mm m ZEEUWS-VLAANDEREN 11 TOEKOMSTVISIE WOONGOED ZEEUWS-VLAANDEREN A Woongoed zet begin september prefab huizen neer in de Finlandstraat in Oostburg. De bewoners kunnen er een paar weken later al in. Hebben ze bij Woongoed een wachtlijst voor huurwoningen in Clinge? Dan halen ze gewoon een paar huizen uit Hoofdplaat. On voorstelbaar? Binnenkort niet meer. De woningcorporatie gaat flink investeren in 'verplaatsbare' huizen, die bijna kant en klaar uit de fabriek komen. Woongoed zet de eerste demon tabele huizen na de zomervakan tie neer aan de Finlandstraat in Oostburg. Daar werden anderhalf jaar geleden vierentwintig wonin gen gesloopt. Er komen er acht tien voor terug. Het gaat om prefab huizen van beton. Die zijn daardoor niet al leen demontabel, ze worden ook bijna compleet naar de bouw plaats gebracht. De huizen wor den in de fabriek - in dit geval bij CascoTotaal in Terneuzen - afge werkt. „We maken eerst in een mal be tonnen casco's", verklaart commer cieel directeur Leon de Kok. „Daar na worden de woningen in een straatje klaar gemaakt. Ze worden letterlijk doorgeschoven: op de ene plek worden de kozijnen ge plaatst, verderop de steenstrips en weer een stukje verder de badka mer." Een woning wordt zo na een kleine twee weken kant en klaar afgeleverd. Het huis wordt dan ver voerd naar de bouwplaats, waar het alleen nog op z'n plek gezet moet worden en wordt aangeslo ten op de nutsvoorzieningen. De afwerking en inrichting kan dan beginnen. Het concept heeft nogal wat voordelen, verklaart Pol van de Vij ver, projectmanager bij Woon goed. „Het vervangen van oude woningen is nu een proces van ja ren. Mensen moeten eerst wen nen aan het idee. Het geeft vaak onrust. Vervolgens moeten ze hun huis uit. In de tussentijd wordt een wijk langzaam steeds leger, wat het er niet sfeervoller op maakt. En bewoners moeten een poosje in een wisselwoning, tot het nieuwe huis klaar is." Met kant-en-klare woningen gaat dat anders. „Bewoners kun nen vanuit hun oude huis drie we ken op vakantie gaan en hun spul len in containers opslaan. Als ze terugkomen, staat hun nieuwe wo ning klaar. Desgewenst op dezelf de plek en met dezelfde buren." En uiteraard zit de omgeving niet lang met een bouwput voor de deur. In Oostburg duurt het overi gens wat langer. De gemeente Sluis verlangt daar woningen in de 'wederopbouwstijl'. Aanne mingsbedrijf Leenhouts moet ter plekke de pannen op het dak leg gen. Dat kan niet in de fabriek. Zo'n nieuwe manier van wer ken vraagt nogal wat van de be trokkenen. Alles is anders, ver klaart Patricia van den Berge van Paras Concepts, bureau voor ruim telijke ontwikkeling. Dat bureau is verantwoordelijk voor het ont- Na Oostburg passen we dit concept vanaf volgend jaar ook in Breskens toe werp, maar probeert ook te zor gen voor het 'cement' tussen de betrokkenen. Dat vraagt wel wat massagewerk. „Alle betrokkenen hebben een andere, meer uitge breide rol dan in het traditionele bouwproces." Woongoed wil dan ook leren van de ervaringen die straks in Oostburg worden opge daan, vertelt directeur Ralph van Dijk. „Er komen meerdere her structureringsprojecten aan, waar bij we gaan slopen en weer nieuw bouw plegen." Van Dijk wijst op de noordwesthoek in Breskens, waar eind volgend jaar de sloop begint van maar liefst 127 wonin gen. „Minstens een deel daarvan willen we vervangen door dit soort prefab woningen. Misschien wel bijna allemaal." Alle betrokke nen leren ervan, benadrukt Van Dijk. „We hebben contact met meer fabrikanten dan alleen Cas co Totaal. We stimuleren hen daar door om deze techniek te verfij nen, zodat wij de beste kunnen kiezen." Voor Woongoed is deze manier van werken ook nog eens goedko per, vertelt Van de Vijver. „Het he le proces is beter te plannen, je hebt minder kans op vertraging, minder leegstand. Dat drukt de kosten. Daardoor kunnen we op termijn meer kwaliteit leveren." De huizen, die overigens ook duurzaam ('nul op de meter') en levensloopbestendig (badkamer en slaapkamer beneden) worden, zijn door de manier van bouwen ook demontabel. Je kan ze optil len en ergens anders weer neerzet ten. „Dat zal vooral in kleinere dorpen gebeuren", verwacht Van Dijk. „Daar kun je door de jaren heen langere wachtlijsten of juist leegstand krijgen." Voor kernen als Oostburg en Breskens ligt dat niet voor de hand. „Dat zijn grotere kernen. We denken dat de woningen daar gewoon blijven staan." zaterdag 11 juni 2016 Huurhuis uit fabriek Marlijn de Koning Oostburg Ralph van Dijk, Woongoed Pol van de Vijver (Woongoed): „De komst van deze huizen ver andert de kijk op ruimtelijke or dening. Gemeenten kunnen be ter inspelen op de marktontwik kelingen. Daardoor krijg je min der leegstand en verpaupering." Leon de Kok (Casco Totaal): „Sinds twee jaar produceren we complete vakantiewoningen voor Roompot. Dat was een gro te stap. Dat nu ook woningcorpo raties interesse krijgen, is daar een logisch gevolg van." Stijn Guilliet (Leenhouts): „Zo huizen bouwen is groten deels een soort lopende band- werk. Dat verhoogt de produc tie: je hebt geen vertraging door slecht weer en iedereen weet precies wat er moet gebeuren." Patricia van den Berge (Paras Concepts): „Fabrikanten en bou wers wordt gevraagd actief mee te denken over het ontwerp en daarin ook samen te werken. Dat is heel anders dan alleen het aannemen en uitvoeren van op drachten, zoals nu het geval is." en snel verplaatsbaar De Oostburgse Finlandstraat zoals die er eind dit jaar uitziet. Aan niets is te zien dat er prefab huizen staan, afbeelding woongoed

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 83