschei ding. Vorig jaar juni stelde de ge meenteraad de nieuwe onderschei ding in. Nel van Beers is 36 jaar actief voor gymclub SV DUO uit Grijps- kerke; eerst als secretaris en nu als penningmeester. Zij ontving het ereteken tijdens een drukbezoch te reünie van DUO. Van der Zwaag probeerde met een een nieuwe penningmeester te ronselen onder het publiek om dat Nel haar functie neerlegt. Oud-burgemeester van Marie- kerke, Jan van Putte, sprak Nel toe 'als laatste burgemeester van een voormalige gemeente bij de eerste Veerse vrijwilligersonderschei- ding'. Hij overhandigde haar tot hi lariteit van het publiek een set kopjes met wapen van zijn oude gemeente Mariekerke. Almanak Vocalgroup Sing@Sea gaat graag met de tijd mee. Regelma tig leren de leden dan ook een nieuw repertoire. Al oefenend voor een komend concert op perde het bestuur om een ande re outfit te gaan dragen. Eén die de naam Sing@Sea ver sterkt met de kleuren van de zee. Omdat de ene kleur blauw de andere niet is, kregen de koorleden een kleurenpalet mee om een mooie schakering uit te zoeken. „Dat wordt dus vijftig tinten blauw", verzucht te één van de koorleden. 112 NIEUWS Man belandt met auto vol lachgas in tarweveld Boete ruziënde voetbalfans i'J..-J Botsing door voorrangsfout Als zangeres Patricia Foort even voor negenen loepzuiver Bette Midlers The Rose zingt, krijgt Rob Oosterhuis het te kwaad. Zijn partner Natalie zit thuis, met borstkanker. En Ricky, een lid van 'zijn' mountainbikeclub X-treme, heeft leukemie. Voor hen doet hij het vandaag. Voor hen trotseert hij de regen en rijdt hij op zijn racefiets de 120 kilometer. Ieder die zaterdag de Delta Ri de for the Roses rijdt, of het nu de 25, 50, 80 of 120 kilometer is, is in gedachte bij die ene. Vader, moeder, vriend, vriendin, fami lielid of collega. Iemand die kan ker heeft of eraan is overleden. Dat het 's ochtends giet van de regen is niet fijn. Maar niemand laat zich erdoor uit het veld slaan. 'Regenjackje aan en gaan', klonk het eerder nog bij de in schrijving en het ophalen van de startnummers in de Zeelandhal len. „Die regen en kou is niets in vergelijking met wat de mensen die kanker hebben meemaken", benadrukt Oosterhuis. „Als je daaraan denkt, krijg je juist kracht om door te gaan. Ik denk dat het bij iedereen zo leeft." Tijdens de tocht denkt hij vaak aan zijn Natalie. „Ze gaat weer genezen, maar maakt een moeilij ke tijd door. Het is een vreselijke ziekte." Hij schiet vol. De tocht zelf is pittig, vertelt hij na afloop. Veel lekke banden en dus oponthoud. Toch heeft de Vlissinger gemiddeld 30 kilome ter per uur gereden. Zeker dege nen die de 120 kilometer rijden, hebben flink last van de regen. „Regen onderweg is minder erg dan ermee te starten", weet Sjaak Schipper uit Goes. De mod derspatten zit- y- ten over ziin hele lijf. „Nu kreeg ik het koud en moest ik goed be wegen." Hoewel het de hele dag wat blijft spet teren, hebben de toerfietsers iets minder last van het weer. Maar wie je ook spreekt, iedereen roemt zaterdag 'het sfeer tje'. Uiteindelijk hebben 3645 mensen de Ride gefietst. Vrijdag avond deden er al 629 dames mee aan de Ladies night ride, wat het totaalaantal deelnemers dit weekend op 4274 brengt. Voorzitter Eddie Bogaert van de Delta Ride for the Roses kijkt terug op 'een geslaagd evene ment'. „Vorig jaar hadden we met het prachtige weer op