Sale effeweg.nl Ziek door tolkastjes Sm ui me E 19 voor middelgrote bedrijven snel genoeg gaat. Veel mkb'ers doen het goed en zitten in de fa se dat ze willen uitbreiden." Bij NPEX - dat onder toezicht staat van de toezichthouders AFM en DNB - kunnen overi gens lang niet alle bedrijven te recht. Volgens directeur Hendrik- se wordt zo'n 30 procent afgewe zen. Bedrijven worden, anders dan bij veel crowdfundinginitia- tieven, vooraf uitgebreid doorge licht, onder meer door een ra- tingbedrijf. Ook moeten de mkb' ers voor de beursgang een pros pectus uitbrengen waar onder meer de risico's van de investe ring in het bedrijf expliciet ver meld staan. Hendrikse: „We zijn extreem kritisch richting het ma nagement, de risico en kansen van het bedrijf. Als er een paar ondernemingen over de kop gaan, kunnen we de tent wel sluiten. Dan durft geen belegger zijn geld hier nog in te steken." Daarbij: een beursnotering is zeker niet voor alle ondernemers financieel interessant. Zij beta len eenmalig een noteringsfee van 5.000 euro, 3 procent over het opgehaalde bedrag, plus jaar- Veel mkb'ers doen het goed en zitten in de fase dat ze willen uitbreiden lijks een administratief tarief over de uitgifte van de aandelen (0,4 procent bij obligaties). De kosten kunnen dus behoorlijk aantikken. Dat de NPEX enige drempels opwerpt, is een prettige bijkom stigheid voor de particuliere be leggers. Want: mocht een bedrijf failliet gaat, dan kan de belegger met een achtergestelde lening wel meteen naar zijn inleg - mi nimaal 1.000 euro - fluiten. Hendrikse benadrukt dat dit nog geen enkel bedrijf op de NPEX is overkomen. Faillisse menten zijn er niet geweest, wel hebben drie bedrijven voortijdig de NPEX verlaten; één is naar de Nasdaq gegaan en twee bedrij ven zijn overgenomen. Overi gens pakte dit niet slecht uit voor de beleggers: zij kregen hun inleg plus rente terug. Rendement Garanties zijn er niet, maar te genover de risico's staat wel een fiks rendement; gemiddeld krij gen beleggers tussen de 7 en 10 procent over hun inleg en die rente wordt maandelijks op hun rekening gestort. „Dit zijn per centages waar spaarders alleen van kunnen dromen", reageert Hendrikse. Op dit moment zijn er zo'n 12.500 particuliere beleggers en een handjevol institutionele be leggers actief op de mkb-beurs. Volgens Hendrikse komt dat vooral doordat NPEX nog vrij on bekend is. De belegger die nu instapt, be taalt geen fee. Maar vanaf de eerstvolgende emissie voert NPEX een eenmalige emissiefee van 1,75 procent in. Voor de koop en verkoop worden transactiekos ten in rekening gebracht: 0,5 pro cent. Voor de komst van specu lanten is Hendrikse niet be ducht. Op de NPEX wordt slechts één keer per week gehan deld. Het klinkt aantrekkelijk voor de particuliere belegger. Toch denkt Hendrikse dat de beurs vooral mensen trekt met affini teit met het mkb. „De meeste mensen leggen niet zomaar 1.000 euro op tafel. Dan wil je je wel eerst verdiepen in het be drijf en de ondernemer achter het bedrijf." Curatoren Kees van de Meent en Hanneke De Coninck-Smolders hebben alle merkrechten en do meinnamen van V&D verkocht aan Retail Ventures Holding BV, waarin Kahn een van de grote in vesteerders is. Dat maakten de cu ratoren gisteren bekend. Naast Kahn maken onderne mers Jaco Scheffers en oud HEMA- -topman Ronald van Zetten deel uit van Retail Ventures. Een koop prijs is niet bekendgemaakt. Met de overname komt het merk V&D in handen van drie ervaren onder nemers die de Nederlandse markt als geen ander kennen. De operationele leiding gaat naar Van Zetten. Hij moet het nieuwe V&D in de markt zetten en er een aantrekkelijk format van maken. „Ik ben blij en trots dat ik samen met mijn collega-onderne mers Roland Kahn en Jaco Schef fers het roemruchte V&D en alles wat daarbij hoort een nieuw leven mag helpen geven", laat hij weten. „We zijn vol plannen om van V&D weer een sterk en gezond merk van alle Nederlandse consu menten te maken." Dat zal in eer ste instantie alleen online zijn 'maar op termijn wellicht ook weer in het straatbeeld'. Volgens Retail Ventures Holding worden Roland Kahn probeerde eerder vergeefs de 60 winkels van V&D over te nemen de plannen momenteel nader uit gewerkt. „Het streven is om de webwinkel van 'het nieuwe V&D' zo snel mogelijk live te hebben voor de Nederlandse consument." Een streefdatum wordt niet ge noemd. Retailexpert Cor Molenaar is voorzichtig positief over een V&D 2.0 op internet. „Van Zetten, Kahn en Scheffers hebben de knowhow. Als ze een nieuw concept weten te verzinnen, kan dat een succes worden, zeker met de grote naams bekendheid van V&D." Dat nieu we V&D moet dan wel een inter netplatform worden, geen gewo ne webshop, stelt hij. „Ze moeten het doen zoals Alibaba of Zalando. Die staan tussen de klant en leve ranciers in en faciliteren slechts. Ze hebben geen voorraden of ma gazijnen. Dat moet Retail Ventu res Holding ook doen." V&D ging afgelopen februari failliet nadat ei genaar Sun Capital er eind decem ber de stekker uit had getrokken. Een overname van de ruim 60 wa renhuizen door Cool Investments van Kahn mislukte. Banken en huurbazen werkten onvoldoende mee. De losse vestigingen van La Place gingen naar Jumbo. Effeweg.nl/summer of bel 0529-46 96 67 BRUSSEL De tolkastjes die truckchauffeurs in België sinds 1 april in hun vrachtwagen moeten hebben, zijn geen feest. Ze storen de radio en gps en lei den bij chauffeurs tot migraine, misselijkheid en slaapstoornis sen. De klachten, ook bij Neder landse chauffeurs, zijn recent en dus logischerwijs herleid baar tot de tolkastjes. Europarle mentariërs Agnes Jongerius (PvdA) en Dennis de Jong (SP) willen dat het Europese agent schap voor veiligheid en ge zondheid op het werk de kast jes onderzoekt. „De bezorgd heid onder chauffeurs is groot", aldus Jongerius. vrijdag 10 juni 2016 opmars ILLUSTRATIE RONALD VISSER Adriaan Hendrikse, directeur V&D krijgt tweede leven als webwinkel Eerder kreeg hij een doorstart net niet voor elkaar, maar nu gaat V&D alsnog naar Coolcat- baas Roland Kahn. Hij werkt sa men met twee andere onderne mers. David Bremmer Amsterdam 4 daagse busreis - Diverse vertrekdata HIGHLIGHTS Eiffeltoren Champs Elysées Montmartre INCLUSIEF 3 hotelovernachtingen 3x ontbijtbuffet Vervoer per luxe touringcar Ook citytrips mogelijk naar: Berlijn - Kopenhagen - Londen - Antwerpen - Praag Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf, p.p. o.b.v. 2 personen. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19