Een vers paar ogen <D o. a. Funshoppen doen we niet meer op zaterdag, maar op zondag.. Goed voor de winkelier: op de zevende dag is het publiek veel kooplustigen 22 E WEEKEND WINKELEN Winkels die tot 18 uur openblijven, zetten in dat laatste uurtje het meeste om Ill In de schijnwerper Het verhaal van British Home Stores leest als de teloorgang van V&D. Een groot warenhuis, jaren van verlies, halfslachtige restylingcampagnes. Toen vorig jaar een koper werd gevonden, was het niet heel gek dat die geen fortuin neertelde voor de 11.000 werknemers tellende keten. Precies 1 pond betaalde Retail Acquisitions, en voor dat bedrag nam het bedrijf ook de schulden last op zich. Dat de nieuwe eigenaar een voor de Engelsen volkomen onbe schreven blad was, deed wat wenkbrauwen fronsen. Grootaandeel houder Dominic Chappell was een autoracer die drie keer de 24 uur van Le Mans reed. Zakelijk ging hij drie keer bankroet. Ook BHS werd geen succes. In april moesten bewind voerders worden aangesteld. De schuld bedraagt 1,3 miljard pond, waaronder 571 miljoen aan het pensioenfonds. Daarvoor draait de Britse over heid op, reden dat de top zich moest verant woorden in het parlement. Uit de verhoren - die van Chap pell was 'a grilling of two hours', schreef de Fi nancial Times - komt een beeld van comple te chaos naar voren. De ex-racer zou nog wat euro's uit het bedrijf geperst hebben. Toen ie mand opmerkingen maakte bij een van Chappells opmerkelijke transacties, zou die hem met de dood bedreigd hebben. Chap pell ontkent. Hoe hij het in zijn hoofd haalde zo'n groot en financieel geplaagd concern te gaan leiden? Chappell dacht met 'een vers paar ogen' de uitdaging aan te kunnen. Hoe veel geld hij verdiende aan BHS wil de En gelsman niet zeggen. Maar dat hij verdiend heeft, geeft hij toe. „Ik had er recht op." Flitsen ASR Intertrust Air France- KLM Aegon e zondagopen stelling heeft een nieuwe dy namiek in het weekend ge bracht. Shop pers blijken op zondag het meest geneigd geld uit te geven. „We hebben een halfjaar lang het aantal passanten in de Kalver- straat kunnen koppelen aan het aantal pintransacties in de win kels. Daaruit blijkt dat, per dui zend passanten, op zondag bijna twee keer zoveel aankopen wor den gedaan als op zaterdag", zegt directeur Huib Lubbers van Retail Management Centre (RMC). Via wifi-sensoren meet dat adviesbu reau 24 uur per dag de drukte in 93 winkelgebieden in de Benelux. Op koopzondagen geven men sen bovendien hogere bedragen uit, blijkt uit eerder gepubliceerde cijfers van brancheorganisatie IN- retail. Bedroeg het gemiddelde be drag per kassabon op zaterdag ruim 38 euro, op zondagen was dat ruim 50 euro. Concurrentie Terwijl de winkelgebieden een stuk rustiger zijn geworden door de economische crisis en concur rentie van webshops, nam de drukte op zondagen afgelopen ja ren juist flink toe. Verwonderlijk is dat op zich niet: sinds drie jaar mogen gemeenten zelf bepalen of winkels op zondag open mogen. Tot 2013 was het aantal koopzonda gen in niet-toeristische gemeen ten aan een maximum gebonden (twaalf per jaar). Sinds die limiet is losgelaten, is het in veel steden elke week koopzondag. Op zaterdagen is de drukte juist sterker afgenomen dan op doorde weekse dagen, blijkt uit de cijfers van RMC. In vijfjaar tijd daalde het aantal zaterdagshoppers met zo'n 20 procent. „Mensen zijn op zaterdag nou eenmaal druk, met klusjes die door de week