O O lil 18 ECONOM 12.500 beleggers actief op effectenbeurs Het aantal noteringen aan de NPEX, dé beurs voor midden- en kleinbedrijf, stijgt flink: van 15 bedrijven nu naar zo'n 40 in 2017. In de schijnwerper Als Jos Baeten een jonge knul is, bestaat er in de familie niet zo veel twijfel over zijn toekomsti ge levenspad. Opa - die ook Jos heet - heeft een verzekeringskantoor in het Limburgse Horst. Zijn zoon neemt dat over, en kleinzoon Jos zal de derde ge neratie Baeten zijn die het kantoor gaat bestieren. Jonge Jos vindt verzekerin gen bovendien machtig interessant. „Mijn vader was de held bij ieder onge luk", vertelt hij in menig inter view. Want als er weer een paar au to's op elkaar knallen, staat va der meteen klaar met de schadefor mulieren." Zoon Jos gaat vaak met hem mee op pad. Pas veel later - voor zijn studie is hij inmiddels verhuisd naar Rotterdam - be sluit Baeten dat de wereld hem misschien meer te bieden heeft dan het assuran tiekantoor in het dorp in Noord-Limburg. Het was een be slissing waar zijn vader het een paar jaar heel moeilijk mee had. In Rotter dam belandt Jos bij Stad Rotter dam Verzekerin gen. Via diverse interne promo ties wordt hij de hoogste baas bij ASR. Onderweg naar boven maakt hij het debacle met Fortis mee, en de daarop volgende na tionalisatie. Ook de woekerpolisaffaire slokt veel tijd op. Op kerstavond 2008 laat Baeten met een glas rode wijn in de hand de jaren passeren. „Ik dacht: hoe heeft dit kunnen gebeuren?" De conclusie: het draaide te veel om winst en aandeelhouderswaarde, en te weinig om het pure verzekeren. „Ter wijl in dit mooie vak toch vooral gaat over mensen te helpen hun droom waar te maken. Een huis kopen, autorij den, voor later zorgen." De ironie van het lot: de man die vindt dat het voor 2008 te veel om aan deelhouders ging, brengt ASR weer naar de beurs. Dat doet hij wel met een bedrijf dat op zijn Baetens opereert: de gelijk, risicomijdend, wat saai zelfs. Snel groeien door wilde avonturen hoort er nadrukkelijk niet bij. In de bes te traditie van opa en vader - toch nog. Sander van Mersbergen lil H lil Be stuurslid bij WDP Air France-KLM Arcelor- Mittal KPN mer zelf aan het roer blijft staan." De NPEX opende in 2013 de deuren voor mkb'ers. De beurs bestond al sinds 2009, maar was er eerst alleen voor vastgoedfond sen. De koerswijziging was een schot in de roos: in de crisistijd draaiden de banken de geldkraan dicht en moesten ondernemers PAYPER op zoek naar andere geldbron nen. Zo groeiden ook de crowd- fundingplatformen. Volgens Wolthuis is de interes se bij het midden- en kleinbe drijf in dit soort alternatieven on gekend groot. „De markt is nog jong en ontwikkelt zich gestaag. De vraag is eigenlijk of die groei Wat hebben pay- rollbedrijf Pay per, beddenleve rancier Fresh- Bed Company, softwareleverancier Be Informed en De Vegetarische Slager met el kaar gemeen? Het zijn gezonde en oer-Hollandse bedrijven die heel recent naar de beurs zijn ge gaan: de NPEX. Voor veel particuliere be leggers zal de NPEX (vol uit: de Nederlandsche Participatie Exchange) een onbekend feno meen zijn. Onderne mers daarentegen be ginnen de weg naar deze beurs, waar particulieren kun nen investeren in het midden- en kleinbedrijf, langzaam maar zeker te vinden. Zo bewijst in elk geval de trits nieuwe no teringen. De stormloop zal nog wel even aanhouden, belooft NPEX-directeur Adriaan Hen- drikse. Deze maand komt er een bouwer van elektrische au to's bij en na de zomer volgen nog eens tien ondernemingen. Namen geeft Hendrikse niet prijs. Als we hem mogen gelo ven, hebben volgend jaar zo'n 40 bedrijven een beursnotering op zak. Kapitaal Wat de mkb'ers op de beurs te zoeken hebben? Uiteraard: kapi taal vergaren. Op het handelsplat- förm van NPEX kunnen de onder nemingen aandelen of achterge stelde obligaties uitgeven. Meest al zijn het leningen tussen de 1 tot 10 miljoen euro met een loop tijd van vijfjaar, waarmee zij hun bedrijfsuitbreiding willen fi nancieren. Rob Wolthuis, secretaris van MKB-Nederland, snapt wel waar om een groeiend aantal onderne mers zich meldt bij de NPEX. De bank eist tegenwoordig meer ze kerheden van de ondernemer als hij aanklopt voor een lening. Zo moet hij eigen geld meebrengen. Wolthuis: „De NPEX is een mooie en betrouwbare manier om dat geld bij elkaar te krijgen. En het voordeel ten opzichte van private equity is dat de onderne- Mooi vak Vandaag brengt hij verzekeraar ASR naar de beurs in Amsterdam. Maar Jos Baeten (57) was aanvankelijk voor iets anders in de wieg gelegd. CO Geboren op 4 de cember 1958 in Horst. Heao in Eindhoven en recht in Rotter dam. VNO-NCW. O vrijdag 10 juni 2016 Mkb-beurs is in Het Belgische lo gistiek vastgoed bedrijf vormde een lichtpuntje in de MidKap. De luchtvaart maatschappij deed het niet eens zo slecht na de negatieve publiciteit. De staalgigant is terechtgewezen door de beleg gers na eerdere dagwinsten. Een hoger kre dietoordeel van Fitch baat niet. Beleggers reage ren negatief. O m o c die op de korte termijn ge richt zijn. Wij zitten juist in de bouwfase en willen focussen op de lange termijn met be houd van zeggenschap. We hebben ook gekeken naar al ternatieven als crowdfunding en de Alternext. Deze laatste viel af omdat het begint met de uitgifte van een achterge stelde lening van 5 miljoen eu ro." Payper geeft een achterge stelde obligatielening uit van maximaal 3,1 miljoen euro met een looptijd van zes jaar, beleggers ontvangen een ren te van 7,5 procent. Het Brabantse payrollbe- drijf Payper uit Breda tim mert flink aan de weg. Vorig jaar boekte het een omzet van 59,1 miljoen euro, een stij ging van 62 procent. Je zou verwachten dat er voldoende particuliere investeerders te vinden zijn voor dit snel groeiend bedrijf. Waarom dan NPEX? Financieel directeur Eric Snoeren: „Een lid van on ze Raad van Advies tipte ons erover. We hebben verschil lende opties onderzocht en ontdekten dat NPEX het bes te past bij onze positionering. Private equity viel af omdat Natasja de Groot Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18