15 Een eigen kamer en tuin voor Brett en Scott Eindelijk plaats voor de kerstballen In de crisis bleven gezinnen vaker plakken, maar nu de woningmarkt opleeft, vertrekken ze alsnog. Mn DEMOGRAFIE VERHUIZEN A I Na 2000 werd het om in de stad te wonen hip Brett Kaptein is 3 jaar oud, maar op zijn oranje Dis- neystep is hij zo water vlug dat zijn vader Marcel hem amper kan bijhou den. Precies de reden dat het ventje niet alleen mag buitenspelen. „We wonen aan een drukke autoweg. Ik moet er niet aan den ken dat hij de straat op vliegt. Veel te link", be schrijft Marcel Kaptein (37) zijn nachtmerrie. Straks zijn die kopzorgen over. Het gezin ruilt de bo venwoning in de Rotter damse wijk Overschie in voor een rijtjeswoning in randgemeente Berkel. Zoontje Brett en pasgebo ren baby Scott krijgen dan elk een eigen kamer en het balkon waar nu net een zwembadje oppast, wordt straks een ruime tuin. „Met een grote barbe cue en iets leuks voor de kinderen." Voor een ras echte Rotterdammer als Kaptein was een woning vlakbij de stad een must. „We wilden niet op het platteland wonen. Ik blijf een stadsmens en hou mijn seizoenskaart voor Feyenoord. Het leuke is dat we met de bus zelfs sneller in het centrum zijn dan vanuit ons oude huis." gaat 's middags dicht omdat de eigenaar een dutje wil doen. Ik heb twee weken lopen rellen dat ik de stad miste, maar nu wil ik niet an ders meer. In de stad was ik steeds onderweg: van het ene speelparkje naar het andere. Nu heb ben we een privétuin waar de kinderen kun nen spelen." Mulder is momenteel op zoek naar een koop woning in Zeist, mét tuin uiteraard. ging in haar piepkleine huis in de binnenstad van Utrecht werden de kerstbal len en kampeerspullen op zolder van oma gedumpt. „Maar echt handig is dat na tuurlijk niet." Sinds kort wonen Mulder, manlief en twee kinderen (5 en 2 jaar), in een huurwoning in Zeist. Eindelijk rust en ruimte, precies waar ze naar verlangden, maar de Utrechtse kreeg afkickver schijnselen. „De dichtstbij zijnde Etos is 5 kilometer fietsen en de supermarkt Voorafgaand aan elke kin derverjaardag struinde moeder Tieske Mulder (30) als een politieagent door het huis. „Voor elk nieuw speelgoed dat in huis kwam moest oud speel goed de deur uit, anders konden we onze kont niet keren." Bij gebrek aan ber- In de afgelopen twee jaar ont vluchtten steeds meer gezin nen met jonge kinderen de vier grote steden: Rotter dam, Den Haag, Amsterdam en Utrecht. In de hoofdstad was de exodus het grootst. Daar vertrok 10 procent in 2015, ten opzichte van 6 procent in 2012. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). Volgens Jan Latten, hoofddemo graaf van het CBS, zijn deze jonge gezinnen met een inhaalslag bezig. „In het eerste levensjaar van je kind is een balkon drie hoog achter nog wel te doen, maar zodra het gaat kruipen en naar school moet, gaan veel ouders op zoek naar de luwte. Het café om de hoek is dan niet meer zo belangrijk, maar een grote re woning en een plek waar de kin deren buiten kunnen spelen des te meer." In de crisistijd werd volgens Lat ten minder verhuisd en bleef deze groep in de stad 'plakken'. „Nu de woningmarkt weer opleeft, vertrekt een toenemend aantal jonge gezin nen alsnog uit de grote stad." Echt ver reisden de jonge gezin nen niet. Ze verhuisden vrijwel alle maal naar nabijgelegen gemeenten, waar het aanbod van betaalbare en ruimere huizen over het algemeen groter is. Ook makelaar Han Bru- ning van Ooms Makelaars in Barend- recht ziet deze trend. „Nu de rente historisch laag is, neemt de vraag al leen maar toe. Het is meestal hetzelf de verhaal: ze gingen samenwonen in een appartement in hartje Rotter dam. De volgende stap is een groter huis mét tuin, maar niet in een klein dorp. Voorwaarde is ook meestal een snelle verbinding naar de stad. Met de tram vanuit Barend- recht stap je binnen 25 minuten uit op de Coolsingel." Het zijn vooral de gezinnen met een hoger inkomen die de grote stad ontvluchtten. Maar enige nuance is op zijn plaats, benadrukt Jan Latten Waarheen? van het CBS. steeds 'in'. De grote stad is nog .Na het millennium werd het hip om als gezin in stad te wonen. Dat is nog steeds zo. Neem Amsterdam: 10 procent van de jonge gezinnen trok afgelopen jaar weg, maar 90 procent bleef er wonen, in clusief de bakfietsmoeders." De grootste toestroom naar de vier grote steden zijn volgens Latten nog altijd de twintigers 'die het le ven op het platteland maar saai vin den'. -N* vrijdag 10 juni 2016 Van het Rotterdamse Overschie naar Berkel Van de binnenstad van Utrecht naar het groene Zeist FOTO MARCO DE SWART Meer jonge gezinnen verlaten de grote stad Hanneke van Houwelingen Amsterdam Aantal paren met jonge kinderen dat verhuisde in 2015... ...vanuit Amsterdam 1-25 26-50 51-75 76-100 1100+ 100616 BD LOCALFOCUS, CBS —Jan Latten, CBS ...vanuit Rotterdam ...vanuit Den Haag ...vanuit Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15