ZEELAND GEBOEKT Avond van de Poëzie met Anneke Brassinga Michael Boogerd signeert in Goes TOÜI FRANC! Vermaard reiziger de 2016 13 De Vlissingse schrijfster en journaliste Ellen de Vriend houdt van spannende, Nederlandse thrillers. Ze leest ze en ze wil ze schrijven. Ellen de Vriend foto lex de meester Voor wie het Zeeuwse nieuws bijhoudt, is het een bekend gegeven. Man verdwenen. Zijn auto ge vonden aan de waterkant. Sleutel in het contact, mobiel en paspoort op de passagiersstoel. Het is een scenario dat de koude rillingen over je rug doet lopen. Dat gevoel had ook schrijfster Ellen de Vriend (1964) in Vlissingen. Zij is al vele jaren actiefin de journalistiek en ze heeft een eigen schrijfbureau tje. In 2013 publiceerde ze haar eerste thriller: Bitterzoet. Een jaar later zag Crush het licht, een spannend boek voor 'young adults'. Nu ligt er de thriller Vermist. Met inderdaad dat in Zeeland bekende ge geven van de verdwenen man en de achtergelaten auto. In het boek gaat het om Joost Roelink, rijschoolhou der, 38 jaar. Zijn auto wordt met openstaande deur aan de Polredijk langs het Veerse Meer gevonden. Al les wijst op zelfmoord. Maar de poli tie kan ook na een uitgebreide speur tocht geen stoffelijk overschot vin den. Althans, niet dat van Joost, wel dat van een verdronken Duitse toe rist. Marion Pauw, Esther Verhoef, Sas- kia Noort: dat zijn thrillerschrijfsters die Ellen de Vriend graag leest. Ze zegt: „Bij die Nederlandse schrijf sters vind ik juist de goede soort spanning, die je in een verhaal doet meegaan. Voor mij ontbreekt dat in een gewone roman. Bij vertaalde thrillers uit Noorwegen en Zweden heb ik dat gevoel ook minder, omdat die vaak best ingewikkeld zijn van opzet." Over haar eigen werk zegt ze: „Ik schrijf in feite de hele dag, van 8.00 uur 's ochtends tot 12.00 uur 's nachts. Overdag reserveer ik voor journalistieke opdrachten, 's avonds werk ik aan mijn boeken. Jammer, ik ben eigenlijk te laat begonnen met boeken schrijven. Het was natuurlijk mooi geweest als ik in het rijtje met Saskia Noort had gestaan." In Vermist is de hoofdrol wegge legd voor Karen. Ze heeft een doch ter van 9, Melissa. Haar eerste man Vince is aan een plotselinge hart kwaal overleden. Rijschoolhouder Joost is haar nieuwe liefde. De schrijfster: „Ik houd verhalen dicht bij mijn eigen werkelijkheid. Karen is journaliste, net als ik. In de PZC heeft het verhaal gestaan van een verdwenen rijschoolhouder. Zijn auto werd gevonden en hij liet schul den na. Maanden later dook hij met een vriendin en een baby op in Span je. Dat verhaal greep me aan." In het boek verdwijnt Joost. Hij laat Karen achter in tergende onze kerheid. Is hij dood, ontvoerd of ge woon ervandoor, al dan niet met een Vermist geheime liefde? Wanneer Sanne als tweede hoofdrolspeler in het verhaal opduikt, wordt duidelijk in welke richting we moeten denken. Hoe een vermissing je leven ontre gelt, wordt in het boek aangrijpend duidelijk. Ellen de Vriend: „Ik heb contact gehad met diverse vrouwen, die zoiets hebben meegemaakt. Wie als vermist is opgegeven, is niet dood. Dat betekent dat alle verzeke ringen en andere kosten gewoon doorlopen. Voor de achterblijver le vert dat meestal een financiële strop op. Je bent ook machteloos, omdat je bij alles de handtekening van de ver dwenen partner nodig hebt." Het verhaal komt tot een ontkno ping op Sint Maarten. Daar is de schrijfster op vakantie geweest. Met haar notitieblok in de aanslag. Anneke Brassinga is dit jaar de leading lady van de Avond van de Poëzie in Groede, zaterdag 18 juni. Brass inga (1948) is een Nederlandse dichteres, prozaïst, essayist