Spil in mensensmokkel opgepakt. Of is het toch niet 'De Generaal'? Vluggertjes» Ze zijn weg voordat je het weet 5 Kremlin hackte onderzoek ramp MH17 Is het hem wel of is het hem niet? Terwijl de felicitaties over de 'gro te vangst' nog nagalmden, be sloop de Italiaanse autoriteiten gis teren toch twijfel of de man die dinsdagavond door Soedan was uitgele verd inderdaad 'De Generaal' is. Dat is de bijnaam van Medhane Yehdego Me- red (35), de meest gezochte men sensmokkelaar ter wereld. Om zijn aanhouding te vieren ver spreidde de Italiaanse politie zelfs een videofilmpje. Maar een gevluchte Eritre- se journalist in Zweden, die Mered ooit had geïnterviewd, herkende hem niet. Ook andere Eritreeërs reageerden. De aangehouden man zou de verkeerde zijn. Dit was Medhanie Tesfamariam Ki- dane, nota bene een Eritrese vluchte ling in Soedan. Kidanes zuster meldde geschokt te zijn over de arrestatie van haar broer die 'niets met mensensmok kel te maken heeft'. Volgens de openbare aanklager in Pa lermo is een vergissing nauwelijks denkbaar. De identiteit van de opgepak te man is vooraf uitgebreid besproken met de Britse opsporingsdienst NCA en Interpol. Na jaren van speurwerk de verkeerde pakken zou een enorme af gang zijn. „Het is te vroeg om te specu leren", aldus een NCA-woordvoerder die er vertrouwen in heeft dat wel de juiste man is gepakt. Opluchting Want dat zou een enorme opluchting zijn. Mensensmokkelaar Mered, een christen, is de spil in een crimineel net werk met vertakkingen in Noord-Afri- ka en Europa. De Italiaanse krant La Re- pubblica kreeg recent inzage in politie verslagen van afgeluisterde gesprekken waarin Mered als een 'zorgzame echtge noot en vader' overkomt die regelmatig belde met zijn vrouw en kinderen die in Zweden asiel hebben gekregen. Tege lijk pochte hij tegenover vrienden over hoeveel hij verdiende aan zijn mensen handel en de met vrouwen en kinderen Slachtoffers worden gegijzeld in kampen. Hun familie wordt gechanteerd volgestouwde boten die hij zonder enige scrupules de zee opstuurde. Mered die volgens Franse media re gelmatig contacten had met Eritreeërs in Nederland koestert de bijnaam 'De Generaal' omdat de voormalige Libische dictator Khadaf- fi zijn grote voorbeeld is. Zo heeft de mensensmokkelaar in Libië ook een eigen tank ter beschikking. Hoeveel hij aan zijn handel heeft verdiend laat zich alleen bij benade ring becijferen. Mered zelf vertelde in een onderschept telefoontje dat hij 8.000 mensen heeft overgezet in 2014. Uitgaande van het basistarief van 1.500 euro per persoon voor al leen de reis - zonder vervalste pas poorten want dan kan de prijs op lopen tot 4.500 euro per persoon - zou hij alleen daaraan al sinds 2012 dus minstens 50 miljoen dollar heb ben verdiend. Ook wordt hij gezien als de grote organisator achter het verzamelpunt voor Afrikaanse mi granten in het hart van het conti nent. Er zijn berekeningen die Me red tot multimiljardair maken door een nog smeriger handeltje met cor rupte Libische ambtenaren. Die ver kopen aangehouden vluchtelingen aan Mereds bende. De slachtoffers worden gegijzeld in kampen. Hun fa milie wordt gechanteerd een fors los geld te betalen. Vele tienduizenden euro's per persoon worden zo afge perst. Zinken Eerst werkte Mered vanuit Italië, la ter vanuit de chaos in Libië. Daar zou hij ook medewerking van de ter reurorganisatie Islamitische Staat hebben gekocht die een deel van de Libische kust in handen heeft. Italië wil de beruchte Eritreeër on der meer aanklagen voor het zinken van een vluchtelingenboot in 2013. Bij die ramp voor de kust van het Ita liaanse eiland Lampedusa verdron ken 359 opvarenden. Sinds begin 2014 zijn naar schatting 8.000 vluch telingen verdronken in de Middel landse Zee. „Dit is een keerpunt in de strijd tegen de mensenhandel", zei de Italiaanse openbare aanklager Francesco Lo Voi dinsdag over de uit levering van de smokkelaar. Nu nog de bevestiging dat inderdaad de juis te is opgepakt. Satelliet volgt klant Domino's vodafone.nl/vluggertjes Vodafone Power to you vrijdag 10 juni 2016 KEULEN Russische geheime dien sten zaten in de herfst ach ter cyberaanvallen op de computers van de Onder zoeksraad voor Veiligheid (OVV), die zich boog over de MH17-ramp. Dat stelt de Duitse binnenlandse vei ligheidsdienst BfV in een openbaar stuk over 'de elektronische aanvallen die door inlichtingendiensten in Rusland worden aange stuurd'. Het was bekend dat hackers 'met waar schijnlijk een Russische achtergrond' in oktober hebben geprobeerd de computersystemen van de OVV binnen te dringen. De meest gezochte mensensmokke laar ter wereld zou zijn opgepakt. Maar nu is er twijfel en onderzoekt Italië claims dat de verkeerde Eritreeër is opgepakt. Bob van Huët Rotterdam/Rome Is hij 't nu of niet? De Italiaanse politie denkt De Generaal te pakken te hebben. Er is twijfel, foto reuters SYDNEY Pizzeriaketen Domino's gaat vanaf volgende week in Australië satellieten ge bruiken om zijn klanten te volgen. Wanneer klanten de winkel naderen, kan Do mino's tot het laatste mo ment wachten om de piz za's in de oven te schuiven. Zo kan de versheid van de producten worden gega randeerd. Het bedrijf expe rimenteert ook met bezorg- robots en supersnelle ovens. De klanten moeten er overigens wel voor kie zen om te worden gevolgd. Ze kunnen dat doen door toestemming te geven via hun smartphone. Actie geldig t/m 26 juni 2016. p.mnd.2 r. Incl. Samsung Galaxy S7 t.w.v. €699 Incl. Huawei P9 t.w.v. €599 Incl. iPhone 6 t.w.v. €650

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5