O) O 17 De dag van de balpen Of hij nu Khomeini of Erdogan heet, de machthebber aanbidt zijn moeder. Maar hij veracht haar sekse. Ik hield veel van mijn moeder, al heb ik haarvoeten nooit gekust De Tbrkse president Erdogan meent dat de vrouw niet gelijk maar wel gelijkwaardig is aan de man. De gevolgen van deze op vatting zijn verstrekkend. Vanwege haar delicate postuur is de vrouw ongeschikt voor zware arbeid, in het moederschap ligt haar vervulling. (Tweemaal maakte ik een bevalling mee, zwaardere arbeid zag ik nooit.) De vrouw moet kinderen baren, ten minste drie, als het aan Erdogan ligt, 'want sterke gezinnen maken een sterke natie'. De Türkse president mijmerde vorige week over de rol van de vrouw tijdens een bijeenkomst van de Vereniging van Vrouwen en Democratie. 'Een vrouw', zei hij, 'die het moederschap en het huishouden weigert, dreigt haar vrijheid kwijt te raken. Ze schiet tekort en is in feite on volwaardig. De zakenwereld kan en mag geen alternatief zijn voor het moederschap.' IH Je hoeft er nooit lang op te wachten, uiteindelijk be landt de machthebber altijd in de slaapkamer. Eén kind in China, ten minste drie in Turkije - in de slaapkamer begint de herinrichting van de natie. Voor zijn conservatief-islamitische omwente ling had Erdogan de stem van vrouwen nodig, onmiddellijk daarna werden ze geacht hun mond weer te houden. Veel revoluties gebruiken de vrouw als brandstof en verwijzen haar daarna weer terug naar haar on dergeschikte positie. Zonder vrouwen bij voorbeeld was in 1979 de Iraanse revo lutie nooit geslaagd - maar direct nadat de sjah verdreven was en Khomeini teruggekeerd, was het gedaan met hun vrij heid en het recht op zelfbeschikking. Ze mochten het huis niet meer uit zonder zich te bedekken en werden van de arbeidsmarkt ver dreven. Moeder en echtge note, dat was hun rol. Naar voorbeeld van de aya tollahs richt Erdogan zijn land in. Zijn tegenstanders bestrijdt hij met het recht en met de kogel. Een dissidente hoofdredacteur werd in mei buiten de rechtbank beschoten en binnen tot vijfjaar cel veroordeeld. Elet recht is een slang die alleen maar mensen zonder schoenen bijt, zei iemand eens tegen me in El Sal vador. In Turkije gaat iedere tegenstander van de president blootsvoets door het leven. Zoals veel Turkse, Arabische en mediterrane mannen aanbidt Erdogan zijn moeder. De geschifte paradox: hij vereert zijn moeder, maar veracht haar sekse. Heilig de moeder, minderwaardig haar geslacht. Op een bijeenkomst in 2014 gaf hij een intiem inkijkje in de verhouding met zijn moeder. 'Ik kuste wel eens de voeten van mijn moeder', zei hij, 'omdat ze naar het pa radijs roken. Zij wierp me dan een zedige blik toe en huilde soms.' Too much information, heet dat tegenwoordig. Het oedipale element is in deze voorstelling niet ver weg - de zoon die de voeten van zijn moeder kust en de moeder die hem daarbij zedig aankijkt. Juist die laatste toevoeging geeft de situatie haar seksuele lading. Zonder dat woord was er niets aan de hand geweest, door de na druk op haar zedige blik ontstaat de suggestie dat er meer aan de hand was. Ik hield veel van mijn moeder, al heb ik haar voeten nooit gekust. Had ze nog geleefd, dan zou ik vandaag nog haar kreukelige voetjes kussen en zeggen: 'Moeder, ik heb je voeten lief, ze ruiken naar het paradijs. 3 VRAGEN AAN Arnoud Wokke Het is vandaag... GEHOORD... IN HET ZIEKENHUIS vrijdag 10 juni 2016 s E E -Smartphone-expert bij Tweakers Het lijkt erop dat je binnen kort via WhatsApp ook gifjes graphic interchange format) kan versturen. Gifjes zijn onder jongeren veel ge bruikte superkorte filmpjes. Gifje. Wat is dat? „Gifjes zijn simpelweg reeksen af beeldingen uit het echte leven tot aan tekenfilms toe, met vaak herkenbare figuren. En soms is het gewoon een grappig plaatje." 2 En die sturen we straks via WhatsApp? „Het lijkt er wel op. Aan de andere kant: niets is zeker, totdat Whatsapp het zelf heeft aan gekondigd." 3 Nu pas? „WhatsApp is terughoudend. Ze richten zich op chatten en ze zeggen dat ze de app zo sim pel mogelijk maken. Normaal gesproken zie je groene of witte balen in het land schap als praktische oplossing om gras in kleinere porties in te kuilen. Dit jaar is er voor de ver andering een vrolijke kleur bijge komen. Roze folie met als doel aandacht te vragen voor borst kankeronderzoek. De producent en leverancier van de roze folie en de gebruiker doneren per rol een bijdrage aan PinkRibbon. Ook leuke ideeën? Mail ons! alledag@persgroep.nl Op 10 juni 1943 werden de broers Bi'ró eigenaar van het patent 2390636. De vinding zou later bekend worden als de balpen. De Hongaarse uitvin ders Lazló en György kwamen als eersten met een pen met sneldrogende inkt. Ze pikten het idee op in de drukkers wereld waar dezelfde inkt al werd gebruikt. In veel landen wordt de balpen nog altijd een biro genoemd. Soms kan een heel spannend mo ment ineens om slaan in grote op luchting. Een me vrouw met hart klachten ligt naast mij in het ziekenhuis te wachten op be zoek van de cardio loog. De arts komt aan het bed van de patiënte vertellen dat met het hart alles in orde is en dat er verder niets meer aan gedaan hoeft te worden. Wat een geweldig gevoel voor de vrouw naast me. Ook haar gezin is enorm opgelucht. Haar dochter ver pakt haar geluk in een heel nuchtere oer-Hollandse op merking. „Ma, ze verdienen hier hele maal niets aan je." De cardioloog, die juist de afdeling ver liet, hoorde deze op merking nog net op de gang, maar het was te zien dat hij er wel om kon lachen. - Nel Vos Fluorescerende verf op geweien, reflectoren en zelfs verplaats bare verkeersbor den, het blijkt niet te helpen. In Lap land worden er jaarlijks vierdui zend rendieren doodgereden. De Finnen proberen het nu met een in teractieve app voor de mobiele telefoon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17