'Stabiel' McGregor toch in problemen 8 NI Van kleding tot chocola: je weet vaak niet of het door kinderen is gemaakt De PvdA wil via de wet door kinderen gemaakte producten gaan verbieden. Winkels kunnen een boete krijgen. Ja, Roelof van Laar doet het zelf ook. Het PvdA-Kamer- lid koopt - onge merkt weliswaar - ook wel eens iets waar kinderhanden aan hebben gewerkt. „Iedereen doet het, je kunt het niet zien. Een maatpak uit Italië kan van ka toen zijn gemaakt dat door kinde ren in India of Bangladesh is ge spind." Textiel is zo'n sector waar je bijna nooit met een gerust hart van kunt zeggen: dit is kinderar- beidvrij, weet Van Laar. Een groot deel van de chocoladerepen wordt gemaakt met cacao die door bijna een miljoen kinderen is verwerkt. „En zelfs de 'slaafvrije' chocolade is dat misschien niet helemaal, want de hazelnoten die erin ver werkt zijn, kunnen door kinder handen zijn gekraakt." De PvdA'er wijst ook naar prijs- stunters. „Sommigen vertellen bij voorbeeld niks over waar ze hun producten vandaan halen." Als het aan hem ligt, is dat in de toe komst geen optie meer. Van Laar komt morgen, op de Internationa- le Dag tegen Kinderarbeid, met een eigen wetsvoorstel dat bedrij ven verplicht - op straffe van een boete (maximaal 740.000 euro) of vervolging - er alles aan te doen om te zorgen dat er geen kinderar beid te pas komt aan spullen die in ons land verkocht worden. Ge beurt dat wél, dan moet dat be drijf diens leverancier achter de vodden zitten om daar iets aan te doen. Die moet na een onderzoek een plan van aanpak opstellen waarmee de arbeid door kinderen wordt uitgebannen. „Ze mogen de kinderen niet zomaar buiten de poort zetten", zegt Van Laar. „Ze moeten daar verantwoordelijk mee omgaan: zorgen dat de kinde ren naar school gaan en dat bij voorbeeld hun ouders het werk overnemen." Kinderarbeid is in strijd met de mensenrechten, maar sommige landen kunnen het verbod simpel weg niet handhaven. Dat betekent dat er wereldwijd - vooral in Azië en Afrika - nog 168 miljoen kinde ren werken in plaats van naar school gaan. Dat zijn kinderen on der de 13 jaar en kinderen onder de 16 jaar die schadelijk werk doen. „Denk aan 10-uursdiensten in een spinnerij, goudwinning of werken in asbestmijnen", somt Van Laar op. „Het is toch heel gek: kinderarbeid mag niet, maar de producten die daardoor gemaakt zijn, mogen wél gewoon verkocht worden." De wet moet vanaf 2020 voor ie dereen gaan gelden. Dat is vijfjaar vóór de Verenigde Naties zichzelf ten doel hebben gesteld kinderar beid volledig uit te bannen. Vol gens Van Laar kijken andere lan den mee met zijn initiatiefwet. „Als-ie wordt aangenomen, zijn wij het eerste land dat er niet al leen op toeziet hoe producten er uit zien en of ze veilig zijn, maar ook op hoe ze worden gemaakt." De PvdA rekent in ieder geval op steun van linkse partijen SP en GroenLinks en mogelijk CDA en D66. Ook coalitiepartner WD gaat de wet serieus bestuderen. „Op zich is de WD tegen kinder arbeid", zegt Kamerlid Fred Tee- ven. „Maar we zijn ook tegen on zinnige regels die geen zoden aan de dijk zetten. Langs die meetlat gaan we het leggen." De modewereld reageerde gistera vond totaal verrast op het nieuws dat de McGregor Fashion Group uitstel van betaling heeft aange vraagd en verkregen. Het bedrijf achter de 'kakkersmerken' McGre gor, Gaastra en de winkelformule Adam heeft 140 eigen winkels en 200 shop-in-shops. Die blijven vooralsnog open. De bewindvoer ders onderzoeken alle opties voor het bedrijf, 'inclusief een verkoop als geheel of in delen'. Na wat turbulente jaren leek het voorheen beursgenoteerde Mc Gregor net weer in rustiger vaar water beland. In december maak te het bekend zijn torenhoge schulden te hebben afgelost. „Door de stabiele basis kan ik het stokje nu makkelijk overdragen", zei topman Jeroen Schothorst in een afscheidsinterview met zaken blad Quote, vlak voor hij in april opstapte. Schothorst richtte het bedrijf in 1993 op met vriend Ben Kolff en zakenman Victor Muller (de baas van sportwagenfabrikant Spyker en voormalig topman van Saab). Om sneller te kunnen groeien, brachten ze McGregor in 1999 naar de beurs. Vervolgens namen ze een belang in pakkenwinkel SuitSupply en lijfden ze zeiljassen- merk Gaastra in. Een paar jaar later investeert mil jardair Marcel Boekhoorn in het bedrijf en kunnen ze de beurs de rug toekeren. Banken staan in de rij om de uitbreidingsplannen van de ondernemers te financieren. Tot de crisis uitbreekt en de kle- dingbranche keihard treft. Het met schulden overladen bedrijf was de afgelopen jaren vooral be zig zijn leningen terug te betalen. De nieuwe topman Armin Bro- ger begon echter met een schone lei, beweerde Schothorst. Nog geen twee maanden later blijkt er niet eens genoeg geld in kas om de rekeningen te betalen. De vak bonden zeggen overvallen te zijn door het nieuws. Met de bewering 'alles onder controle' heeft het bedrijf de we reld zand in de ogen gestrooid, zegt retaildeskundige Paul Moers. Vroeger was de doelgroep tussen de 35 en 45, nu eerder 45 tot 60 „Dat was totale bullshit. Geen en kele bestuursvoorzitter zegt: ik treed af want het is een klotezooi. Denk aan de voormalige topman van Miss Etam, John van der Ent, die bij zijn aftreden verkondigde dat hij de winkels in fantastische omstandigheden achterliet. Even later was Miss Etam failliet." Moers stelt dat het modehuis de afgelopen jaren te weinig in zijn merken heeft geïnvesteerd. De lamswollen truien en polo's van McGregor zijn volgens hem 'oubollig' geworden. „Vroeger was de doelgroep tussen de 35 en 45, nu eerder 45 tot 60. Zonder aan was van onderop red je het niet." Het bedrijf zelf wilde gisteren niet reageren op het nieuws. zaterdag 11 juni 2016 Winkels moeten een einde maken aan kinderarbeid Hanneke Keultjes Den Haag Een minderjarige jongen aan het werk in een aardewerk fabriek in de Filipijnen. FOTO MARK R. CRISTINO/EPA We zijn schuldenvrij, verkondig de McGregor dit voorjaar. Nu blijkt het modehuis met 1.200 medewerkers af te stevenen op een faillissement. Annemieke van Dongen Amsterdam —Retaildeskundige Paul Moers Wereldwijd werken er 168 miljoen kinderen in plaats van naar school te gaan. Vooral in Azië en Afrika is kinderarbeid een groot probleem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8