Mest bij gebrek aan voeding 66 5 ROMKE VAN DE KAA Picknicken, varen of neerstrijken in een park is heerlijk met een glaasje witte wijn er bij. Met deze koelers houd je het drankje lekker koud. Column 1. Blauw kunststof, 29,95 Egg-O 2. Flessen, 29,95 Rader 3. Jasje, 37,95 Menu 4. Lederen handvat, 59,95 Stelton 5. Veter, 24,95 Eva Solo Over mesten kun je uren ouwehoeren. Ik ga dat niet doen. Over het algemeen zou ik zeggen: wees spaarzaam met mest. Kijk eerst eens hoe de planten in de tuin het doen en ga pas mesten als er duidelijk gebrek aan voeding ont staat. Op zandgrond zal dat eerder het geval zijn dan op klei. Wil je manshoge riddersporen, geef ze dan vooral mest, maar bedenk ook dat het geen voordeel is als een plant die bij windkracht 1 al om waait. Mest valt uiteen in twee grote categorieën: or ganische mest, zeg maar mest uit koe, worm of composthoop, en anorganische mest: kunstmest uit een chemische fabriek. Organische mest heeft in alle gevallen de voorkeur omdat je er niet alleen planten mee voedt, maar er ook de structuur van de grond mee verbetert. En die structuur is be langrijker dan het ge halte aan voedingsstof fen. Toch is er één geval waarin kunstmest te verkiezen valt: bij kuip en kamerplanten. Het is onpraktisch om de be gonia's op de venster bank te mesten met koe mest, want ook al koop je die in korrelvorm - je blijft het ruiken. Onze ouders deden waarschijnlijk iedere week wat Po- kon in het plantengietertje, daar is nog steeds niets mis mee, maar er zijn moderner systemen. Hoe wel, moderner, Osmocote is nu ook al weer bijna vijftig jaar op de markt. Je mengt de perkamentkleurige korrels door de potgrond, of je strooit ze erbovenop, en je hoeft de rest van het seizoen niet meer aan mesten te den ken. De meststoffen stikstof, kalium, magnesium en fosfor worden gedoseerd afgegeven zodra de korrels vochtig worden en ook voor de afgifte van sporenelementen als ijzer, zink en molybdeen wordt gezorgd. Die ronde korreltjes die je in de potgrond vindt als je een perkplant koopt zijn dus geen slakkeneieren, maar mest. Nu zijn er tuiniers die in principe tegen het ge bruik van chemische meststoffen zijn. Persoon lijk geloof ik niet dat een plant onderscheid maakt tussen stikstof uit een fabriek en stikstof uit een koe, maar ik respecteer ieders opvatting. Wie pot planten met organische mest wil verwennen kan gebruikmaken van Culterra, een meststof waarvan de fabrikant meldt dat deze mest gemaakt wordt op basis van dierlijke en plantaardige meststoffen. Je zou ook kunnen zeggen: vermalen kippenveren, bloed en slachtafval, maar daarmee wil je de fijn besnaarde tuinier natuurlijk niet lastigvallen. In ieder geval ruiken de Culterrakorrels naar het slachthuis. Dat weerhoudt mij er niet van om die korrels te ge bruiken. De planten zijn er dol op en zo krijgt afval nog een nuttige bestemming. Ik gebruik Culterra vooral voor mijn citrusboompjes; Culterra bevat naar verhouding veel stikstof en daar houden si naasappels en citroenen van. En die stank trekt na een tijdje weg. Ik ervaar maar één nadeel: ook mijn honden zijn dol op Culterra. Je zou kunnen zeggen: vermalen kippenveren en slachtafval vrijdag 10 juni 2016 Tuinexpert Romke van de Kaa over mest. Osmocote bestaat uit korrels met een coating waar meststoffen langzaam doorheen sijpelen. Reageren? binnenenbuiten@persgroep.nl Wijntje? Cool!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57