België is nu al kampioen Heemkundigen willen bescherming pand Hoe ga je om met alcohol? 2 ZEELAND FOODTRUCKS HYPE A Tweebenig Deze zomer kun je in Zeeland van het ene foodtruckfestival naar het andere rollen. Wat maakt de 'rollende keukens' zo leuk? Hl Commentaar Koning Filip kwam kijken. Want België werd kampioen. Giste ren is in het Antwerpse havengebied de Kieldrechtsluis ge opend. Met de grootste sluiskolk ter wereld. Deze trots van de Belgische havenbaronnen is 500 meter lang, 68 meter breed en bijna 18 meter diep. Die laatste maat maakt op Zeeland ongetwijfeld de meeste indruk. De Kieldrechtsluis maakt de Waaslandhaven veel beter toeganke lijk. Dat lijkt winst. Het geeft Antwerpen de gelegenheid de havens op de linkeroever veel verder uit te breiden. Richting Nederland. Zo staat het dorp Doel al heel lang op de dodenlijst in afwachting van het Saeftinghedok. Achter de groei van de havens zit nog zo'n wrang verhaal. Grote reders met gigantische schepen eisen ruim baan. De schaal per schip is echter geen zuivere maatstaf voor de groei van ha venactiviteiten. En al helemaal niet voor de werkgelegenheid. Het precieze belang van de verbetering van de haveninfrastruc tuur is moeilijk te meten. Antwerpen lijkt net als Rotterdam het ze kere voor het onzekere te nemen: groter. In dat opzicht zijn Belgen net Nederlanders. Er is echter een heel groot verschil met de Tweede Maasvlakte. Om Antwerpen te bereiken moeten de kolossale zee schepen door Zeeland. Daarom is de diepte van 17,8 meter van de Kieldrechtsluis onheilspellend. Het is een kwestie van tijd voor de Belgen schepen met die diepgang willen ontvangen. Daarvoor zal de Westerschelde veel verder moeten worden uitgebaggerd. Er kan discussie zijn over de vraag wat de Westerschelde aankan. Daarbij maakt het veel uit of je een diep kanaal acceptabel vindt, of dat je een restje natuurlijkheid wenst te behouden. Elke dag dat de Belgen daar langer over zwijgen, neemt het wantrouwen hier toe. De grootte van de schepen is geen graadmeter voor de werkgelegenheid Het bijna 200 jaar oude woonhuis in de Nieuwstraat-zuid in Terneu zen, ooit gebouwd als woning voor de directeur van de aanleg van het Kanaal Gent-Terneuzen, verdient een beschermde status. Hoewel dat al in juni 2011 door de gemeente werd toegezegd, willen de Erfgoedvereniging Heemschut en de Heemkundige Vereniging Terneuzen nu dat die toezegging wordt nagekomen. Ze snappen niet waarom er sinds 2011 niets is gebeurd. De twee organisaties komen nu in ac tie omdat de gemeente een grote sanering van de Nieuwstraat-zuid voorbereidt. De verpauperde pan den moeten op termijn plaatsma ken voor nieuwbouw. Alleen het Schoolmuseum, een Rijksmonu ment en een beschermd pand aan de noordkant van de straat blijven gespaard. En dus ook het pand Nieuwstraat 20, jarenlang in ge bruik bij zeilmakerij Van der Snep pen, moet worden beschermd. Het moet tenminste op de ge meentelijke monumentenlijst. De gemeente heeft aangegeven dat in elk geval de voorgevel wordt be houden. De Erfgoedvereniging en de heemkundigen willen dat wel graag zwart op wit zien. Almanak Om het gemis aan een Neder landse inbreng op het EK een beetje te verzachten, wordt er de laatste weken gevoetbald op het notariskantoor te Terneu zen. Oude herinneringen aan een glorieus voetbalverleden werden opgehaald. De notaris pochte dat hij vroeger perfect tweebenig was. De jongste be diende (als pupil ooit goed voor twee eigen goals in vijf mi nuten tijd) met enig gevoel voor zelfkennis. „Dat ben ik nog