Neparts verkracht vrouwen [*r Voorzitter van OR politie kreeg salarisverhoging 3 Toestel stort neer na botsing, Zwitserse piloot lichtgewond Een F-5 straaljager stort neer in een vijver nabij het Friese Bitgum. De stuntpiloot belandt met zijn schietstoel in de kas van een kweker. Bij paprikakweker Vink weten ze even voor half vijf niet wat ze meemaken. Hoog in de lucht klinkt een enorme knal. Nu zijn ze zo vlakbij vliegbasis Leeuwarden wel wat herrie gewend van al die straalja gers die er landen en opstijgen, maar dit was duidelijk anders dan normaal. „Mijn dochter was in de tuin, keek naar boven en zag iets uit elkaar spatten", zegt moeder Evelien Vink. Een Zwitsers stuntteam oefent voor de vliegshow die ze vandaag en morgen zouden houden tij dens de Luchmachtdagen. Voor dat de piloten hun show kunnen opvoeren gaat iets gruwelijks mis. Twee piloten tikken elkaar aan met hun toestellen. Eén Northrop F-se Tiger II verliest een stuk van zijn rechter achtervleugel, maar kan blijven vliegen en landt 20 mi nuten later zonder kleerscheuren. De ander is vrijwel direct stuur loos en maakt met een dikke rook pluim een duikvlucht naar bene den, ziet Daniel Hoogterp. Hij staat met zijn twee kinderen te kij ken naar de training. „We stonden te filmen en zagen ineens een gro te, donkere wolk. We dachten met een: dit ziet er ernstig uit." En goed mis is het. Met een dof fe klap plonst het stuurloze toe stel in een vijver pal achter de kas sen van de familie Vink. Tegelij kertijd klinkt overal glasgerinkel in de kassen met paprika's. Mede werkers vinden een stuk vleugel als ze op onderzoek uitgaan. Zelfs een schietstoel. Niet veel later komt tot hun stomme verbazing ook een man in een uniform aan gestrompeld. Hij loopt mank, heeft in zijn ene arm een helm en in de andere een mobiele telefoon waarmee hij in het Duits telefo neert. Hij geeft aan dat hij 'ok' is en ze blijven bij hem tot de ambu lance arriveert. Als ze even later buiten staan en de brandende brokstukken in het water zien liggen, dringt pas goed door wat hier precies is gebeurd en hoeveel geluk ze hebben ge had. Het toestel is over de kassen gescheerd en is in de vijver naast het complex gestort. Was het toe stel een paar meter eerder neerge komen, dan waren de gevolgen niet te overzien geweest, beseft Evelien Vink. „We zijn nu volop in de kassen aan het werk, maar gelukkig is niemand van ons ge- wond geraakt." Ook de piloot komt er goed vanaf: hij is 'slechts' gewond aan beide enkels. Waarom de toestellen met el kaar in botsing kwamen is ondui delijk. Het waren niet de minste piloten. De een had 1.250 vliegu ren, de ander 2.000. Sinds de op richting van het team, Patrouille de Suisse, in 1964 is er nog nooit iets misgegaan. De crash is een domper voor de Luchtmachtdagen die voor van daag en morgen staan gepland. Stuntteams uit de hele wereld ge ven demonstraties. De Zwitsers hebben zich inmiddels terugge trokken. De andere teams vliegen morgen gewoon hun shows, aldus burgemeester Ferd Crone van Leeuwarden. „De professionaliteit van de vliegers staat niet ter dis cussie. Het is belangrijk voor de luchtmacht om te laten zien wat ze in huis hebben. Er kan altijd iets gebeuren, dat is geen reden om het evenement af te gelasten." De Tilburger deed zich zes jaar lang voor als arts en ronselde op die manier vrouwen bij wie hij va ginaal onderzoek kon doen. Volgens het Openbaar Ministe rie hebben zich tot nog toe negen vrouwen gemeld die slachtoffer zijn geworden van verkrachting. Ook zijn er twee gevallen van aan randing gemeld. De man kwam de vrouwen on der meer tegen in de sportschool. Hij vertelde dat hij arts was en ge studeerd had in Leuven of Utrecht. Hij kon op die manier de vrouwen overhalen om tegen beta ling mee te doen aan baarmoeder- onderzoek of darmonderzoek. Met een eendenbek en watten staafjes ging hij daarna aan de slag met 'vaginaal onderzoek'. Juri disch gezien is dit verkrachting. De eerste melding kwam in no vember vorig jaar bij het OM bin nen. De man werd 15 maart aange houden. De zaak is in stilte onder zocht, totdat de zaak gisteren pro forma behandeld werd bij de rechtbank. De vrouwen komen allemaal uit Tilburg of omgeving. Bij de rech ter zei de verdachte spijt te heb ben. „Grotendeels klopt het wat ze zeggen. Ik heb spijt dat het is gebeurd en heb een enorm schaamtegevoel." De man wil dat hij door gedragsdeskundigen wordt onderzocht om te achterha len hoe en waarom het heeft kun nen gebeuren. De vrouwen omschreven de ge zette man in eerste instantie als een 'teddybeer', een aardige en be hulpzame man. Zijn advocaat vroeg de rechtbank het voorarrest te schorsen, zodat hij aan de slag kan met het psychisch onderzoek. De rechtbank vond dat veel te vroeg. Het maatschappelijk belang is, zeker gezien de kans op herha ling, te groot. Hij blijft in de gevan genis. Mogelijk wordt de zaak in sep tember inhoudelijk behandeld. DEN HAAG Voorzitter van de Centrale Ondernemingsraad (COR) van de politie Frank Giltay heeft vlak voor het ver trek van korpschef Gerard Bou- man een salarisverhoging ge kregen. Dat bevestigt de poli tie. Giltay heeft tijdelijk zijn functie neergelegd vanwege een onderzoek naar uitgaven van de ondernemingsraad. De COR zou onder leiding van Giltay bakken geld uitgegeven hebben aan luxe etentjes en dure reizen. De nieuwe korps chef Erik Akerboom heeft een 'oriënterend onderzoek' laten instellen. Onder Gerard Bou- man werkte Giltay aan de op richting van een Centrale On dernemingsraad voor de nieu we Nationale Politie. De twee kregen een innige band, blijkt uit afscheidswoorden van Gil tay bij het vertrek van Bou- man: „Informeel ontstond een soort kameraadschap. Zo als Gerard ook al zelf vertelde, zijn we maatjes geworden." De salarisverhoging stuit op kritiek bij de ondernemings raad. „Die had hij moeten wei geren", aldus een voormalig COR-lid. Crash F5 ,piM vrijdag 10 juni 2016 Raymond Boere Bitgum Brandende brokstukken in de vijver van de familie Vink. foto ARODI BUITENWERF/LEEUWARDER COURANT Hij leek een aardige dokter. Maar in werkelijkheid misleidde en verkrachtte een 46-jarige Til- burger zeker negen vrouwen, zo ontdekte justitie. Pieter van Klinken Breda Marsum LEEUWARDEN F-5 van Zwitsers stunt team crasht in water. Piloot gebruikt schietstoel en landt in kassen complex. Berlikum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3