blijven liggen en kinderen die naar sport wedstrijden moeten worden ge bracht. De zondag is voor veel con sumenten een heel welkome extra dag om de stad in te gaan", zegt de Arnhemse winkeleigenaar Paul van Beek. In zijn herenmodezaak is de verschuiving goed te mer ken. In de vijf uur dat de winkel op zondag open is, verdient hij in middels al bijna net zoveel als op zaterdag gedurende de hele dag. Langer open Daar komt bij dat de drukte op za terdagen steeds later op gang komt, blijkt uit de meetgegevens van RMC. „In hun schaarse vrije tijd combineren mensen graag ac tiviteiten", verklaart Lubbers. „Na het winkelen drinken ze wat op het terras, eten ze een hapje en misschien gaan ze daarna wel door naar het theater. Winkeliers die tot zes uur openblijven, zetten in dat laatste uurtje vaak meer om dan de hele ochtend." Dat heeft gevolgen voor de per soneelsplanning van onderne mers. Van Beek: „Vroeger stonden 's ochtends om negen uur al twaalf medewerkers klaar om de hele dag te knallen. Nu begint het rustig, met een man of drie. Rond het middaguur komt de rest." Voor winkeliers in de binnenste den zou het gunstig zijn de ope ningstijden 's avonds wat langer op te rekken, zegt woordvoerder Paul te Grotenhuis van INretail. „Tot een uur of zeven, zodat ze be ter aansluiten op de horeca en cul turele evenementen." Ruimere openingstijden in de weekenden betekenen niet dat winkeliers hun deuren door de week langer gesloten kunnen hou den, waarschuwt Lubbers. „Door internet beginnen mensen eraan te wennen dat ze elk moment van de dag kunnen winkelen. Als een klant voor een gesloten deur staat, ben je hem sowieso kwijt." Dominic Chappell was een complete ver rassing als nieuwe eigenaar van BHS, een Britse variant op V&D. Zijn bewind liep uit op een regelrechte chaos. Sander van Mersbergen Jongeren hebben afgelopen halfjaar aan zienlijk minder uitkeringen aangevraagd dan een jaar eerder. Vooral de ww-aanvragen vanuit de bouw en de zorg namen stevig af. Hudson's Bay, de Canadese warenhuiske ten die naar Nederland komt in een aantal pan den waar voorheen V&D zat, leed in het eerste kwartaal 68 miljoen euro verlies. Dat wijt het aan herstructureringen en hogere huren. De omzet was door overnames wel hoger. De Zuid-Koreaanse Volkswagentak heeft mogelijk tientallen testrapporten vervalst. Dat zeiden aanklagers in Seoul gisteren. Geboren op 28 no vember 1966 Als auto racer ac tief in FF2000- en F3-klas- se Sinds vo rig jaar eigenaar van British Home Sto res O zaterdag 11 juni 2016 ■n Verzekeraar ASR was bij zijn debuut op het Damrak een van de schaar se stijgers. Op de AEX viel geen enkele stij- ger te noteren, op de Midkap slechts één: Intertrust. De dreigende sta king bij Air France dit weekend maak te beleggers ze nuwachtig. Alle financiële aan delen beleefden gisteren een zwa re dag, ook Ae gon. e O Zondag is de nieuwe zaterdag Annemieke van Dongen Amsterdam De zondagshopper geeft meer geld uit dan zijn zater dagse collega. Op zaterdag bedraagt de gemiddelde kassabon 38 euro, op zon dag 50 euro. Tot 2013 was het maxi maal aantal toegestane koopzondagen in niet-toe ristische gemeenten twaalf. In veel steden is het nu elke week koopzondag. In vijf jaar tijd daalde het aantal zaterdagshoppers met 20 procent. Volgens deskundigen omdat ieder een op zaterdag erg druk is met andere zaken. Huib Lubbers, RMC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22