Strootman kan geen EK-poule Frankrijk trapt het EK vanavond af tegen Roemenië. De kleine Antoine Gr ezmann (25) moet, bij afwezigheid van Benzema en Valbuena, het gewicht van de aanval dragen. 28 EK VOETBAL In de prachtige, bijna onmoge lijke omhaal zat de zoete wraak verborgen. Een sportie ve revanche van grote schoonheid en diepe beteke nis, en tegelijk ook de vervul ling van een droom, al was het anders dan Antoine Griezmann zich ooit had voorgesteld. In augus tus 2013 maakte hij het doelpunt van zijn leven. Voorronde Champions League, Olympique Lyon-Real Socie- dad. Die omhaal, met links, vanaf de rand van het strafschopgebied: 0-1 voor de Spaans-Baskische ploeg, die naar de groepsfase zou gaan. Bijna tien jaar eerder stond de klei ne Antoine, nog net geen dertien jaar oud, op de tribune van het Ger- land-stadion met zijn vader Alain om een duel tussen dezelfde twee clubs te aanschouwen. Achtste fina les Champions League. Het was een uurtje rijden van hun huis in Macon. Lyon was de club van Antoine's dro men, hij droeg zelf het shirt van Son ny Anderson, de spits die het jaar er voor was vertrokken bij de Lranse kampioen. „Die avond zei ik tegen mijn vader dat ik graag eens zo'n duel zou willen spelen", zou Griez mann zich jaren later herinneren. De jonge Antoine Griezmann speelde bij Union Maconnais, en hij was de beste. Hij mocht naar een jeugd toernooi in Parijs, voor jongens uit heel Frankrijk. De scout van Hij was goed, zei de scout, heel goed. Maar te klein, te fragiel voor een topclub Olympique Lyon kwam na afloop naar hem toe. Hij was goed, zei de scout, heel goed. Maar te klein, te fra giel voor een topclub. De droom van Antoine viel in duigen. Ook mannen van Auxerre, Saint-Etienne, Metz, So- chaux en Montpellier hadden hetzelf de oordeel. Technisch hoogbegaafd, maar klein, te klein. Briefje Eric Olhats deed het anders, die dag. Hij struinde heel Frankrijk af naar ta lenten, in opdracht van Real Socie- dad. En hij zag dat de kleine Antoine heel goed was. Goed genoeg. „Lees dit briefje pas als je thuiskomt", zei hij tegen Antoine. Daarin bood hij hem aan een week op proef te ko men bij Real in San Sebastian, net over de grens aan de Atlantische kust, ver van Macon, ver van Lyon. Hij kon bij Olhats overnachten, in Bayonne, nog net in Frankrijk. De dertienjarige twijfelde geen tel, on danks de bezwaren van zijn ouders. Sinds die dag is Antoine Griez mann nooit meer teruggeweest in Macon, althans, niet om te voetbal len. Wél in Lyon, maar in het shirt van Real Sociedad. Hij leidde Real So- ciedad terug naar de Primera Division. Na zijn beste seizoen daar kocht Atlético Madrid hem in 2014 voor 30 miljoen euro. Dertien jaar na zijn enkele reis richting Spanje moet Griezmann (25) nu de grote ster van Frankrijk worden, de man die in afwezigheid van de gepasseerde Karim Benzema de doelpunten moet gaan maken, zo als hij ze bij Atlético scoort. In de competitie evenaarde hij dit seizoen de 22 goals van zijn eerste jaar in Ma drid, in de Champions League kwam hij tot liefst zeven treffers. Maar ondanks zijn onmiskenbare talent, deed Griezmann er toch nog lang over om in die Franse A-selectie te komen. Een schorsing van bijna een jaar is daar mede de reden voor. Drie dagen voor een beslissende kwa lificatiewedstrijd met het beloftenelf- tal ging hij met vier teamgenoten op stap, een nacht lang. Ze verloren de wedstrijd en Frankrijk ging niet naar het jeugd-EK. De bond was onverbid delijk voor de jongens. Toen zijn straf er in januari 2014 opzat, werd Griezmann direct door Didier De- schamps bij de A-selectie geroepen. Arjen Robben vertrekt morgen voor drie weken met zijn gezin naar Amerika. Georginio Wijnal dum heeft deze zomer uitgekozen voor een familiereis naar Thai land. Ver weg van Europa hoeven ze maar weinig mee te krijgen van het EK dat zo pijnlijk aan Oranje voorbij is gegaan. „Ik heb de vakantie maar eens zelf uitgezocht dit jaar", zegt Robben, een tikje cynisch. „In Amerika hoef je weinig mee te krijgen van het EK als je dat niet wil. Sterker: zelfs totaal niks. En dat lijkt me prima, want ik vind het nog steeds te pijnlijk allemaal. De hele kleedkamer van Bayern is in Frankrijk, zelfs Robert Lewan- dowski en David Alaba met Polen en Oostenrijk. Het moet gek lo pen wil er niemand van Bayern straks de beker winnen. Maar ik hoor in juli wel hoe het allemaal is gegaan." Robben is bepaald niet de enige die er zo in staat. Een rondje langs wat internationals leert dat velen zichzelf de komende weken niet gaan pijnigen voor tv. Kevin Strootman kijkt glazig bij de vraag wie zijn favoriet is voor de eindzege. „Zal ik eerlijk zijn? Inte resseert me geen reet", zegt de middenvelder. „Ik ga ook niet kij ken, nee. Zelfs niet naar Italië." „Normaal kijk ik de toernooien altijd wel op tv", zegt keeper Jeroen Zoet, die twee jaar geleden pas op het laatst afviel voor het WK in Brazilië. „Maar nu is het an ders. Ik zal best wat kijken, maar heb ik iets leuks te doen op vakan tie, dan laat ik het nu niet schie ten voor het voetbal. Albanië-Hon- vrijdag 10 juni 2016 Onderdeurtje werd de hoop van Frankrijk Edwin Winkels Barcelona Georgino Wijnaldum is op pad. Maarten Wijffels Rotterdam vVh-ï*K

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 28