Acht miljoen nodig voor oevers en bruggen Goes Verwarde man op dak in het been geschoten in Kloetinge Meer jongeren met WW-uitkering 6 ZEELAND HENNEPKWEKERIJEN TEELT De politie krijgt ieder jaar ongeveer 300 tips over mogelijke hennepkwekerijen in Zeeland. Veruit de grootste kostenpost vormt het vervangen van de ha venoevers: 6,2 miljoen. Het struc tureel onderhoud ervan is jaren lang buiten het onderhoudssche- ma gehouden, omdat het havenge bied deel uitmaakte van woning bouwproject Goese Schans. Dat is inmiddels veel kleiner van opzet geworden, waardoor de meeste oevers weer in beheer bij de ge meente zijn gekomen. Maar ze staan nu wel bijna letterlijk op in storten. Wat betreft de brug en de sluis moeten de bejaarde bedieningssys temen worden vervangen; dat kost 1,7 miljoen euro. Goes heeft weliswaar een potje voor onder- De politie kreeg rond oo.io uur een melding van een verwarde man die met een steekwapen op een woning zou zitten. Toen de politie arriveerde bleek dat de man al van het dak af was. Bij het zien van de agenten vluchtte hij direct het dak weer op. Hij weiger de naar beneden te komen. Vol gens het Openbaar Ministerie heeft de politie op verschillende Dit blijkt uit het rapport Basiscij- fers Jeugd van de SBB (Samenwer kingsorganisatie Beroepsonder wijs Bedrijfsleven) en het UWV. De groei van het aantal jonge WW'ers is geen exclusief Zeeuws fenomeen, maar in Zeeland was de toename (12 procent) kleiner dan het landelijk gemiddelde (25 procent). Dit is vooral te danken aan Zeeuws-Vlaanderen waar nu houd aan sluizen, bruggen en oevers, maar daar is veel te weinig ingestopt om de nu noodzakelijke torenhoge investeringen mee te kunnen doen. Burgemeester en wethouders stellen de raad dan ook voor om het meerjaren onder- houdsschema 'te herzien'. De raadsfracties reageerden de ze week onaangenaam verrast op de situatie. Gelet op de toch al ern stig leegrakende portemonnee van de gemeente vroegen de mees te partijen zich af waar het geld vandaan moet komen. „We voelen ons overvallen door het enorme bedrag", zei Jan Jaap Bouma (SGP-CU). De woordvoerders van bijna elke partij toonden zich ver baasd over het feit dat de gemeen te 'ineens' wordt geconfronteerd met het achterstallig onderhoud. „En alles komt tegelijk, dat is toch wel opmerkelijk", zei SP'er Floor van Lamoen. Wiert Omta (PvdA) wilde weten wat er gebeurt als het werk wordt doorgeschoven. CDA'er Ad de Wit vroeg zich af hoe het überhaupt mogelijk is dat de gemeente een sluis beheert in manieren geprobeerd de veilig heid van de man, de buurtbewo ners en hulpverlenende collega's te garanderen. De man vormde een bedreiging voor zichzelf en de omgeving en was niet voor reden vatbaar. Met een bemiddelaar van de politie, die op hem inpraatte, is geprobeerd de man uit eigen wil Er zat voor de politie uiteindelijk niets anders op dan de man gericht in zijn been te schieten 12 procent minder jongeren in de WW zitten dan in 2015. In de ge meente Middelburg nam het aan tal jongeren in de WW juist met 28 procent toe. Overigens zijn er nog veel meer jonge werkzoekenden, want niet iedereen heeft recht op WW. Eind maart stonden 1.760 jonge ren in Zeeland als werkzoekende geregistreerd. Bijna de helft van deze jongeren is laagopgeleid en heeft geen startkwalificatie. Zes procent van de werkzoekende jon geren is hoogopgeleid. Van oktober 2015 tot en met maart 2016 werden 1.041 nieuwe uitkeringen verstrekt. Dat zijn 229 minder nieuwe uitkeringen dan plaats van het waterschap. Wet houder Loes Meeuwisse gaf toe dat er te weinig is gespaard. „Ik heb ook wel een bepaalde verzuch ting gehad", drukte zij zich mild uit. „Maar als we dit nu niet doen, is dat niet verstandig met betrek king tot de veiligheid." Volgens Meeuwisse is de om vang van de problemen in de loop van vorig jaar duidelijk geworden, toen de gemeente in gesprek was met Rijkswaterstaat over de bedie ning van de bruggen en sluizen op afstand. Dat bleek een nóg kost baardere operatie. Goes gaat nog in gesprek met het waterschap over een eventuele bijdrage voor de sluis bij het Goese Sas, maar Meeuwisse temperde de verwach tingen alvast. naar beneden te krijgen. Ook heb ben buurtbewoners met hem ge praat, heeft de politie pepperspray gebruikt en zijn waarschuwings schoten gelost. Dit alles hielp niet; de man bleef op het dak zitten. Volgens het OM hebben de agen ten het protocol gevolgd en zat er uiteindelijk niets anders op dan de man gericht in zijn been te schieten. Vervolgens is de man aangehou den voor bedreiging van omstan ders en de politie. Rond 01.50 uur is de verwarde man lichtgewond naar het ziekenhuis