Duitsland boven 8 NI EK VOETBAL Wordt het eigenlijk wel leuk, het EK voetbal in Frankrijk? Het land wordt geteisterd door stakingen, acties en de dreiging van terrorisme. Bij brasserie Le Khédive in Saint-Denis, ten noorden van Pa rijs, wapperen vrolijk gekleurde vlaggen buiten: Euro20i6, staat erop. Op straat rijdt een busje voorbij. Er zitten zes militairen in. Ze dragen ca mouflagepakken en hebben auto matische wapens in hun handen. Julien (40), die op het terras zit, doopt zijn broodje in zijn koffie. „Ik ben niet bang voor terroristen. Het is zo enorm beveiligd. Het is onmogelijk om hier nu een aan slag te plegen." Buurtgenoot Ignace (41), die door de straat loopt met een bood schappentas, is wel bang. „Nog maar een paar maanden geleden werd hier een aanslag gepleegd. Natuurlijk ben ik bang!" Hij wijst naar het eind van de straat: daar staat het Stade de France, het sta dion waar op 13 november drie ter roristen zichzelf opbliezen. Van avond wordt er de openingswed strijd van het EK gespeeld. Het is niet alleen de angst voor aanslagen, zegt Ignace. „De nood toestand geldt: overal zijn agenten en militairen. Er wordt al weken overal gestaakt in het land. En dan waren er ook nog overstromingen vorige week! Je merkt gewoon dat iedereen extreem gespannen is nu ook dat EK er nog bijkomt." Het goede nieuws is: het peil van de Seine in Parijs zakt. Voet ballers noch supporters zullen tij dens het EK natte voeten krijgen. Het slechte nieuws is: het begint te stinken in Parijs. In nogal wat wijken stapelt het vuilnis in de straten zich op, omdat nu ook vuil nismannen het werk hebben neer gelegd. Frankrijk wordt al sinds eind maart getroffen door een schijn baar onophoudelijke serie van de monstraties, acties en blokkades. Tijdens de vier weken van het kampioenschap zullen zo'n 8 mil joen voetballiefhebbers uit bin nen- en buitenland van wedstrijd naar wedstrijd trekken. „Niemand heeft er begrip voor als de bezoe kers van het EK straks worden ge troffen door stakingen bij treinen en vliegtuigen", zei president Hol- lande afgelopen week. De vakbonden hebben besloten dat de staking bij de spoorwegen voorlopig gewoon door gaat. Van af morgen leggen ook piloten van Air France het werk neer. En dins dag is er een landelijke actiedag. Waar de protesten vooral voor overlast zorgen, blijft het terroris me de échte bedreiging. Vorig jaar werd Frankrijk al twee keer getrof fen. „We weten dat IS nieuwe aan slagen voorbereidt en we weten ook dat Frankrijk een doelwit is", aldus Patrick Calvar, topman van de Franse inlichtingendienst DGSI vorige maand. De Franse re gering zegt dat er geen aanwijzin gen zijn dat er perse tijdens het EK iets staat te gebeuren. Toch hebben zowel Washington als Londen hun onderdanen gewaar schuwd. De veiligheid is flink opge schroefd. In alle tien de steden waar wordt gevoetbald zijn ramp oefeningen gehouden, met simula ties van onder meer een gifgasaan val en gijzelingen. In heel Frank rijk zijn de komende weken meer dan 90.000 beveiligers op straat. In Parijs alleen zijn dat er al 13.000. De regering lanceerde zelfs een app: die waarschuwt je op je telefoon in het geval van een ter reuraanslag. „Het EK is het best beveiligde sportevenement ooit", aldus minister Patrick Kanner. Toch zijn niet alle zorgen wegge nomen. Vooral de fanzones, de ter reinen buiten de stadions waar supporters zich verzamelen, vor men een risico. Op het terrein aan de voet van de Eiffeltoren, inge richt met videoschermen, kunnen meer dan 90.000 fans terecht. Bui ten patrouilleren agenten, binnen staan privébeveiligers. „Allerlei kleine beveiligingsbedrijfjes moe ten daar samenwerken, zonder goede voorbereiding en zonder dat ze de omgeving kennen", zegt criminoloog Alain Bauer. De Franse televisie onthulde de ze week dat sollicitanten met ver- Een voor het voetballen uitgedost huis. Het valt nogal op, nu Oranje schittert door afwezigheid op het EK in Frankrijk. Te meer als de Duitse driekleur fier aan de gevel wappert, zoals in de Timoteegras in Stadshagen. Zien we het goed? De oorlog mag ver achter ons liggen, evenals de verloren WK-finale van 1974 en de gehate Gerd Müller, Rudi Voller en Lothar Matthaus, maar toch. Het blijft licht omstreden om vanuit Nederland de oosterbu ren succes te gunnen. Van dergelij ke sentimenten heeft de 15-jarige Romany Bijsterbosch geen enkele last. Schwalbe zegt hem niets, laat staan dat Duitsers dit hebben uit gevonden. „Ik vind het gewoon een goede ploeg, beter dan Nederland", zegt de speler van WVF zelfbewust. Met dank aan dit ventje is huize Bijsterbosch in een Heimat veran- vrijdag 10 juni 2016 De spanning stijgt in Frank Renout Parijs Alle fanzones in heel Frankrijk worden extra beveiligd, zoals hier in Nice. Op die plekken kun nen voetbalfans tijdens het EK gezamenlijk de wedstrijden be kijken. FOTO VALERY HACHE/AFP Oranje mag dan niet mee doen, maar om nu de Duitsers aan te moedigen?! Bij de Zwolse fami lie Bijsterbosch doen ze daar niet moeilijk over. Pieter Steenbergen Zwolle De Zwolse familie Bijster bosch is tijdens het EK voor Duitsland en heeft het huis ver sierd. Ze willen nog een Bierstu be plaatsen, foto frans paalman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8