30 SJOERD MOSSOU Mario Gomez (30) Duitsland trapt morgen om 21.00 uur af tegen Oekraine, maar het is nog altijd de vraag wie in de spits gaat spelen. EUR02016 EK VOETBAL Neuer: defensie is altijd solide VANDAAG FRANCE En route De mevrouw van de receptie heeft erg grote hangborsten. Niet dat ik daar nou per se op wilde letten, maar op de linkerborst van haar blauwe po lo staat met uitnodigende witte letters: 'Welcome supporters'. De tekst past er pre cies op. Mijn eerste stop in Frankrijk is een Ibis-hotel, op een treurig industrieterrein iets ten noorden van Parijs. In de lobby heb ben ze een tafelvoetbalspel neergezet. Er hangt een slinger van landenvlaggetjes aan de muren. (Nederland hangt er ook tussen. Net als Bulgarije en Luxemburg, trouwens.) Het is enigszins vervreemdend nu Frank rijk binnen te rijden, zo aan de vooravond van een EK voetbal. Een toernooi waarvan je de laatste maanden het gevoel kreeg dat het helemaal niet bestond. Althans: dat hoopte je. Alsof je op een feest komt waar je niemand kent overal, recht in je ge zicht, en overal waar je maar kijken kunt. Op de linkerborst van de recep- tiemevrouw. Op bill boards langs de weg. Op de gevels van hotels en kantoorgebouwen. Op de radio en op alle voor pagina's. Het is alsof je binnen komt lopen op een feest waar je niemand kent. Je bent een kennis van een achterbuurman van de jarige, en erger nog: je bent broodnuchter. Als enige. Wanneer ik 's avonds laat voor het eerst de Franse televisie aanzet, verschijnt prompt de Kuip in beeld. Ook dat nog: de fi nale van Euro 2000 wordt uitgebreid her haald in mijn oergezellige hotel. Een wedstrijd die ik destijds weigerde te kijken, doodziek als ik was van dat penalty drama tegen Italië, in de halve finale. Ik heb zestien jaar geleden vrij weinig gemist, zo te zien. Mijn hemel, wat gaat het traag. Geen zorgen, mensen, mijn chagrijn verdwijnt vanzelf weer. Als je de files op de Périphérique wegdenkt, is Parijs een heerlijke voetbalstad dezer dagen, en het toernooi zal ongetwijfeld om te smullen zijn. Het weer is goed, bovendien, de Franse keuken is geweldig, en de Fran sen zijn tot nu toe hartstikke sympa thiek en vriendelijk. Vergeef me. Ik moet er gewoon nog even in komen. Toen Mario Götze Duitsland twee jaar geleden in het Maracana-sta- dion van Rio naar de wereldtitel schoot, waren al le geleerden het er over eens dat het koninkrijk van Spanje was in genomen. Duitsland, met die idea le bundeling van techniek, ver nuft, kracht, mentaliteit en team geest, was de alleenheerser voor de komende jaren. Dat kon bijna niet anders. Maar nu, aan de vooravond van het eerstvolgende grote toernooi, heeft die overtuiging plots plaats gemaakt voor twijfels. Is Duits land nog wel de beste van alle maal? En zo ja, hoe groot is de voorsprong eigenlijk nog? Die vra gen worden op dit moment zelfs bij onze oosterburen hardop ge steld. De EK-kwalificatie verliep moeizamer dan verwacht en de nederlaag vorige week tegen Slo wakije voedde de scepsis. Met Ma nuel Neuer, Jéröme Boateng, Mats Hummels, Toni Kroos, Mesut Özil en Thomas Müller heeft Duits land een as waaraan elk land zich kan vertillen. Maar hoe sterk en er varen zijn de backs bijvoorbeeld? Reus En wat te denken van de spitsposi- tie? Daar schuilt het grootste di lemma. Het wegvallen van de ge blesseerde Marco Reus is een ge voelige aderlating voor bonds coach Joachim Löw, al redde hij het twee jaar geleden op het WK ook zonder de steraanvaller van Borussia Dortmund. Duitsland heeft een ongekend groot reservoir, misschien wel het grootste van de gehele wereld. Daarom is het ook zo opvallend dat het land er maar niet in slaagt weer eens een topspits af te leve ren. Het gat achter Miroslav Klose is nooit fatsoenlijk opgevuld. Het is geen toeval dat de meeste Bun- desliga-clubs een buitenlander in de punt van de aanval hebben. Ook de grootmachten Bayern München (Robert Lewandowski) en Borussia Dortmund (Pier- re-Emerick Aubameyang) hebben het werk in de spits uitbesteed aan een speler van buiten. Daarom is het niet eens zo vreemd dat Löw voor dit EK weer is uitgekomen bij oudgediende Mario Gomez. Gomez kende een ijzersterk seizoen bij de Turkse kampioen Besiktas, maar zijn te rugkeer na drie jaar wordt toch al om beschouwd als een noodgreep. Ander tijdperk Gomez is nog zo'n boomlange af maker uit een ander tijdperk, die doelpunten maakt op bestelling. Alleen is hij geen spits die zijn omgeving beter maakt. Met Go mez kun je lastig 'doorvoetballen', zoals dat in jargon heet, en dat is nou net de weg die Duitsland is ingeslagen met spelers als Özil en Kroos. Het opstellen van de doel- puntenmachine wordt door velen als een terugkeer naar het vermale dijde verleden gezien. De sleutel ligt in handen van Löw, die in Brazilië de wereldtitel veroverde zonder een specifieke centrumspits. Ook de Spanjaar den waren jarenlang de beste zon der een echte nummer 9. Spanje en Duitsland deden het met veel beweging, 'komende' mensen en een snelle balcirculatie. Niemand in Duitsland kijkt er vreemd van op als in de grote duels de kleine Mario Götze voor in gaat spelen. Of Thomas Müller, dat kan ook nog. Met Müller in de ploeg ben je haast verzekerd van goals en hij pikt zijn doelpunten mee vanaf elke positie. Maar duidelijk is dat er vragen, twijfels en onzekerheden zijn. In Duitsland weet men alleen nog niet of ze een serieus probleem of een luxeprobleem hebben. zaterdag 11 juni 2016 Borsten Sjoerd Mossou rijdt een maand lang kris kras door Frankrijk, langs speelsteden, trainingskampen en wedstrijden. Elke dag een impressie. Vandaag deel 1. Hier is het EK juist Groep A: Albanië - Zwitserland Speelstad: Lens Scheidsrech ter: Velasco Car- ballo (Spa) I Historie: 6x gespeeld, Ox winst Albanië, 5x winst Zwitser land. Doelsaldo: 4-11. fl. Groep B: Wales - Slowakije Speelstad: Bordeaux Scheidsrech ter: Oddvar Moen (Noo) Historie: 2x gespeeld, 1x winst Wales, 1x winst Slowakije. Doelsaldo: 6-7. Groep B: Engeland - Rusland Speelstad: Marseille Scheidsrech ter: Nicola Rizzo- li (Ita) Historie: 14x gespeeld, 6x winst Engeland 4x winst Rus land. Doelsaldo: 25-17. Duitsland heeft defensieve zorgen, nu Philipp Lahm is gestopt en zowel Mats Hummels als zijn beoogde vervanger Antonio Rüdiger geblesseerd zijn. Toch ziet Manuel Neuer (foto), mis schien wel de beste keeper ter wereld, weinig proble men. „Wie er ook voor mij spelen, ik denk dat we altijd een solide verdediging kun nen opstellen. Ik heb er vooral erg veel zin in." Duitsland puzzelt in de spits Leon ten Voorde Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30