Dus Lammers blijft Lammers, maar dan wel zonder Patrick U WALCI- EREN 11 Houtkunstenaar gaat legaal verder in Grijpskerkse loods Het kraakavontuur in Vlissingen eindigde met de ontruiming van het watergebouw, maar kraker Kas is alweer verder. Het was gewoon toeval: op de maandag dat Sebastiaan Kas (27) zijn krakersbe- staan in het voormalige water- bouwt je aan de Edisonweg in Vlis singen vaarwel zei, raakte zijn va der Chris Fliers (59) dakloos. De huur van zijn garagebox aan de Oude Industrieweg, waar hij zijn leeftocht verdiende met fietsrepa- ratie en -verkoop, was opgezegd. „Ik dacht, ik red het wel met de huur, maar zal je net zien: heb je kopers dan heb je even geen fiet sen; heb je die wel, zijn de kopers met vakantie." Fliers dacht zich een nacht te kunnen beraden in het waterge bouwtje. „De sleutel van Sebas pas te in het slot en ik heb me toen ik binnen was netjes telefonisch ge meld als kraker bij de politie", ver telt Fliers. Woensdagochtend keek Fliers twee Vlissingse boa's in de ogen. Zoon Sebastiaan Kas, die na twee jaar van toenemende druk van de gemeente Vlissingen het als kraker voor gezien hield, was op dat moment in Breskens, op be zoek bij pastoor Omer Gilliet (92) en diens houtsculpturen. Opgetrommelde politiemensen namen Fliers mee, maar 's mid dags kon hij weer gaan. „Mijn spul- len staan in de Machinefabriek; als ik bel, kan ik ze halen", vertelt hij. Maar zoeken naar nieuw onderko men doet hij zelf wel - opvang met zorg die de gemeente aan biedt, slaat Fliers beleefd af - hij weet wel een adresje. Sebastiaan Kas is ook onder dak. Hij logeert in Dishoek. In Grijps kerke huurt hij een loods van de voormalige Walcherse Bouw Unie voor zijn Natuur- en Kunst Educa tie Kas. Daar kan hij zich professio neel ontwikkelen met zijn motor- zagen en houtkunst, die bij het wa tergebouwtje al veel bekijks trok ken. „Van huis uit ben ik proceso perator. Ik vind techniek geweldig, maar alleen processen in de gaten houden, is saai. De afgelopen twee jaar heb ik nagedacht en ik weet nu wat ik wil. Ik heb altijd iets ge had met hout." Kas werkt een dag per week voor Landschapsbeheer Zeeland, is gecertificeerd bomen- veller en klust daarnaast. Onafhan kelijkheid vindt hij, net als zijn va der, een groot goed, maar Kas is milder dan zijn vader. „Ik dacht ook een tijd zonder inkomen te kunnen leven, maar op zekere dag zijn je kleren toch versleten." Vandaag, tijdens het Open Tui nen Weekeinde, is zijn houtkunst te zien bij Groenis't, de Koudekerk- se zorgkwekerij van zijn moeder. Kas kijkt tevreden terug op zijn krakerstijd langs het Kanaal door Walcheren. „Ik heb zeker 150 men sen rondgeleid die kwamen aan waaien. Maar een enkeling vond het niets wat ik daar deed. Er wa ren nooit klachten, dat heb ik nage vraagd bij de gemeente." Maar die Een enkeling vond het niets wat ik daar deed gemeente wilde hem met alle ge weld uit het watergebouwtje, van wege de verkoopkansen van de bouwkavel. Toen er dwangsom men werden opgelegd tot 4000 eu ro had Kas er genoeg van. Je wint het nooit. Overheid is immers ge- neratieoverstijgend", grapt Kas. Wat er nu met het oude waterinna- mestation voor stoomlocomotie ven gebeuren gaat, is onzeker. „We kijken of het inpasbaar is in de ontwikkeling van de Kennis- werf', zei wethouder John de Jon ge donderdag tegen de raad. Kas haalt er zijn schouders over op. „Ik heb mijn punt gemaakt. Ik laat het los." Zijn bericht op Facebook was voor velen een schok: Patrick Lammers verlaat Cafetaria Lam mers, de zaak die door zijn vader Sjaak is opgezet. Maar er is voor trouwe klanten ook goed nieuws: compagnon Tommie de Bont zet het bedrijf voort, 'in naam en kwaliteit'. Dus Lammers blijft Lammers, maar dan wel zonder Patrick. Vorig jaar vierde het bedrijf zijn 50-jarig jubileum. Toen het feest voorbij was, stortte Patrick in. Zelf was hij dertig jaar bij de zaak betrokken, al van kindsaf aan. Maar: „De koek is op voor mij." Hij kiest voor zichzelf, zijn gezondheid en zijn gezin. Of zo als hij schrijft op facebook: 'Dat laatste wil ik weer worden, Pa trick Lammers een man die ge waardeerd wordt om wie hij is.' Tommie de Bont, met wie Pa trick Lammers nu tien jaar gele den de cafetaria overnam van va der Sjaak Lammers, zet het be drijf voort. Zakelijk is dat nog niet afgewikkeld. Maar De Bont benadrukt dat hij de naam en de kwaliteit van Cafetaria Lammers in ere zal houden. „Ik ben ook al tien jaar eigenaar en maak de pro ducten ook al lang zelf. Daar ver andert niets in." Villa Valentijn Middelburg zaterdag 11 juni 2016 Kraker Sebastiaan Kas laat het watergebou wt j e los Vlissingen kijkt of het ge bouwtje inpasbaar is in de ontwikkelingen van de Kenniswerf. Claudia Sondervan Grijpskerke In een loods van de voormalige Walcherse Bouw Unie wil Sebasitaan Kas professioneel aan de slag met zijn houtkunst, foto ruben oreel —Sebastiaan Kas Maurits Sep Middelburg kinderdagverblijf Kinderdagverblijf Villa Valentijn Middelburg vanaf 2002 uw vertrouwde adres voor kinderopvang kunt u vinden aan de Rouaansekaai 61 in Middelburg. Ons landelijk registratienummer is 257589806. U kunt uw kind(eren) veilig wegbrengen en ophalen ingang Rouaansekaai (kuiperspoort). Ouders van kinderdagverblijf Villa Valentijn Middelburg krijgen hiervoor een parkeerontheffing. Uitgebreide informatie kunt u vinden op onze website, t.w. www.villavalentijnmiddelburg.nl en emailadres info@villavalentijn.nl (zie ook Query code). We kennen een zeer scherpe prijs/ kwaliteitsverhouding. Opvangvormen o.a.: 40-, 48-, 52 weken p/j en flexibel. Telefonisch zijn wij te bereiken op 0854- 890 090. Er zijn vier aparte groepen, t.w.: van 3 mnd. tot 1 jaar, 1 tot 2 jaar, 2 tot 3 jaar en van 3 tot 4 jaar. Ook is een heerlijke 36 meter diepe beschutte tuin aanwezig waar uw kinderen veilig in kunnen spelen. www.villavalentijnmiddelburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47