steeds. Ik ben links en rechts even belabberd." Wegen krijgen nieuw asfalt Slot WAK Hulst gaat niet door 'Damse Vaart beschermen' WONEN IN EEN PREFAB HUIS BOUW DUURT TWEE WEKEN Een foodtruck betekent vrijheid, zegt Heidi Schwander (27) uit Hoe dekenskerke. Samen met haar vriend Isaac Hubregtse (29) reist ze Nederland en België door. Met hun zelfgebouwde mobiele koffiebar 'Ba refoot Coffee' staan ze tussen april en oktober elk weekend op een an der festival. Het duo verkoopt allerlei soorten koffie, thee, limonade en zelfge maakt gebak. Fantastisch vindt Hei di het. „Je bent superonafhankelijk met een foodtruck. De mensen zijn vrolijk, je ziet veel verschillende kleuren, de sfeer is gezellig en er is altijd live muziek. We hebben altijd een klik met de andere trucks. En die kun je overal bestellen. Onze 'magical muntthee' heeft verse ci troen, gember en honing. Dat vin den mensen leuk en apart. We ver kopen limonade in een biologisch afbreekbare beker en doen er een leuk groen-wit gestreept rietje in. Dat ziet er meteen heel vrolijk uit." Bezoekers willen eten en drinken dat ze in een standaard restaurant niet kunnen vinden wat wij voelen, voelen de bezoekers ook. Ze zoeken gezelligheid, willen een leuke middag met de familie." Wie naar een foodtruckfestival gaat, zoekt hapjes en drankjes die nét een beetje anders zijn, weet Hei di. „Bezoekers willen eten en drin ken dat ze in een standaard restau rant niet kunnen vinden. Wij heb ben geen gewone muntthee, want HEINKENSZAND In De Stenge in Heinkenszand vindt op 23 juni de thema-avond 'Pubers en alcohol' plaats. De bijeenkomst is voor opvoe ders, sportverenigingen en jonge ren zelf. Zij krijgen die avond praktische tips over hoe zij kun nen omgaan met alcohol. De bij eenkomst begint om 29.30 uur. Aanmelden is verplicht via www.cjgborsele.nl. optiek de |onge zaterdag 11 juni 2016 ii Wout Bareman Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl OSSENISSE De Drogendijk en de Grind weg naar Hontenisse tus sen Ossenisse en Walsoor den zijn van komende maan dag tot 1 juli afgesloten voor alle verkeer. Tussen 4 juli en 15 juli volgt de aanslui tende Waterstraat richting Kloosterzande. Waterschap Scheldestromen laat door aannemer H4A de wegen asfalteren en de bermen versterken. Verkeer wordt door middel van borden om geleid. HULST Het sluitstuk van de Week van de Amateurkunst (WAK), zondag in Hulst, gaat voor een groot gedeel te niet door. De organisatie vreest voor regen en dat is niet goed voor kunstwer ken, muziekinstrumenten, dansers en publiek. De expositie van Ine van Mullem aan de Grote Markt 5 gaat wel door. Haar kunst werken zijn vandaag en mor gen van 14.00 tot 18.00 uur te bekijken. SLUIS Als het Vlaamse deel van de Damse Vaart een be schermde status krijgt, moeten B en W in Sluis zich inzetten om ook het Nederlandse stuk te be schermen. Dat vindt raads lid Frank Gijsel (Nieuw Ge meentebelang). Vlaande ren onderzoekt momen teel of het kanaal tussen Sluis en Brugge op de 'on roerend erfgoedlijst' kan worden geplaatst. Sluis zou dat moeten ondersteu nen, vindt Gijsel. OOSTBURG Goedkope en snelle manier van huurwoningen bouwen heeft voordelen voor huur ders en woningbouwvereni gingen. Woongoed zet de eerste huizen na de zomer. P10 Keukens Cornelleke Blok Hoedekenskerke Heidi Schwander en Isaac Hu bregtse bij hun foodtruck 'Bare foot Coffee', foto mechteld jansen THE Lange Vorststraal 40. 4461 JP Goes Tel.: (0113) 21 12 72 www.optiekdejonge.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 81