zater dag nog 700 daginschrijvers. Dit keer dacht ik: als het er 100 zijn, dan zijn het er veel. Maar het wa ren er toch nog 505. Dat bete kent dat het evenement écht leeft in Zeeland. Ik ben er trots op dat mensen dan toch komen." Her en der waren valpartijen en liepen mensen schaafwonden op. Ook zijn een paar mensen naar de huisartsenpost gebracht met botbreuken en heeft een en keling een hersenschudding op gelopen. Bogaert: „Als je met 4000 mensen gaat fietsen, dan gebeuren dat soort dingen." De fietsers die hebben meege daan aan de Ride for the Roses en de Ladies night ride hebben 115.276 euro bij elkaar gefietst voor KWF kankerbestrijding. Vorig jaar was dat nog 136.000 euro. Bogaert stelt vast dat dit jaar de opbrengsten van sponso ren lager waren. „Dat heeft nog te maken met de economische re cessie." Volgend jaar zal de Del ta Ride for the Roses drie dagen duren. Na de Ladies night ride op vrijdagavond en het al beken de wielerevenement op zater dag, zal voor het eerst op zon dag een Zeeuws-Vlaamse editie worden georganiseerd in Ter- neuzen.„Terneuzen wordt een kopie van de Ride in Goes met dezelfde afstanden en opzet", al dus Bogaert. „Er zijn mensen die hier al jaren rijden en zeg gen dat ze volgend jaar in Zeeuws-Vlaanderen gaan rij den. Maar ik heb er al heel veel gehoord die zowel zaterdag als zondag gaan fietsen. Of er vrou wen zijn die vrijdag, zaterdag en zondag mee gaan doen, weet ik niet hoor. Dat is heftig, maar het zou leuk zijn." maandag 13 juni 2016 cl Nel van Beers, foto ruben oreel Tip? redactie@pzc.nl ELLEMEET Een 32-jarige man uit Rid derkerk heeft zaterdaga vond ernstig rugletsel op gelopen bij een eenzijdig ongeval op de Stoofweg (N57) in Ellemeet. De be stuurder reed rechtdoor de kruising met de Dam- menweg over en reed ver volgens dwars door een hek. De brandweer werd in gezet omdat de auto tien tallen meters van de weg af in een tarweveld was be land. In en rond het voer tuig vonden politieagenten slagroompatronen. Daarin zit lachgas, een populaire partydrug. De politie heeft de gewonde man en een 22-jarige man uit Utrecht aangehouden. RENESSE Een gezellige stapavond in Renesse is dit weekend voor enkele jongeren geëin digd met lichte verwondin gen, kapotte kleding en een boete. Duitsers en Ne derlanders kregen het met elkaar aan de stok in een horecazaak na gesprekken over voetbal. Nederlanders werden uitgelachen omdat Oranje niet meedoet aan het EK, de Duitsers voel den zich beledigd omdat de Nederlanders België sterker achten dan Duits land. De ruzie ging buiten verder en escaleerde. De politie werd ingeseind en deelde aan beide groepen een boete uit. VLISSINGEN Bij een aanrijding op de Sloeweg in Vlissingen zijn zaterdagmiddag even voor twee uur twee voertuigen beschadigd geraakt. Politie en ambulancepersoneel waren ter plaatse, maar geen van de inzittenden hoefde naar het ziekenhuis te wordengebracht. De au to's botsten tegen elkaar ter hoogte van de afslag Weijevlietweg. Het verkeer dat vanaf de Sloebrug rich ting Vlissingen reed, werd daardoor opgehouden. Waarschijnlijk ging aan de aanrijding een voorrangs fout vooraf. Regen», Jeffrey Kutterink Goes 115.276 euro hebben de deel nemers aan de Delta Ride for the Roses bij elkaar gefietst voor KWF kankerbestrijding. Annemarie Zevenbergen Grijpskerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16