ÉA 4 Ze zijn er nog: échte speciaalzaken van ondernemers die niet raken uitgepraat over hun spullen. Zoals Sven van Bennekom, van antiekzaak Benko in Sint Jansteen. 'Mensen kunnen hier hun hart volgen.' ls kind kocht ik al rare, oude dingetjes. Lampjes bijvoorbeeld, en autologo's. Ik ben opgegroeid in Beverwijk en daar had je een antiekmarkt waar ik vaak naartoe ging. Die interesse heeft er altijd ingezeten", vertelt Sven van Bennekom. Ook het verlangen om een eigen zaak te beginnen, was er al tijd al. „Ik wilde niet voor een baas werken. Ook al werk ik veel harder nu, ik vind het helemaal niet erg." Frankrijk De zaakvoerder rijdt drie keer in de week naar Frankrijk om unieke, an tieke items te scoren. „In Frankrijk worden de mooiste stukken gemaakt. Veel handelaars gaan tegenwoordig naar Polen, maar daar mis ik de fraai heid. Het is allemaal hetzelfde, een beetje sober. In Frankrijk zijn de de tails perfect. Ik kan er echt van genie ten hoe mooi iets is gemaakt. Achter ieder antiek stuk zit een verhaal. Je ziet de oudheid en dat geeft karakter in je huis." Toch vindt niet iedereen dat. „Je moet ervan houden. 95 procent van de bezoekers komt hier gericht kopen en vindt het helemaal te gek, 5 pro cent vindt het helemaal niks en is zo weer weg." Om goed te kunnen shoppen bij Benko, heb je vooral tijd en geduld nodig. „Het is hier wat rommeliger dan in andere winkels, maar daar zit een filosofie achter. Mensen kunnen hier hun hart volgen. Mijn zaak wordt ook wel de schat kamer van Zeeland genoemd. Je vindt hier oude louvredeuren, gevan genisdeuren, brocante tafels, hippe verlichting en ladekasten. De bouw materialen die in onze winkel staan, passen in ieder interieur. Iedereen kan hier dus zijn schat vinden." Van Bennekom houdt nu tien jaar de zaak open. In 1987 werd de oude vlaszaadfabriek gekocht door zijn ou ders. „We kwamen kijken naar een Elk stuk antiek heeft een verhaal en geeft karakter in je huis 'goedlopende horecazaak'. Dat bleek een frituur te zijn. Toen gingen we hier maar koffiedrinken. Dit huis was oorspronkelijk van de oma van mijn moeder. We zijn nooit meer wegge gaan." Wereldwijd Samen met zijn vader begon Van Bennekom begin jaren negentig met het verkopen van antiek. „Hij is he laas overleden, dus moest ik alleen verdergaan. Maar hij heeft het me zo goed geleerd dat het gelukkig heel goed gaat. We verkopen onze spuien wereldwijd!" Momenteel is Van Bennekom druk bezig de puntjes op de i te zetten. Zo zijn er nieuwe daken en lichtkoepels en zal er internet geïnstalleerd wor den. „We verkopen antiek, maar we moeten wel meegaan met de tijd. Maar het rommelige blijft, dat hoort er gewoon bij." Ook al is de zaakvoerder dag en nacht bezig met Benko, hij heeft nog nooit spijt gehad van zijn beslissing. „Natuurlijk is het soms zwaar, maar dat vergeet je als je ziet wat je ervoor terugkrijgt. Hoe blij mensen zijn als ze iets vinden. Als ik dat ooit niet meer leuk vind, dan stop ik. De passie moet blijven." Duurzaam Studenten bouwen zelfvoorzienend huis VERHUIZEN Meer gezinnen verlaten de stad Groen Grootste groene gevel in België vrijdag 10 juni 2016 PZ f Sven van Bennekom haalt antiek het liefst uit Frankrijk. 'Daar zijn de details perfect.' foto peter nicolai 'ledereen kan zijn schat hier vinden' Wie Benko Wat histori sche bouwma terialen en brocante Waar Hemels- traat 6, Sint Jan steen Website benko.nl Gertie de Boey 44 —Sven van Bennekom I T H W HüïlMT Drie studenten van TU Delft strij den met de door hen opgerichte The Motown Movement tegen kli maatverandering door duurzame bouwprincipes bereikbaar te maken. De drie hebben een verval len huis gekocht in Detroit dat ze in september verbouwen tot een zelfvoorzienende woning. Beneden worden workshops gegeven over duurzaam bouwen. De bovenwo ning gaat naar een gezin dat uit huis is gezet vanwege financiële problemen. In 2014 en 2015 verlieten vooral meer jonge gezinnen de grote stad. Ze verhuisden vooral naar nabijgelegen ge meenten, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. Als kinderen naar de basisschool gaan, neemt de verhuisdrift van gezinnen sterk af. Het gaat vooral om jonge gezin nen met hoge inkomens. Ook dertigers met partner maar zonder kinderen verlaten de grote steden weer meer dan voor de crisis. Onder jonge gezinnen wordt verstaan: gezinnen met één of meer kin deren jonger dan 4 jaar. Aan de gevel van het onlangs ge opende nieuwe Europese distribu tiecentrum van Nike in de Belgi sche gemeente Laakdal groeit de grootste groene gevel ter wereld. De groene wand heeft een opper vlakte van meer dan 2.000 vier kante en telt een kleine 100.000 planten. De reusachtige planten- wand heeft een geïntegreerd irri gatiesysteem dat permanent zorgt voor voldoende vocht en planten voeding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56