i EUWS 11 Ook adviesraad hamert op het belang van Noord-Afrikaanse land Terwijl nog wordt gesoebat over de missie in dat ene Afrikaanse land, richt de VVD de schijnwerper al op een andere: Libië. f M gg0 I* f: c j Een verlenging van de Nederland se missie in Mali ligt zó gevoelig, dat tussen de ministeries van Bui tenlandse Zaken en Defensie is af gesproken er naar buiten toe met geen woord over te reppen. Ook het kringetje bewindslieden wordt klein gehouden. Het illus treert de oplopende spanning in het kabinet. De VVD heeft intern de knoop al doorgehakt: de Nederlandse mi litairen mogen vertrekken uit Ma li en naar Libië gaan. Juist in dat land, waar het ene na het andere vluchtelingenbootje koers zet naar buurland Italië, kan Neder land een effectieve rol spelen in het bestrijden van terrorisme en het indammen van de vluchtelin genstroom, zo is de gedachte. Het past in de lijn van WD-frac- tieleider Halbe Zijlstra, die de zuidgrens van Europa wil verster ken. De liberalen voelen zich ge steund door de Adviesraad Inter nationale Vraagstukken (AIV), die het kabinet adviseert. Die advies club hamerde in een gisteren uit gebracht advies op het belang van Libië. „Zolang er chaos in Libië is, kan geen effectief en evenwichtig vluchtelingenbeleid worden ge voerd", stelt AIV-commissievoor- zitter en oud-Defensieminister Jo ris Voorhoeve. „Het is in het be lang van alle EU-landen om de chaos in het land te bestrijden." Volgens hem zullen het de grote landen zijn die het voortouw moe ten nemen, mogelijk onder de vlag van de VN. „Het is in het di recte belang van Nederland de gro tere landen bij te staan", vindt Voorhoeve. Dat zou ook snel moeten gebeu ren, wil Europa een herhaling van de vluchtelingenstroom vanuit Sy rië afwenden.Hoewel het AIV-ad- vies zich op de vlakte houdt, wil Voorhoeve vast vooruitlopen op wat Nederland het beste kan bij dragen: civiele steun of mogelijk politietrainers. „Daarmee laat je zien dat je toch je verantwoorde lijkheid neemt. Militaire steun is niet uitgesloten, maar de Neder landse defensie heeft nogal wat ve ren moeten laten." Coalitiepartner PvdA ziet niet zo snel Nederlandse troepen naar Libië vertrekken. „Juist niet", zegt Kamerlid Michiel Servaes. „Ieder een is het erover eens dat we de eenheidsregering moeten steu nen, maar niet met grondtroe pen." Trainers zou Servaes wél ver standig vinden, maar die zouden dan niet in Libië zélf de Libiërs moeten trainen, maar in het veili ge Tunesië. Dat land zingt ook al rond in WD-kringen. D66-Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma ziet vooral beren op de weg. „Li bië is een hellhole. De Libische re gering wil absoluut geen bemoeie nis van buitenaf." CDA-Kamerlid Raymond Knops noemt ingrijpen in Libië 'een interessante gedach te'. „Je moet niet in Europa gaan wachten tot de problemen op je af komen." Die problemen komen nu voor al uit Noord-Afrika. Vanuit Nige ria, Gambia, Senegal en Mali verza melen vluchtelingen zich in door- voerland Niger, van waaruit zij naar Libië trekken. De AIV heeft het in haar advies niet alleen over Libië. Vooral de Sahel verdient 'bij zondere aandacht', ook Mali ligt deels in dit gebied. De AIV noemt het ingrijpen in dat land 'cruciaal' en 'van grote waarde voor de EU en noordelijk Afrika.' Koren op de molen van minis ter Koenders, die verder wil met de VN-missie in Mali. Op de ach tergrond speel de verkiezing, deze maand, van de door ons land zo begeerde zetel in de Veiligheids raad. Nu verlengen laat merken dat Nederland gelooft in de VN. In VVD-kringen klinkt dat Koen ders met zijn ministerie zelf de re kening moet betalen als Nederlan ders langer blijven. In afgeslankte vorm, voor kortere tijd. Dan heb ben beide partijen hun zin. Sanders wil samenwerken IS blaast tempel op Toch proces Bouterse Vogelgriep in Friesland ROEPTOETER vrijdag 10 juni 2016 Van Mali naar Libië, vooral uit eigenbelang Een tank van de nieuwe Libanese eenheidsregering op weg naar Sirte, de kuststad die in handen is van IS. foto reuters tv Hanneke Keultjes Jan Hoedeman Den Haag WASHINGTON De linkse presidentskandidaat Bernie Sanders is gisteren op be zoek gegaan bij de Amerikaanse president Barack Obama. San ders blijft als kandidaat op cam pagne, ondanks dat het vrijwel ze ker is dat de Democratische Par tij Hillary Clinton benoemt tot pre sidentskandidaat. Sanders zei Clinton op korte termijn te willen spreken over de volgende fase in de verkiezingsstrijd. Hij wil met haar samenwerken om Republi kein Donald Trump uit het Witte Huis te houden. „Dat is de priori teit", volgens Sanders. De partij kiest 25-28 juli in Philadelphia de presidentskandidaat. NIMRUD Islamitische Staat heeft een video online gezet waarop is te zien hoe een 3.000 jaar oude tempel in de Assyrische stad Nimrud wordt opge blazen. De Verenigde Naties bevestigden in een verklaring dat op satellietbeelden is te zien hoe 'grootschali ge schade aan de be langrijkste ingang' van de tempel is aan gebracht. Het is niet duidelijk wanneer de video gemaakt is. PARAMARIBO Het proces over de Decembermoorden in 1982 wordt toch her vat ondanks een om streden amnestiewet. Dat heeft de Suri naamse Krijgsraad be slist. President Bou terse (foto) en 22 an deren staan terecht. HIAURE Bij een pluimveebe- drijf in het Friese Hiau- re (gemeente Dong- eradeel) is een milde vorm van vogelgriep vastgesteld. Alle 48.000 kippen moe ten uit voorzorg wor den geruimd. Het gaat waarschijnlijk om een milde H7-variant van de vogelgriep. In een straal van 1 kilo meter rond het getrof fen bedrijf geldt sinds gistermiddag 16.00 uur een vervoersver- bod. URK Koningin Maxima geeft met een megafoon het startsein voor de inschrijving voor Burendag in Urk. Ze sprak ook met bewoners van het huizenblok dat werd getroffen door een gasexplosie.FOTo anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11