Ruzie met stem van het koraalrif Een zomer vol spanning 12 NI Hij lacht verlegen naast de Portugese premier António Costa die hem de Lifetime Achievementprijs van het Europees Octrooi Bureau heeft uitge reikt. Ingenieur Anton van Zanten (75) kreeg de prijs voor zijn Elektro nisch Stabiliteits Programma (ESP) dat voorkomt dat auto's bij een onver wachte manoeuvre slippen. Hij spreekt half Duits. „Omdat ik er al zo lang woon. Al bijna vijftig jaar ben ik uit Nederland weg. In de tijd dat ik nog in Nederland woonde zag je altijd krantenartikelen over vreselijke ongelukken met steeds het zelfde zinnetje: 'De bestuurder ver loor de macht over het stuur.' Ik dacht: waarom grijpt die auto zelf niet in?" Dat idee schoot wortel in zijn hoofd. Veertig jaar later zit ESP ver plicht in alle nieuwe auto's. Volgens fabrikant Bosch heeft het computer gestuurde antislipsysteem in Europa 260.000 ongelukken voorkomen en 8.600 levens gered. Wereldwijd zijn de cijfers nog indrukwekkender. 40 Mijn beloning is de voldoening als een ongeluk wordt voorkomen procent van alle dodelijke ongeluk ken kan voorkomen worden met de elektronische beschermengel die Van Zanten schiep. Alleen de auto gordel redde meer levens. Zijn EPS doseert de remdruk op ie der wiel afzonderlijk als de auto uit koers gaat. Bij een beginnende slip corrigeert het systeem in millisecon den, sneller dan Max Verstappen. „Het is niet vreemd dat niemand me kent. Bosch, waar ik in 1977 be gon en ESP ontwikkelde blijft altijd op de achtergrond. De autofabrikant pronkt ermee. Ik vind dat geen pro bleem." In de technische wereld is hij wel bekend. Zijn nieuwste prijs is al zijn achtste voor het systeem. Van Zan ten is nu gelauwerd als een van Euro pa's knapste uitvinders, maar hij blijft een ontevreden mannetje. „Ge lukkig wel. Je kan alleen een uitvin der zijn als je niet tevreden bent." De eerste auto met een prototype ESP had een computer ter grootte van een hutkoffer, een generator voor 220 Volt en een harde schijf van 35 kilo. De jarenlange ontwikkeling zat vol tegenslagen. „Dan pakte ik thuis mijn dwarsfluit. Door te spelen raakte mijn hoofd leeg en verdween mijn vermoeidheid zodat ik nieuwe ideeën kon opdoen." Uiteindelijk had hij de auto die hij wilde. „Ik reisde enthousiast naar au tofabrikanten in Amerika, Japan, Eu ropa. Een ongekende desillusie. Nie mand wilde het hebben. Ik liet met proefritten zien wat mijn systeem kon, maar ze vonden het een gim mick. Het probleem was dat er geen goede ongevallenstatistieken waren. Nu weten we dat jonge mensen vier keer vaker een dergelijk ongeluk krij gen. Toen wist je niet hoeveel men sen de macht over het stuur verlo ren en een fataal ongeluk kregen." Bij werkgever Bosch kreeg het ESP- programma het zwaar. Colle ga's uitten kritiek op die gekke Hol lander die zoveel onderzoeksbudget wegkaapte. Tot Mercedes als eerste het systeem inbouwde. „Als optie. Ze dachten dat 10 procent van de klanten ervoor zou kiezen. Maar na de elandtest (zie kader) kregen alle Mercedessen het systeem. Dat over tuigde de autowereld." Na zijn grootste uitvinding bleef hij vernieuwen. Van Zanten heeft 180 octrooien op zijn naam waarvan 36 te maken hebben met rijveilig- heid. Rijk is hij er niet van gewor den. „Ik was in dienst bij Bosch. Voor een patent kreeg je 150 mark extra. En nu krijg ik per jaar nog een paar duizend euro extra als de paten ten wat opleveren. Mijn beloning is de voldoening als een ongeluk wordt voorkomen. Een vriendin van mijn dochter zei laatst: Je vader heeft mijn leven gered! Ze moest uit wijken voor een