'Schiet op met zaak-Henriquez' 9 tijdens overtocht vroeg hem of hij er twee kon overne men voor een kunstproject. Een paar maanden later stonden twee bootjes klaar. Dat was de start van Rederij Lam- pedusa: Castelein trok her en der sub sidie los, liet de boten per zeecontai ner naar Nederland vervoeren, enigs zins opknappen en zet ze nu in bij personeelsfeesten, diners en vanaf morgen ook bij het culturele festival Oerol op Terschelling. Bezoekers kun nen met de traditionele veerdienst van en naar het eiland, of zich een paar uur vluchteling wanen op Me neer Vrijdag. De bemanning bestaat voor een flink deel uit bootvluchte lingen zoals Sami: Afrikanen, Sy- riërs, Afghanen. Iedereen die op het schip wil werken moet van Castelein eerst op zwemles. Castelein: „Op de boot zijn ze niet bang. Een jongen die veel met ons in de omgeving van Amsterdam vaart zegt: 'Hier zie ik altijd de wal. Daar om heb ik geen angst'." Op volle Waddenzee merkt Sami op: „Ik weet zeker dat er, als er nu iets gebeurt, binnen een paar minu ten hulpdiensten zijn. Op de Middel landse Zee komen die niet meer." Dit is een bizar project vol ironie. Noem het macaber, cynisch, of zoals Castelein zegt: „Heel dubbel. Met zo'n boot naar een feest, terwijl je weet welke drama's met deze vaartui gen gebeuren. De jongens uit Eritrea en Syrië laten terugkeren op zo'n schip. De überblanke pleziervaartwe- reld die we met dit schip binnenva ren. Dinsdagavond legden we op on ze tocht naar Terschelling aan in Makkum, aan het IJsselmeer. Daar stond een dikbuikige Nederlander Het is dubbel: met zo'n boot naar een feest terwijl je weet welke drama's met deze vaartuigen gebeuren op z'n zeiljacht. Die kerel keek met een blik van: wat moet dat hier, deze mensen horen niet in mijn wereld. Wij willen dit wel laten zien, juist daar." De Brandaris doemt op: vlak voor Terschelling blijkt dat Sami toch niet gearresteerd wordt. Hij moet zich vol gende week wel bij de vreemdelin genpolitie in Amsterdam melden, maar de opperwachtmeester laat hem eerst op Oerol zijn werk doen. Weer haalt Sami z'n schouders op. Daarna: een glimlach vol opluchting. Castelein wil 'Meneer Vrijdag' au thentiek houden. Daarom hangen de resten van de vissersnetten nog aan het staal. En heeft Castelein de blad muziek die hij vond op het schip be waard. „Het idee dat iemand gitaar speelde om anderen rustig te maken tijdens de helletocht biedt troost." Mitch Henriquez werd op 27 juni 2015 na een woordenwisseling met agenten hardhandig tegen de grond gewerkt in het Haagse Zui derpark. Hij zou verbaal gedreigd hebben een vuurwapen te gebrui ken. Een agent gebruikte een nek klem, waarna Henriquez ogen schijnlijk bewusteloos in een poli tiebus werd afgevoerd. Een dag la ter overleed hij in het ziekenhuis. Volgens een deskundige is het po- litiegeweld de oorzaak van het overlijden. Het slachtoffer brak onder meer zijn strottenhoofd. De vijf betrokken agenten zitten geschorst thuis. De Amsterdamse raadsman Roethof wil na maanden radiostil te duidelijkheid. Hij staat de ex-vriendin van Mitch en hun kind bij. „Ik wil van het Open baar Ministerie voor de 27ste juni informatie hebben. Het is nu een jaar geleden en het is nog niet eens bekend of de agenten ver volgd zullen worden." Roethof is verbaasd over de gang van zaken. „Het OM is bezig met deskundigen die iets kunnen zeg gen over wanneer de politie ge weld mag gebruiken, maar daar heb je geen deskundigen voor no dig. Dat moet een rechter beoor delen. De agenten zijn als ver dachte aangemerkt, maar zo wor den ze niet behandeld." De vijf Het is nog steeds niet eens bekend of de agenten vervolgd worden agenten die verantwoordelijk zou den zijn voor de dood van Henri quez zitten niet vast, maar zijn wel als verdachte aangemerkt. Er is op dit moment geen dui delijkheid over de voortgang van het onderzoek. Een eerste regie zitting in februari bij de onder zoeksrechter werd achter geslo ten deuren behandeld. De advoca ten van de nabestaanden moch ten er niet bij aanwezig zijn. De Rijksrecherche heeft inmid dels meer dan tachtig mensen als getuige gehoord. Volgens woord voerder Frans Zonneveld van het OM in Den Haag is het wachten op de rapportage van deskundi gen. „Het onderzoek loopt nog en zal de hele zomer duren." Agent slaat bij opstootje vrouw in het gezicht Opnieuw aanslag in Turkije Meer verdachte transacties WML donderdag 9 juni 2016 Sami (midden) vaart mee als bemannings lid. Links Teun Caste lein. FOTO CORNÉ SPARIDAENS Kunstenaar Teun Castelein Advocaat Gerald Roethof wil snel informatie hebben over het onderzoek naar de gewelddadi ge dood van Mitch Henriquez, bijna een jaar geleden. Volgens het Openbaar Ministerie duurt het zeker tot na de zomer voor dat er iets bekend wordt. Chris Klomp Amsterdam —Gerald Roethof, advocaat CAPELLE A/D IJSSEL Een 34-jarige vrouw uit Capel- le aan den IJssel gaat aangifte doen van mishandeling door de politie. Ze werd dinsdag bij een opstootje door een motor agent in haar gezicht gesla gen. Een omstander maakte daar met haar mobieltje opna men van en die circuleren nu op internet. Het incident deed zich bij winkelcentrum de Ko perwiek in de woonplaats van de vrouw. De politie was daar naar toe gekomen na een mel ding van een beroving. Een broer van de vrouw werd opge pakt, maar hij verzette zich fel. De motoragent haalde uit naar de vrouw toen ze verhaal pro beerde te halen bij de politie. DIYARBAKIR Door een nieuwe bomaanslag in Turkije zijn gisteren drie do den gevallen. Volgens de Turk se premier Binali Yildirim raak ten zeker dertig mensen ge wond. De autobom ontplofte bij een politiebureau in de stad Midyat, in het vooral door Koer den bewoonde zuidoosten van Turkije. Onder de doden zou minstens een politieman zijn. De aanslag is niet opgeëist, maar volgens Yildirim zit de Koerdische PKK erachter. Dinsdag kwamen elf mensen om door een aanslag in Istan bul. Yildirim bezocht gisteren gewonden van die aanslag in het ziekenhuis. Daarna sprak hij over de aanslag in Midyat. ZOETERMEER Er wordt vaker aan de bel ge trokken over ongebruikelijke transacties, waarbij mogelijk sprake is van witwassen of fi nanciering van terrorisme. De Financial Intelligence Unit Ne derland (FIU) ontving vorig jaar ruim 312.000 meldingen. Dat zijn er bijna 35.000 meer dan in 2014. Onder meer banken, handelaren, casino's en make laars dienen dit soort transac ties te melden. De groei kan duiden op een toegenomen be wustzijn en alertheid bij deze instellingen en personen, aldus de politie. Afgelopen jaar kreeg de FIU „meer en betere meldingen" binnen als het om terrorismefinanciering gaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9