14 ALLEDAG Liefde en haat liggen dicht bij elkaar. Niet voor niets is het huwelijk vaak een slagveld. Wees daarom blij als je single bent. u goed heeft, kom dan vooral niet kijken naar Husbands and Wives Terwijl we met zijn allen getuige zijn van hoe filmster Amber Heard, met blauwe plekken en al, ten onder gaat aan haar echtgenoot Johnny Depp, die mentaal en fysiek, onder invloed van drank en drugs en vooral de liefde zelf, het allemaal niet zo nauw lijkt te nemen met beleefdheidsvormen, repeteren wij een voorstelling die het aloude verhaal van het huwelijk als slagveld op een banale manier bevestigt. „I think a true test of relationship is how you can weather a crisis", laat Woody Allen een van zijn personages zeggen. Toch lijken de karakters in zijn met twee Oscarnomina ties bekroonde film, die wij op het toneel proberen te zetten, zich geen raad te weten met intimiteit. De com plete onmogelijkheid van een lange, gelijkwaardige, mo nogame relatie wordt pijnlijk duidelijk in deze ver telling uit de jaren 90. Het ene koppel heeft geen seks meer, terwijl het andere twist over wel of geen kinderen, en de hoofdpersoon natuur lijk verliefd wordt op een jongere vrouw, zijn eigen leerling om precies te zijn. On danks peperdure therapeuten, enorme in zet en een flinke dosis intelligentie komen ze niet tot elkaar. waaruit we kunnen opmaken dat Johnny Amber regelmatig schopte, sloeg en mentaal mishandelde. Maar ach, een beetje googelen en een paar malafide onderzoekjes later leren we dat een gewelddadige man nu eenmaal meer zonen verwekt dan een zachtaardige, kijk maar naar de vader der vaders (hij verwekte meer dan 900 kinderen) en Mouly Ismail, die een recordaantal zonen had én een recordaantal moorden pleegde (30.000). Aha! Ziedaar het verband! Liefde en haat, ze liggen zo dicht bij elkaar dat het zwaard het hart soms letterlijk, vaker figuurlijk, raakt. Elsschot omschreef het nog het beste in zijn be roemde gedicht Het huwelijk: „En hoe zij tot hem op keek, als een stervend paard, maar sterven deed zij niet, al zoog zijn helse mond het merg uit haar gebeente, dat haar toch bleef dragen... Zo gingen jaren heen. De kin- dren werden groot en zagen dat de man die zij hun vader heetten, bewegingloos en zwijgend bij het vuur gezeten, een godvergeten en vervaarlijke aanblik bood." Na elke repetitie van Husbands and Wives ga ik fluitend naar huis, dolgelukkig en intens opgelucht omdat ik sin gle ben. Als u een goed huwelijk hebt, kom dan vooral niet kijken. Na Bergman (Scènes uit een huwe lijk) en Albee {Who's Afraid of Vir ginia Woolf) probeert ook Allen het ultieme relatiedrama te creë ren, en wederom is de boodschap een trieste. Waarom blijven we het dan proberen, zou je bijna denken, worden we tegen de klippen op dan enkel gedreven door biologie en evolutionair denken? Is voortplanting onze enige dierlijke drijfveer? Amber Heard heeft besloten geen aangifte te doen - „I still love him!" - maar ze vecht wel met Johnny Depp om het lot van hun hondjes, waarvan Amber er maar een wil houden. Johnny krijst en gilt dat hij geschokt is omdat zijn ex ze 'uit elkaar wil halen', althans dat is wat de tabloids ons graag willen doen geloven. 3 VRAGEN AAN... Gert de Graaf Het Fiep Westendorp jaar is losge barsten. Het is in december 100 jaar gele den dat de illu stratrice werd geboren. Ze is vooral bekend als de tekenaar van Jip Jan- neke, de ver haaltjes van Annie M.G. Schmidt. GEHOORD... IN DE TRAM maandag 13 juni 2016 Gelukkic Inmiddels zijn er allerlei tekstberichten gelekt, H -Stichting Down Syndroom Een stofje uit groene thee heeft een positieve invloed op het leervermogen van mensen met het syndroom van Down. Een bijzondere ontwikke ling? „Het is een zeer be- i langrijke ontdekking, de eerste keer dat dit resultaat gevonden wordt. Maar we moeten niet te hard van stapel lopen." 2 Waarom niet? „Er moet eerst meer onderzoek naar gedaan worden. Maar misschien zijn we over vijf jaar wel zover dat iedereen met het syndroom hier zijn voordeel uit haalt." 3 Wat kan nog beter? „Nederland is vooral bezig met het vroegtijdig opsporen van Down, maar re latief weinig naar het zoeken van middelen die mensen beter laten functioneren." In Londen stapte zaterdag een groep van ongeveer 150 fietsers naakt op hun tweewieler. Jawel, het was de dag van het naakt fietsen. De Britten reden langs alle toe ristische hoogtepunten van de stad. Ze hoopten zo aandacht te krijgen voor het massale gebruik van auto's en de afhankelijkheid van olie in hun stad. Aandacht kregen ze zeker, maar of ieder een oog had voor het doel? 39 Ook leuke ideeën? Mail ons! alledag@persgroep.nl Het is druk in de tram in Amsterdam. Er zijn overal toeris ten en vooral het Museumplein is een grote trekker. De trambestuurder is de kwaadste niet en heeft het goed naar zijn zin. „Gaat u naar het Rijksmuseum?" vraagt een grijze dame, die met één wandelschoen op de treeplank staat. „Nee mevrouw", antwoordt de bestuurder. „Ik moet werken." ledereen lacht, be halve die mevrouw. De bestuurder voelt zijn publiek feilloos aan en roept na een paar minuten in zijn microfoon: „Mag ik even uw aandacht alstublieft?" leder een doodstil. Wat zou er zijn? Dan zegt hij: „Dank u wel. Thuis krijg ik die niet." - Xandra van Baarle Roger Beau- jean tipte ons over een grap pig foutje dat zijn kalender afgelopen week had. Zijn maand juni is namelijk een dagje langer dan die van anderen, als hij zich aan de agenda van Cordaid houdt. Voor jarigen op 11 juni is het wellicht een uitkomst!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14