vrachtauto met een klapband. Haar auto deed iets wat ze niet snapte. Dat was mijn ESP." ELANDTEST Votrr u. ge^xltotztrcL Tip: zcrvuiag 19 jWw ós W&t vcukjiAr/hxQ. Pit pakket is leWc oiAA. te wccgc-w eM. te Bestel nu op pzc.nl/spannendeboeken Slimme filmpromotie of oprech te zorg om de teloorgang van het kwetsbare Great Barrier Reef voor de kust van Australië? Hoe dan ook, een vis-jitty is gaande tussen de Amerikaanse actrice El len DeGeneres en de Australi sche minister van Milieuzaken, Greg Hunt. De laatste is niet ge diend van de oproep van DeGe neres aan de Australiërs om hun meest kwetsbare natuurschat, het grootste koraalrif ter wereld, beter te beschermen. Niemand beter dan DeGene res om de bedreigde dieren een stem te geven want de halve we reld herkent haar meteen als Do ry, de vrolijke doktersvis met kortetermijngeheugenverlies uit Finding Nemo, de hit van 2003. Filmmakers Disney en Pixar ko men eind deze maand met een vervolg, Finding Dory. Daarin gaat Dory met clownvis Nemo op zoek naar haar verleden. Zelfs Dory moet zich de tijd herinneren dat haar biotoop nog blakend gezond was, en niet ge bleekt zoals recente onderwater foto's van het Great Barrier Reef schokkend aantonen. „Het is van groot belang dat we deze bijzon dere plek beschermen en we vra gen uw hulp", zegt DeGeneres op de site rememberthereef.com Ze oogstte vele likes maar ook een wat verongelijkt twitterbom- bardement van de Australische minister. Hunt meldde dat de re gering genoeg doet om Dory's woonomgeving te beschermen. De minister bedankte DeGene res nog wel beleefd voor haar in zet en nodigde haar uit het rif te bezoeken, maar eigenlijk zei hij dat ze niet moest zeuren. De actrice zweeg, andere twitter- gebruikers niet. Die wijzen mi nister Hunt er op dat juist hij stond te klappen toen de kool stofbelasting werd afgeschaft. Volgens wetenschappers droeg dat bij aan een verslechtering van het rif als gevolg van war mer water. Vorige maand kwam Australië pijnlijk in het nieuws door in een VN-rapport passages over de verslechterende conditie van het rif te censureren. tó«<AsVWl«MsKS0W'iV"S' oeni«w«slc" vrijdag 10 juni 2016 Redder van 8.600 levens Anton van Zanten is een van de grootste uitvinders van Europa. An ton wie? Niemand kent de Neder lander wiens vindingrijkheid alleen al in Europa 8.600 levens redde. Ton Voermans Lissabon —Anton van Zanten, uit vinder ESP Antislipsysteem ESP kreeg de grote doorbraak door een eland. Een Zweeds magazine testte in 1997 de nieuwe Mer cedes-Benz A, de eerste, kleine auto van het Duitse merk. Zweden onderwerpt auto's aan de 'eland test': een plotselinge uitwijkmanoeuvre voor overstekend wild met hoge snel heid. De Mercedes ging op zijn kant. Het automerk kreeg een marketing- dreun. 130.000 Mer cedes A'tjes moes ten terug naar de fa briek waar Van Zan- tens ESP werd inge bouwd. Daarna door stond het autootje de elandtest met glans en het antislip systeem had in één klap naam gemaakt. Van Zanten rijdt pri vé nog steeds een Mercedes A. De 5 nieuwste thrillers van internationale bestsellerauteurs in één uniek pakket Lees als eerste de nieuwste thriller van Anita Terpstra. Haar boek 'Samen' is vanaf september verkrijgbaar in de boekhandel en nu al exclusief verkrijgbaar in dit pakket. Met ook de nieuwste titels van Grisham, Leon, George en Baldacci. Actrice Ellen DeGeneres, de stem van de vis Dory, verwijt de Australische regering onvol doende zorg voor het bedreig de Great Barrier Reef. Ab Zagt Bob van Huët Rotterdam/Los Angeles

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12