Eis tot sloop van de gevel Machinefabriek visieloos WALCHEREN 7 Stadsfeesten Middelburg laten binnenstad vier dagen bruisen Word bezorger! Grijpskerke Middelburg Vlissingen De vierde editie van de Stadsfeesten tovert het centrum van Middelburg om in één groot podium voor kinderen, volwassenen en veteranen. Voor het vierde jaar op rij viert Middelburg vier dagen feest. En de Stadsfeesten Middelburg zijn al lekker opgewarmd. Op een zono vergoten maar frisse donderdaga vond opende Stranded Horse het festival en strooide warme Afri kaanse klanken over de tuin van de Kloveniersdoelen. Stranded Horse is de Franse singer/songwriter en koraspeler Yann Tambour. In Middelburg liet hij zich begeleiden door de Mali- nese koraspeler Boubacar Cissok- ho. Hun getokkel op het West-Afrikaanse instrument, een soort harp, zorgde voor een span- Gaat de erfopvolger van 'De Schelde' weer de ste denbouwkundige ontwik keling van de gemeente Vlissin- gen bepalen? In de vorige eeuw was scheepswerf De Schelde be langrijk voor werkgelegenheid in Vlissingen. De werf bepaalde voor een belangrijk deel de ruim telijke ontwikkeling van de stad. Stap voor stap werd de binnen stad door de scheepswerf opge slokt en raakte het toch al excen trisch gelegen centrum verder geïsoleerd, met desastreuze ge volgen voor de bereikbaarheid en de leefbaarheid. 'Wat goed is voor de Schelde, is goed voor Vlissingen' was het credo, maar dat had als resultaat dat belangrijke routes naar het centrum werden afgesneden en stadsdelen werden gesloopt met de zinloze afbraak van het van Dishoeckhuis in 1987 als drama tisch dieptepunt. Waarna de 'Ko ninklijke' zelf ten onder ging. De erfopvolger, de huidige Ko ninklijke Schelde Groep, heeft bij haar komst naar Vlissingen de vervuilde en failliete boedel voor een groot bedrag overge daan aan de gemeente Vlissin gen. Die is nu verantwoordelijk voor een duurzame en verant woorde invulling van het gebied dat grof vervuild en als puin- nend en ontspannend begin van de Stadsfeesten. De muziek van Stranded Horse is overwegend in strumentaal; Tambour is zorgvul dig en zuinig met woorden. „Het Te Gast Architect Taco Tuinhof, be denker van het plan voor herontwikkeling van de Ma chinefabriek, hekelt de sloopeis van Schelde Groep. hoop is achtergelaten. De ge meente heeft bij de plannen voor herontwikkeling goed ge zien dat een verantwoorde invul ling alleen mogelijk is door het Scheldeverleden samen te breng en met een eigentijds stedelijk programma. Alleen zo kan het niemandsland weer onderdeel uitmaken van de binnenstad. Als pleister op een historische volgende nummer hebben we ge schreven in Dakar. Het heet: Da kar." Aansluitend traden op de Vlas- markt CIA Coverband en Them wond, zonder het verleden nog maals geweld aan te doen. In plaats dat de Koninklijke Schel de Groep dit streven onder steunt en de gemeente Vlissin gen helpt bij het herstellen van de gaten die KSG zelf geslagen heeft, reageert men als vanouds met visieloos eigenbelang. De interessante noordgevel aan de De Willem Ruysstraat is nota bene een creatie van De Schelde zelf en een onlosmake lijk onderdeel van de Machinefa briek. Toegeven aan de eis van KSG die gevel af te breken, zou wederom een stuk verleden uit wissen en cultureel erfgoed slo pen. De gevel uit de periode van de Nieuwe Zakelijkheid is markant, zorgvuldig gedetailleerd en een mooie tegenhanger aan het drie hoekig plein dat voor het hoofd kantoor van de Schelde Groep kan worden gerealiseerd. Door dit basiskapitaal te benutten en de Machinefabriek toegankelijk te maken, kan het hoofdkantoor van KSG voor het eerst in haar historie deel uit maken van het Vlissings openbaar gebied. Slopen levert een verarming op van beeldkwaliteit. De nieu we eindgevel die gemaakt zou moeten worden als vervanging van de oude noordgevel, zal er zeer waarschijnlijk slechter uit komen te zien. Old Crap op. De Vlasmarkt is ook de komende avonden het toneel van muziekoptredens in verschil lende cafés. Het - op voorhand - meest bij zondere concert van de Stadsfees ten vindt vanavond plaats in het Prins Hendrikdok. Daar treedt vanaf 21.30 uur op een platbodem de Italiaanse pianist Francesco di Fiore op. Hij speelt onder meer werk van de Middelburgse compo nist Douwe Eisenga. Het winkelend publiek dat giste ren de weekmarkt bezocht, liep - vaak onwetend - onder een prach tig kunstproject door dat de stra ten deze dagen extra kleur geeft: Middelburg Mobiel. Hoog boven de hoofden dansen mobiles met verrassende objecten en felle kleu ren. „De mensen kijken altijd naar beneden. Ze moeten ook eens om hoog kijken", benadrukte Bert van Wijk, de goudsmid die het ini tiatief nam voor Middelburg Mo biel. Dat deden ze ook wel, maar vaak pas nadat mensen zich af vroegen: 'Wat staat die man toch omhoog te kijken?' Om dan glim lachend hun weg te vervolgen, met de blik schuin omhoog, zoe kend naar meer mobiles. Wat staat er tegenover: Kijk voor meer informatie of aanmelden op: www.krantenbezorgen.nl vrijdag 10 juni 2016 Festival geeft de stad extra kleur Bezoekers van de Stadsfeesten Middelburg moeten niet alleen in cafés, winkels en op straat kijken, maar zeker ook omhoog: boven hun hoofden dansen mobielen in de wind. foto ruben oreel Maurits Sep Middelburg Taco Tuinhof De Stadsfeesten duren tot en met zondag. Kijk voor het program ma met tijden en locaties op www.stadsfeestenmiddelburg.nl Gezocht, vroege vogels voor het bezorgen van dagbladen zoals AD, de Volkskrant, Trouw en PZC. 's Ochtends voor 7 uur de krant bezorgen is goed betaald en snel verdiend. Het bezorgen duurt 1 tot 1,5 uur per dag, van maandag tot en met zaterdag. een aantrekkelijke 4-wekelijkse vergoeding; gratis de krant lezen; gratis regenpak; diverse extra's te verdienen. De minimumleeftijd is 15/18 jaar, afh. vd wijkgrootte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39