Taaihuis helpt bij problemen met taal WIM HOFMAN Donkere wolken 2 'Terneuzen discrimineert met vacature jonge ambtenaren' Weer inbraak in Watersnoodhuis ZEELAND 9 WH 2Ö1S Vorige week maakten we ons op voor onze wandeling in Enge land. De voorspellin gen waren slecht. Maar wie beschrijft mijn verba zing toen het weer helemaal an ders uitviel dan voorspeld was? Mijn verbazing was groot: in plaats van donkere wolken was de lucht net zo blauw als die op vakantieadvertenties op internet. Ik had me misschien helemaal voor niets zorgen gemaakt. De Cotswold Way die we wil den gaan lopen was 164 kilome ter lang en het eerste stuk in Chipping Campden begon met een steil klimmetje naar Dover's Hill. Daar hadden we meteen al een mooi uitzicht en het werd ook tijd om een trui uit te trek ken. Overal, zover je kijken kon, was het volop lente. Er bloeiden veel bloemen: fluitenkruid, koe koeksbloemen, boterbloemen, de bossen geurden naar daslook, de meidoorns stonden in volle bloei. Ik moest aan mijn vader denken die zo van bloeiende meidoorns hield en me wel eens zei: „Ach, Walcheren stond vroeger vol mei doorns." Hij bedoelde natuurlijk: voor de oorlog. We zagen veel schapen met zwarte koppen en hun lammetjes sprongen op als ze ons zagen en de vogels dansten door de lucht. Misschien deden de lammetjes de vogels na of andersom. Halver wege de tocht aten we een appel tje en dronken we wat water, zit tend op een omgevallen boom stam, zoals het hoort op een wan deling en we zeiden tegen elkaar: wat mooi allemaal. En we keken naar het pad dat we gedaan had den en naar het pad dat we nog wilden doen: het liep duidelijk heuvel op, heuvel af, daar hoef den we niets aan te veranderen. Het ging door bossen en over vel den en akkers met felgeel kool zaad. Ik keek nog of er geen zwart wolkje aan de lucht was, maar er was, tot mijn grote genoe gen niets zwarts of donkers te be kennen en ik zei tegen mezelf: Zo zie je maar weer eens: pessimis me loont! Nog heel wat Zeeuwen hebben een grote taalachterstand. Zij heb ben moeite met lezen, moeite met het invullen van een formulier of kunnen niet online een theater voorstelling boeken. Alleen al op Walcheren gaat het om duizen den volwassenen, zo bleek giste ren tijdens de opening van het Taaihuis Walcheren, het eerste in Zeeland. Resy van Loon van het Taaihuis vertelde dat in de gemeenten Mid delburg en Veere zo'n 12 procent van de beroepsbevolking moeite heeft met lezen en schrijven. En in Vlissingen gaat het om zo'n 15 procent. Dat komt volgens Van Loon niet door het onderwijs. Wel omdat mensen te vroeg van school gaan, in een anderstalige omgeving opgroeien of dat een probleem als bijvoorbeeld dyslexie niet is onderkend. Bibliotheken Mensen met een taalachterstand kunnen voor hulp terecht bij de bi bliotheken in Middelburg en Vlis singen. Ook is het de bedoeling dat er een mobiel steunpunt komt voor de gemeente Veere. Wethouder René Molenaar van Veere zei dat het goed kunnen om gaan met de Nederlandse taal heel belangrijk is. Hij citeerde de filo soof Ludwig Wittgenstein: „De grenzen van mijn taal zijn de gren zen van mijn wereld." René Molenaar stelde ook dat het heel belangrijk is om ervoor te zorgen dat iedereen de taal goed machtig is. „Zorg ervoor dat men sen deel kunnen nemen aan het sociaal en maatschappelijk ver keer." Hij riep vrijwilligers op om actief mensen op te sporen die taalproblemen hebben en hen te helpen. Omdat Terneuzen het ambtena renapparaat wil verjongen, zoekt de gemeente specifiek naar jonge ren. Van de 450 ambtenaren zijn er in Terneuzen maar 10 jonger dan 30 jaar. De gemiddelde leef tijd ligt met 49,1 een jaar hoger dan bij andere gemeenten. Op de vraag of er sprake is van leeftijdsdiscriminatie antwoordt gemeentesecretaris Francois Lau- ret: „De leeftijdsopbouw binnen onze organisatie is volgens ons objectief gezien een goede reden om een voorkeur uit te spreken voor 30 jaar of jonger." Anja Pranger, woordvoerder van het College voor de Rechten van de Mens is het er niet mee Er de reden bij zetten, maakt het nog niet een goede reden eens. „In principe mag je geen on derscheid in leeftijd maken ten zij je een goede reden hebt en die moet er in de vacature bij staan. Er zijn niet zoveel redenen die le gitiem zijn. Als de reden verjon ging is, vindt het college het waarschijnlijk niet goed en is het niet toegestaan." Het UWV staat dit jaar tijdelij ke leeftijdsdiscriminatie toe voor twee leeftijdsgroepen die het mo menteel zwaar hebben op de ar beidsmarkt: jongeren tot 27 en 50-plussers. Terneuzen beroept zich in de vacature overigens niet op deze uitzondering. Het maakt voor Pranger niet uit. Ook niet dat de elf vacatures deels voort vloeien uit de generatiepact-rege ling waarbij oudere werknemers uren inleveren voor jongeren. „Er de reden bij zetten, maakt het nog niet een goede reden", stelt Pranger. Vanwege leeftijd af gewezen kandidaten zouden bij het College voor de Rechten van de Mens een sterke zaak hebben. Het Watersnoodhuis in Stavenisse is voor de tweede keer slachtoffer geworden van inbrekers. Twee indringers hebben een groot beeldscherm en 129 euro aan contant geld meegenomen. „Op camerabeelden hebben we ge zien dat ze drie uur binnen zijn ge weest", zegt Flip de Rijke. „Het En dat voor die paar centen. Neem dan een krantenwijk. Dat kost minder moeite openbreken van de brandkast heeft veel tijd gekost. Daar heb ben ze grof geweld voor gebruikt. En dat voor die paar centen. Neem dan een krantenwijk. Dat kost minder moeite." In oktober werd ook al ingebro ken in het kleine museum over de Watersnoodramp van 1953. Toen werden beeldschermen, een lap top, kasgeld en een printer meege nomen. „Er valt nu echt niets van waarde meer te halen", stelt De Rijke, initiatiefnemer van het mu seumpje. „Dure spullen komen er pas weer als we een alarmsysteem hebben. De Rabobank heeft toege zegd daarvoor een bijdrage te leve ren vanuit het coöperatiefonds." Het Watersnoodhuis heeft overi gens niet de financiële middelen om nieuwe beeldschermen aan te schaffen. Hulp is welkom. vrijdag 10 juni 2016 Emile Calon De wereld van Wim Hofman, schrijver/illu Middelburg De vacature waarin de gemeen te Terneuzen zoekt naar elf nieuwe ambtenaren van maxi maal 30 jaar oud is leeftijdsdis criminatie, zegt het College voor de Rechten van de Mens Guido van der Heijden Terneuzen —Anja Pranger Rob Paardekam Stavenisse Flip de Rijke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 85