12 NI Kaper en nabestaande willen veertig jaar De treinkaping bij De Punt (1977) is nog steeds een open Molukse zenuw. Kaper Junus Ririmasse en nabestaande Nona Lumalessil vechten tegen de staat om de waarheid over de gewelddadige beëindiging boven tafel te krijgen. f5- KnnPIFnFAl nl^ aanbiedingen alleen l_JKUUrJfcUbAL.NLJ DIT WEEKEND GELDIG Vanaf slechts 39,95 Nu slechts 17,95 Nu slechts 19,95 Nu slechts 19,95 Vanaf slechts 4,95 In de woonkamer van Junus Ririmasse (66) en zijn vrouw Nona Lumalessil fungeert een houten hutkoffer van een Molukse KNIL-militair als 'salontafel'. Het is een kof fer zoals alle Molukse gezin nen bij zich hadden toen ze in 1951 noodgedwongen naar Nederland wer den getransporteerd. De hutkoffer, die bij sommigen on geopend op zolder bleef in afwach ting van een terugreis, staat symbool voor 65 jaar verdriet en weemoed. „De belofte was dat we maar drie of zes maanden in Nederland zouden blijven", zegt Ririmasse zachtjes. „Dat is niet gebeurd. We zijn bedro gen." Ririmasse is nog nooit op de Mo- lukken geweest. Hij werd eind 1949 geboren op Malang (Oost-Java), vlak voor Nederland na een oorlog af stand deed van de kolonie. „Ik ben één keer in Indonesië op vakantie ge weest. Ik weigerde uit principe naar de Molukken te gaan. Zolang de Mo- lukken niet onafhankelijk zijn, wil ik daar niet naartoe." Dat ideaal van een vrije Zuid-Mo lukse Republiek (RMS), uitgeroepen op 25 april t950, belemmerde na de onafhankelijkheid van Indonesië de terugkeer van de KNIL'ers naar de Molukken. Gekrenkt Zo kwam Ririmasse in 1951 als jonge tje van anderhalfjaar met de boot naar Nederland, samen met 12.500 andere Molukse KNIL-militairen en hun gezinsleden. Na aankomst wer den de vaders opeens ontslagen uit het leger, en de gezinnen onderge bracht in barakkenkampen. De Molukkers voelden zich ge krenkt, beroofd van hun status, in hun eer aangetast. Afgedankt na ja renlange loyaliteit aan de Nederland se driekleur. Dat trauma ging over van generatie op generatie. Ririmasse en Lumalessil, die ruim veertig jaar samen zijn, zagen de pijn en het verdriet van hun ouders, deel den hun gevoel van onrecht en ver raad. Daarom trok Ririmasse in de ochtend op 23 mei 1977 in de interci- ty van Groningen naar Zwolle aan de noodrem. „Ik deed het voor mijn ouders en de eerste generatie RMS. Ik hield er rekening mee dat ik het niet zou overleven." Negen Molukkers, onder wie Lu- malessils broers Rudy (27) en Ron nie (29), gijzelden 54 treinpassagiers bij het Drentse dorpje De Punt. Tot na twintig dagen scherpschutters en mariniers met grof geweld een eind maakten aan de gijzeling. Twee passa giers en zes treinkapers kwamen daarbij om. Briefje „Enkele dagen ervoor vertelde Junus me dat ze een actie aan het voorberei den waren", zegt Lumalessil. „Ik wist niet wat en wanneer." Vooraf wist ze niet dat haar broers mee zouden doen. De familie vond pas later een briefje van Ronnie. „Ik kon niet anders dan aanvaar den dat het zo was", vertelt Lumales sil. „Het was hun keus om aandacht te vragen voor de zaak, en die be grijp ik. Het was niet aan mij om hen tegen te houden. Ze deden het voor de RMS en voor onze ouders en hun verdriet." Ririmasse staat bijna veertig jaar na dato nog steeds achter de kaping. Ook al zullen de meeste Nederlan ders dat nooit begrijpen. „Nederland heeft ons ook gegijzeld door ons hier naartoe te halen. Ze geven anderen de schuld, maar nemen zelf geen ver antwoordelijkheid." Op de ochtend van de beëindiging ziet Lumalessil op tv hoe straaljagers met nabranders laag over de trein scheren en duizenden kogels de trein doorboren. „Elke keer hield ik mezelf voor dat er hoop was. In mijn hoofd zei een stemmetje: daar komt niemand levend uit." Al snel komt het bericht dat een van haar broers is omgekomen. Pas later wordt duidelijk dat het Ronnie is. „Ik voelde paniek, onzekerheid, verdriet. Maar ik moest me sterk hou den en mijn ouders ondersteunen." Ririmasse: „Ik kan niet eens meer boos of verdrietig worden. Mijn ge voel is uitgeschakeld. Maar ik vraag me nog altijd af waarom mijn vrien den dood moesten." Daarom deed Ririmasse samen met journalist Jan Beckers onder- zaterdag 11 juni 2016 korting korting korting korting DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Nieuw: Achteraf betalen! APberPay (7^ NIET TEVREDEN? GELD TERUG! 30 stofzuigerzakken voor Miele en Philips stofzuigers Gemaakt van microvezel; gaat 2x langer mee Filter huisstofmijt, stofdeeltjes en schimmels Zorgt voor hogere luchtcirculatie bij motor Verbetert de zuigkracht Adviesprijs 49,95 Korting 60% U bespaart: 30,- LED-Ballonnen - Uniek, vrolijk en sfeervol! Beschikbaar in 10-, 20- en 50-pack De LED-lampjes blijven liefst 20 uur branden! Zeer eenvoudig in gebruik Maakt ieder feestje compleet Adviesprijs 24,95 Korting 80% U bespaart: 20,- Adviesprijs 49,95 Korting 64% U bespaart: 32,- Asics Poloshirt voor Dames en Heren Perfect om in te sporten Comfortabel én stijvol Gemaakt van 50% katoen en 50% polyester Beschikbaar in het zwart en wit Adviesprijs 49,95 Korting 60% U bespaart: 30,- i Adviesprijs 99,95 Korting 60% U bespaart: 60,- Klassieke LED-tuinverlichting (Draadloos!) Voorzien van handige bewegingssensor Geen installatie nodig; zonne-energie! Kostenbesparend én milieuvriendelijk Staat mooi bij ieder huis Prachtige Vintage Vloerkleden in 4 verschillende maten Beschikbaar in 8 verschillende designs Met prachtige retro vintage design, zeer trendy Met vakmanschap geproduceerd, gaat levenslang mee Eenvoudig te reinigen met de stofzuiger 'Het was een executie van Tonny van der Mees Bovensmilde Negen Molukkers gij zelden 54 treinpassa- giers bij het Drentse dorpje De Punt. Twee passagiers en zes treinkapers kwamen daarbij om.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12