en vertaler. In 2008 won ze de Con- stantijn Huygens-prijs voor haar hele oeuvre, in 2015 de P.C. Hooft-prijs voor haar poëzie. De Avond van de Poëzie wordt voor het vijfde jaar gehouden. Vanwege dit lustrum is een mid dagprogramma opgesteld op vier verschillende locaties in het dorp: Terras Eeterij Sjiek, Galerie De School, Tuin Herberg De Nat te Pij en Atelier Theo Jordans. Tussen 14.00 en 16.00 uur treden daar dichters op, onder wie André van der Veeke, Peter Hol- voet-Hanssen en Emma Burns. Het avondprogramma is in Gale rie De School Schuitvlotstraat 13 te Groede. Naast Anneke Brassin ga treden op: Marieke Rijneveld, Maarten Inghels en Michaël Van- debril (aanvang 20 uur). MICHAELBOOGERl Zaterdag 11 juni (16.00 tot 17.30 uur) signeert Michael Boogerd bij boekhandel Het Paard van Troje in Goes het Handboek Tour de France 2016. Thomas Olts- hoorn, auteur, is ook aanwezig. Het boek bevat voorbeschouwin gen, bijzonderheden van het par cours, biografieën van de ren ners en de ploegen en histori sche achtergronden. Tien procent van de opbrengst van het boek gaat naar Delta Ri de for the Roses, die morgen wordt verreden. Commentaar Voor ons is het al ontbering wanneer de charter op een onzalig uur vertrekt. Ik hoefde niet op de borden te kijken waar deze vlucht heenging. Een halve hal vol lesbo's, dit was dus de vlucht naar Lesbos. Een eiland waar ik me onmiddellijk thuis voelde. Waarom eigenlijk? Pas na een paar dagen kwam het besef. Het bekende feestmenu, oesters en kreeften. Dezelfde vogels, klu ten, visdiefjes en bergeenden. De vertrouwde geuren van zeekraal en zilt. Alsof Zeeland in de Egeïsche Zee een filiaal had gekre gen. Jan Somer zou ons gemopper over het vroege vertrek verbaasd hebben aangehoord. Maar dat ge voel van thuis zijn op vreemde grond had hij vermoedelijk her kend. In de vele kilo's Encyclopedie van Zeeland zijn slechts enkele regels aan hem gewijd. 'Middelburg, eind 16ebegin 17e eeuw. Ver maard reiziger,' meldt men. Maar van deze vage schim bestaat een helder geschrift Zee en Landt Rey- se, Gedaen naar de Levante. Hij gaat in 1590 van start: 'Den 10 Novem ber, ben ick Jan Somer hier van Middel-burgh naar Vlissinghen ghetrocken.' Bijna twee jaar later keert hij te rug: 'Op den 18 October, 1592, Deur de genaede des Almachtigen Godts quamick alhier binnen dese Stadt Middelburgh in Zeelandt ontrent 12 uuren.' Hij heeft een do zijn stormen doorstaan, ziektes overleefd en is ontsnapt aan de sla- Jan Somer verni). Somer is voor zijn tijd een onge looflijke globetrotter, maar Zee land blijkt nooit ver. Livorno, meldt hij, is 'vande groote als de stad Armuyden', Arnemuiden dus. Pisa is volgens hem 'wat groo- ter als de Stadt Ter Veere.' Een pa leis in Florence is 'wel so langh als van den Dam alhier tot Middel burgh tot de groote merckt'. Hij verblijft een tijd op Kreta, onder meer in Candien (Iraklion), 'soo groot als Middelburgh nu is of wat meerder'. Hij reisde om toeristische rede nen. In Egypte bevaart hij de Nijl, vol 'Fenynige beesten, en princi- pael Crocodillen', en ziet hij de Pi ramiden. Niemand kon dat Jan So mer navertellen. Wat zullen ze hem in Arnemui den, Veere, Middelburg, op heel Walcheren hebben benijd. vrijdag 10 juni 2016 Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Een vermissing ontrege Jan van Damme VERMIST ELLEN DE VRIEND Ellen de Vriend Uitgeverij Karakter 308 pagina's 15 euro www.groedeliterair.nl THOMAS OLSTHOORN Mario Molegraaf —Zee en Landt Reyse, Gedaen naar de Levante |a\s Som 1 rs zit in Lamm REYSE. GEDAEN NAER DE LEVANTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45