Oproep sluiten Doel kortzichtig Kabinet neemt kerncentrale niet over ZEELAND 5 Boer Zoekt Vrouw-stel is happy in Zeeland U Sinds 22 mei is het officieel: boerin Bertie en Esther zijn een stel. Nog één keer mag de pers langskomen. Dan hoor ik: 'Ja! Zie je wel! Ze is echt hier!' En ze maken nog steeds foto's van het huis Buurlanden moeten eikaars kerncentrales gaan controleren Ze zijn net klaar met het schrikdraad in de paardenwei. Esther dekt de tafel voor de lunch. Is ze nu boerin Esther? „Nee! Met kleine dingen op het land kan ik wel helpen. Onkruid spuiten, de paarden verzorgen. Maar er is hier binnen en om het huis genoeg te doen voor mij. Bertie heeft een hele tijd alles alleen moeten doen. Het is prettig dat ik nu kan helpen met de kin deren, met de huishouding. Dan heeft Bertie ook eens tijd voor haar hobby's." In de kamer naast de woonkeuken staat Berties dj-apparatuur. Een fervente hobby. „Ik hoop weer eens tijd te hebben om mu ziek uit te zoeken. En om meer te gaan paardrijden. Dit is het. We zijn bij elkaar. Dit is waar het om ging. Nu mag het lek ker overwaaien." Op 22 maart 2015 zag heel Nederland tijdens de laatste uitzending van Boer Zoekt Vrouw hoe Esther en Bertie voor elkaar kozen. Maar begin juni was er een domper op de vreugde: het stel kondigde een time-out aan. Even bijkomen van alle hec- tiek en media-aandacht, was de boodschap. Ze bleven vrienden. Es ther trok zich terug in haar eengezins woning in Den Helder. Later gingen ze toch weer latten. „De liefde was te sterk", zegt Esther. Zaterdag 21 mei was een heuglijke dag: Esthers katten Kees en Dirk gingen op reis naar Zeeland. Een dag later gingen Bertie en Es ther weer richting Den Hel der om Esthers paard Ebony 'Es' Star op te halen. De ver huizing markeerde het einde van een tijdperk: Es ther trok in bij Bertie in Renesse. De mijlpaal werd gedeeld op Facebook en bleef niet onopgemerkt. „We kregen gelijk een telefoontje van Party en Shownieuws", vertelt Bertie. Het publiek is boerin Bertie nog niet vergeten. Bertie: „Ik maak nog steeds mee dat mensen niet meer uit hun woorden komen als ze me ontmoeten. Serieus zenuwachtig worden. Ze hebben me alleen op televisie gezien en dan ben ik er opeens, bigger than live. Moet ik ze kalmeren: ho ho, rustig! Ik ben het maar!" Ze heeft geleerd om heel snel boodschappen te doen. „Hup, de super in en weer weg vóórdat het kwartje valt." Esther: Nou, bij mij lukt dat vaak niet hoor. Dan hoor ik: 'Ja! Zie je wel! Ze is echt hier!' En ze maken nog steeds foto's van het huis, stap pen nog steeds van de fiets om te kijken. Laatst was ik in de AH. Ik reikte omhoog om een pak geitenmelk te pakken en een me vrouw die naast me stond, stootte per on geluk tegen me aan. Ze schrok zo toen ze zag dat ik het was, dat ze het pak melk liet vallen. Alles zat onder. Nog steeds hoor ik mensen achter me een hartverzakking krij gen: 'Ohhh! Een BN'er!'" Hun levens zijn veranderd. Blijvend, mis schien. Bertie: „Je komt er nooit meer he lemaal vanaf. Dat heb ik wel begrepen op de afterparty van Boer Zoekt Vrouw. Je blijft altijd Bertie, van Boer Zoekt Vrouw." Het kabinet wil de kerncentrale Borssele niet overnemen. Eerder meldde het al dat het voorlopig geen geld in de nucleaire stroom- fabriek wil steken. De Tweede Kamer heeft het ka binet - op initiatief van de PvdA - gevraagd te onderzoeken of de kerncentrale door het rijk kan worden overgenomen. Ook is de regering nadrukkelijk gevraagd (op initiatief van GroenLinks en Christenunie) om uit te zoeken wat dat dan kost. Achterliggende reden is dat het parlement niet wil dat de centrale na splitsing van Delta in buitenlandse han den komt. Het kabinet ant woordt de Kamer nu dat het de centrale niet overneemt. Het rijk wil namelijk geen ondernemer spelen. Overname van de kern centrale dient geen publiekelijk belang, aldus de regering. Voor de veiligheid is het niet nodig; die is voldoende gewaarborgd. Dat geldt ook voor de berging van het afval. Delta en de provin cie Zeeland hebben het rijk nooit gevraagd om de kerncentra le over te nemen. Wel willen ze dat het rijk borg staat voor een le ning om de centrale apart van Delta te zetten. Maar ook dat wil het kabinet vooralsnog niet. De oproep van de Tweede Kamer om de kerncentrales in Doel en Tihange te sluiten, is kortzichtig en aanmatigend. In plaats daar van moeten landen eikaars cen trales gaan inspecteren. CDA-Europarlementariër en energiewoordvoerder Esther de Lange zei dat gisteren tijdens een conferentie in Goes over de Euro pese energieagenda voor de toe komst. Het CDA in het Europees Parlement wil dat Nederland, Bel gië, Luxemburg, Duitsland en Frankrijk eikaars nucleaire installa ties gaan inspecteren. De Lange roept het kabinet op om dat te regelen. „In plaats van onze buurlanden te demoniseren moeten we de controle-instan ties versterken en de informa tie-uitwisseling verbeteren. Bij- voorbeeld door gezamenlijke in spectieteams op te richten in Be- nelux-verband inclusief Duits land en Frankrijk." De maatschappelijke onrust in Nederland over de Belgische kerncentrales in Doel en Tihange toont aan dat er weinig vertrou wen bestaat in de Belgische toe zicht op de centrales, aldus het CDA. Omgekeerd leven er ook zor gen over de kerncentrale van Borssele, stelt de partij vast. „Het is duidelijk dat gewerkt moet worden aan wederzijds vertrou wen. De centrales staan er en zijn een onderdeel van onze ener gievoorziening. Bovendien zijn er veel arbeidsplaatsen mee ge moeid. Het is onverstandig van de een op de andere dag radicale besluiten te nemen met kerncen trales", aldus CDA-er Esther de Lange. zaterdag 11 juni 2016 Bertie en Esther zijn samen, en zijn er nu wel klaar mee Ondine van der Vleuten Esther Bertie en Esther zijn alleen maar hechter gewor den sinds de opnamen van Boer Zoekt Vrouw. Es ther woont inmiddels in Zeeland. Haar katten en paard Es gingen mee. foto marieke mandemaker Jeffrey Kutterink Den Haag Jeffrey Kutterink Goes Esther de Lange, CDA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 41