+4 All Inclusive naar de zon! €150 V V Laura (22) verkracht en toch in cel Qatar 3 Overstapper tandarts geconfronteerd met hoge rekening Na een overstap hoort een patiënt nu te vaak dat zijn gebit er slecht aan toe is. Een oorzaak: behandelmethoden verschillen. Een gaatje is een gaatje, maar daar wordt verschillend over gedacht Tot korting p.p. Ga naar Kras.nl/all-inclusive of bel^0900-96977 Vier op de tien mensen die naar een andere tandarts gaan, krijgen plots te horen dat ze gaatjes en ander leed hebben. De patiënt wordt plots opge zadeld met nieuwe behandelingen en een hoge rekening. Dit blijkt uit onderzoek van patiëntenfederatie NPCF onder 9.000 leden, dat van daag naar buiten komt. Dit betekent volgens de NPCF niet per definitie dat de oude tandarts er een potje van maakt. Soms vindt de nieuwe tandarts ineens dat er van al les moet gebeuren aan een gebit. „De behandelmethoden liggen te ver uiteen. Een gaatje is een gaatje, zou je denken, maar daar wordt ver schillend over gedacht. De één zal di rect boren, de ander zegt: het gla zuur wordt dun, we kijken het nog even aan", verklaart Dianda Veld man, directeur van de NPCF. Zij pleit voor algemene richtlijnen, waardoor de verschillen tussen tand artsen en onverwacht hoge nota's straks verleden tijd zijn. Ook de beroepsgroep voor tandart- sen, de KNMT, voelt voor zo'n 'apk'. Nog dit jaar wordt een speciaal insti tuut opgericht dat vastlegt hoe pro blemen in de mond het beste opge lost kunnen worden. In 2014 stapten ongeveer 174.000 mensen na een verhuizing over naar een andere tandarts. De verwachting is dat het aantal overstappers jaar lijks nog veel hoger is, omdat patiën ten ook switchen wanneer zij onte vreden zijn over de zorg of als de praktijk sluit. Het zal niet meevallen de hele be roepsgroep mee te krijgen, denkt hoogleraar Ad de Jongh, tandarts en hoogleraar angst- en gedragsstoornis sen aan de UvA. „Er zijn nu drie op leidingen voor tandheelkunde, die er alle iets andere opvattingen op na houden. Bovendien is de staat van elk gebit zo verschillend, dat het moeilijk is om vast te stellen wat op timaal is." Toch vindt hij een apk geen gek idee. „Hiermee kun je ook naar je oude tandarts stappen en eventueel beslissingen aanvechten." Zorgverzekeraar VGZ zet vooral vraagtekens bij de grote verschillen in kosten. „Meestal is het behandel plan niet slecht, maar kun je je afVra- gen of de reparatie nou écht nodig was", aldus een woordvoerder. „Kies je bijvoorbeeld voor een duur implantaat, een brug of - nog goedkoper - voor een plaatje? En weet de patiënt wel dat er misschien goedkopere alternatieven zijn?" Uit het rapport van de NPCF blijkt verder dat 60 procent van de patiën ten die naar de tandarts gaan, vooraf niet te horen krijgt wat de verwach te behandelkosten zijn. Ook wan neer de kosten hoger zijn dan 250 eu ro, krijgt bijna de helft van de patiën ten geen seintje, terwijl dit wél ver plicht is. Boek uueKV°on6jUni! 1499 Ze is wanhopig. Gespannen. En ze schaamt zich dood. Laura de B. (22) uit Utrecht zit sinds begin maart opgesloten in de gevange nis van Doha, Qatar. Daar was ze op vakantie met een vriendin. Een avondje stappen ontaardde in een regelrechte nachtmerrie. Laura zegt dat er drugs in haar drankje zijn gestopt. Als ze later bij bewustzijn komt in een appar tement, merkt ze dat ze is ver kracht. De volgende ochtend doet Lau ra aangifte bij de politie in Doha, maar tot haar grote verbazing wordt ze zelf gearresteerd. In het streng-religieuze oliestaatje is het verboden om als vrouw seks bui ten het huwelijk te hebben. Haar vermeende verkrachter wordt ook opgepakt en zit even eens vast in afwachting van zijn straf. Volgens Brian Lokollo, de Nederlandse advocaat van Laura, wordt de Utrechtse in de gevange nis onder druk gezet door familie leden van de vermoedelijke dader. Ze willen dat zij met hem trouwt. Laura en haar familie hebben forse kritiek op het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Za ken. „Ze hebben haar zeker drie weken laten bungelen." De vermeende verkrachter ont kent alles. Hij zegt dat de seks met Laura vrijwillig was. Maandag wordt de zaak voortge zet. Een vertegenwoordiger van de Nederlandse ambassade is dan ook aanwezig. Mocht Laura schul dig worden bevonden, hangt haar een gevangenisstraf van één tot drie jaar boven het hoofd. De wereld is Kras W. zaterdag 11 juni 2016 T and-apk kan veel kosten schelen Hanneke van Houwelingen Utrecht 40 procent van de mensen die naar een andere tand arts gaan, moeten plotseling dure be handelingen onder gaan. Dianda Veldman, NPCF Bonaire - Plaza Beach Resort**** 1 Populair groots opgezet resort Rustige ligging direct aan het privéstrand Met5-sterren PADI-duikschool Klantbeoordeling 8,3 Zie: Kras.nl/31518 Curasao-Sunscape Resort**** i Direct aan het eigen lange privéstrand Nabij het bruisende Mambo Beach Genieten in de 4 a-la-carte-restaurants Klantbeoordeling 8,2 Zie: Kras.nl/25811 St. Maarten-Sonesta Maho Beach**** Uitgebreid resort in levendige omgeving Direct aan de prachtige Maho Baai Met 2 zwembaden en 4 restaurants! Ruime kamers Zie: Kras.nl/76016 Divi Aruba All Inclusive**** i Laagbouw resort direct aan Druif Beach Vele faciliteiten voor jong en oud Onbeperkt a la carte dineren Klantbeoordeling 8,8 Zie: Kras.nl/31374 9 dagen v.a. 9 dagen v.a. 9 dagen 9 dagen v.a. De 22-jarige Laura uit Utrecht zit al drie maanden vast in Qatar na dat ze aangifte deed van ver krachting. De politie houdt haar in voorarrest voor 'seks buiten het huwelijk'. Barbara de Jong Peter Winterman Doha /7AA, Prijzen zijn o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamit actievoorw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3