gebracht. Hij zit voorlopig vast. De man zou va ker last hebben van psychoses. Hij zou daarvoor 'bijna niet behan deld' zijn. een jaar eerder in de dezelfde pe riode. Maar doordat de instroom groter was dan de uitstroom is het totaal aantal uitkeringen gegroeid. Met name vanuit de gezond heidszorg, welzijn en cultuur kwa men veel minder jongeren in de WW terecht. In de sector vervoer en opslag nam het aantal nieuw verstrekte WW-uitkregen juist toe. Uit cijfers van SBB blijkt dat het aantal nieuwe vacatures op mbo-niveau licht daalt. Jongeren die nu starten met een middelba re beroepsopleiding hebben vol gens het SBB een goede kans op werk als zij kiezen voor de richtin gen verpleegkunde, eerste verko per en manager retail. Elke tip over hennepkwekerijen, aldus rechercheur Peter Groene- wegen, wordt serieus genomen. „Elke tip, ook anonieme, trekken we na. Dat gebeurt door hennep specialisten. Ze doen onderzoek en zorgen er ook voor dat alle sporen veilig worden gesteld zo dat die vergeleken kunnen wor den met andere onderzoeken." Als blijkt dat een kwekerij op een plaats zit die gevaar ople vert, dan volgt direct actie. „Want je kunt het niet maken om in een woonwijk een kweke rij te laten zitten. Dat levert veel te veel risico op. Denk aan brand gevaar en waterschade", zegt de hennepcoördinator van de Zeeuwse politie. Die 300 tips zorgen ervoor dat jaarlijks zo'n 100 kwekerijen in Zeeland worden opgerold. „Dat aantal is min of meer stabiel. Net als het aantal tips." Hij bezweert dat een tip niet direct leidt tot een inval. „We controleren altijd of er een kwekerij kan zitten." Dat gebeurt soms door de hulp van Delta in te roepen waarna wordt onderzocht of er opval lend veel stroom wordt gebruikt. Maar het kan ook zijn dat agen ten op basis van eigen waarne mingen tot de slotsom komen dat er voldoende redenen zijn om binnen te vallen. Groenewegen ziet momenteel wel een verschuiving van kweke rijen van sociale huurwoningen naar particuliere woningen. Ook valt hem op dat hij steeds meer kwekerijen aantreft in loodsen en schuren. Als het om particu liere woningen gaat, betreft het vooral huizen die worden ver huurd en de verhuurder onvol doende waarborgen heeft inge bouwd. „Dan is in het huurcon tract bijvoorbeeld niet geregeld dat de verhuurder altijd zijn wo ning mag controleren." Hij kent situaties waarbij woningen bijna compleet zijn vernield door kwe kers. En situaties waarbij een ei genaar de grootst mogelijke moeite moet doen om te bewij zen dat hij niet geprofiteerd heeft van de hennepteelt in zijn verhuurde woning. De rechercheur raadt iedereen die een woning verhuurt aan vol doende waarborgen in te bou wen. „En niet direct bezwijken voor een aanlokkelijk huurbe drag. Want dan kun je wel eens van een koude kermis thuisko men." Het aantal kwekerijen in huur woningen daalt volgens hem om dat de Zeeuwse gemeenten een heel duidelijk beleid voeren. Na de vondst volgt vaak een sluiting van drie maanden. De woning bouwcorporaties zeggen na zo'n vondst ook vaak de huur op en ge ven de naam van de huurder door aan alle andere Zeeuwse so- Besef dus goed waar je aan begint als je je inlaat met hennepkwekers ciale verhuurders. Die huurder kan dan drie tot vijf jaar niet meer in Zeeland en Bergen op Zoom terecht bij een woning bouwvereniging. Groenewegen: „Besef dus goed waar je aan be gint als je je inlaat met hennep kwekers." Districtschef Ronald Weydema stelt zelfs dat je, als je je eenmaal inlaat met drugsbendes, niet meer los komt. „Dan blijven ze je gebruiken met alle risico's van dien." Om de wereld van de softdrugs bendes te verstoren, wordt inten sief gespeurd naar stekkenkweke- rijen. „Als je die sluit, kunnen cri minelen moeilijker aan plantjes komen." Dat beleid werpt zijn vruchten af. „Niet voor niets is de zaterdag 11 juni 2016 Wie wiet teelt, zet heel veel V op het spel* Goes moet de komende jaren bijna acht miljoen euro bij elkaar zien te sprokkelen voor drin gend onderhoud aan de sluis bij het Goese Sas, de brug bij Wil- helminadorp en oevers in het ha venindustriegebied. Luc Oggel Goes KLOETINGE Agenten hebben in de nacht van donderdag op vrij dag in de Willemsstraat in Kloe- tinge een verwarde man in zijn been geschoten. De man zat, vermoedelijk door een psycho se, op het dak van een huis en dreigde met een mes. MIDDELBURG Het aantal jonge ren tot 27 jaar met een WW-uit- kering is het afgelopen jaar in Zeeland toegenomen. Eind maart kregen 741 jongeren een WW-uitkering. In maart 2015 wa ren het er 663. Emile Calon Middelburg Peter Groenewegen, rechercheur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 42