Vrijwillig 0 O O O 0 Ondernemen met je hart ZEELAND 15 MARGOT ïdscore Ik ben gek op muziek, dansen en uitgaan. Maakt me niet zoveel uit waar naar toe als het maar mooi en bijzonder is en ook een beetje swingt. Daar word ik erg blij van. Dat is wel een voorwaarde voor een lekker dansje. Nu is het mooiste plein van Nederland, het Abdijplein in Middelburg, vlakbij. Dus als daar wat georganiseerd wordt ga ik daar graag naar toe. Sprookjesachtig is het daar onder die grote bomen. Heerlijk dat nu het festivalsei zoen weer is begonnen. Dit weekend de Stads feesten, volgende week het Jazzfestival, straks het Nazomerfestival en ook tussendoor is er een hoop te genieten. Ik ben ieder jaar van de partij. Ook als vrijwilliger. Je kijkt op een an dere manier naar het festival, bent meer be trokken en je weet wat er zoal leeft en gebeurt achter de schermen. En als het even meezit zie je veel acts en voorstellingen. Vaak zijn er van tevoren leuke bijeenkomsten met voor proefjes van wat er komen gaat en je leert weer eens andere mensen kennen. Kortom, ik kan het iedereen aanraden en volgens mij zijn er altijd vrijwilligers tekort. Gelukkig kun je ook lekker eten op al die festivals. Een Zeeuw se plank bijvoorbeeld. Die is thuis ook goed na te maken. Koop bij de slager diverse Zeeuwse worsten van eigen makelij. Haal bij de kaasboerderij verschillende soorten boerenkaas. Snij deze in blokjes. Neem een plank en rangschik al het lekkers er op. Zorg voor een flinke lik Zeeuw se mosterd, wat augurkjes en zuurdesem brood erbij. Zo kom je in de stemming. M Heerlijk dat nu het festivalseizoen weer is begonnen. Dit weekend de Stadsfeesten, volgende week het Jazzfestival Margot Verhaagen schrijft op deze plaats elke week over eten en drinken in Zeeland BEOORDELING van de lange graten schuift. De smakelijke rog komt in beurre blanc, met pureetjes en quenel les. Chef Jan vertelt later dat het gerecht com pleet anders is geworden door mijn notenaller gie: eigenlijk was er een letterlijke beurre nois- sette bedoeld, met gebruinde amandelen en li moen. Het hoofdgerecht van het menu is An- jou-duif in korstdeeg. Duif Wellington, knap gegaard, met een knapperig korstje en intense jus. De Eetkamer heeft trouwens ook de klas sieke beef Wellington op de kaart. Er verschij nen nog twee koperen steelpannetjes, van de soort die ik afgunstig begluur in kookwinkels. Romige spaghetti in de één, luchtige aardappel balletjes met amandel en parmezaan in de an der. Van de desserts vallen we stil. 'Framboosjes en rabarber' is een beeldschoon bord vol zoe tigheden: frambozen gevuld met basili- cum-mascarpone, pudding met een bolletje sorbetijs en een kletskop bovenop. Ook nog een glaasje espuma van rabarber en dragon: luchtige mousse, blijkbaar bedacht door top- chef Ferran Adria, die vloeistoffen zonder room of eieren opspoot met lachgas. Al waren we toch al uitgebreid aan het glimlachen, want het menudessert is net zo mooi: een soort petrischaal met lekkernijen erop én erin. Cakejes, gebrande meringue, een ijshorentje. Zachte chocolade, frisse smaken, met als top pertje een yoghurtmousse. De overbekende leisteen draagt hier alleen de handgeschreven rekening, een subtiel grap je vinden wij. De Eetkamer doet al sinds 1993 haar best met luxe verwennerij en dat valt extra op in deze tijden van industriële lofts en foodtrucks met veel social media kabaal. Chefs Jan de Pree en René Mol zijn te bescheiden: vertel gerust over bijzondere kooktechnieken, of die kruiden van je eigen dakterras. Dit is geen restaurant dat je van je stoel wil blazen met opvallende combinaties. Meer iets voor de stille genieter, die weet wat goed is. Voorgerecht Hoofdgerecht Nagerecht Bediening Ambiance Prijs/kwaliteit zijn de Stadsfeesten in Mid delburg. Een aanleiding voor optredens, initiatieven, crea tieve ideeën en bijzondere concepten. Ook bij café-res taurant De Vriendschap. Sinds gisteren hebben ze daar project KASt. Een samenwer king met een fooddesigner maar dan wel met een geheel eigen draai. „Dit project gaat over fooddesign, maar nog meer over hoe we de bereidin gen, die we allemaal zelf in de keuken doen, zichtbaar kunnen maken", vertelt eige naresse Conny de Lange ge dreven. „Veel mensen weten niet dat we hier alles zelf ma ken. Daarom komt er in de zaak een KASt met voorname lijk groenten die op verschil lende manieren bereid zijn. Gefermenteerd, geweckt, ge droogd, ingelegd, gesuikerd, gezouten. Noem maar op. Al les wat je maar kunt beden ken gaan we komende weken doen en uitproberen en voor al laten zien", aldus de Lange. „De menu's zijn niet traditio neel, met vlees of vis in de hoofdrol, maar juist met de nadruk op groenten. We kun nen niet langer zo doorgaan met het uitputten van onze wereld, we moeten op zoek naar andere manieren van eten, bereiden en alles te ge bruiken. Het no waste-princi pe, daar zijn we hier allemaal mee aan de slag gegaan", zegt ze. „Iedereen denkt en doet mee. En zo hebben we nu een menu van zaad tot vrucht op de kaart de komen de maand." Ze is niet te stui ten als ze over dit project ver telt. Een speciale kast liet ze maken bij Mobilitas, met ker senhouten planken hier uit de buurt. Een nieuw werksta tion kwam er, midden in het restaurant, waar de borden verder worden opgemaakt met lekkers uit de potten die in de kast staan. Daar zitten maanden van voorbereiding in. Onder andere ingelegde wortel, appelchutney en si roop van de resten van de ap pels die in de chutney gin gen. Hangop staat uit te lek ken in een vitrine, van de wei wordt karamel gemaakt. Niets wordt weggegooid. De Lange is vooral trots. „Mijn moeder zei altijd; zaken moet je doen met je hart. Dat doe ik door zo mijn verantwoorde lijkheid te nemen. En over te dragen op mijn personeel en klanten. Lekker, leuk en ver antwoord." zaterdag 11 juni 2016 Gastvrouw Emma de Pree van restaurant De Eet kamer in Middelburg. Foto links: Voorgerecht met kreeft, foto's lex de meester (Prijs/kwaliteit telt dubbel) Julia Gatsonides toont een weckpot met citroenen. FOTO RUBEN OREEL MIDDELBURG Dit weekend

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51