inne Plasterk: hou je paspoort bij je 3 dgn Rotterdam**** 8 NI ÖZCAN AKYOL Vluchtelingen begeleiden festivalgangers Bezoekers van het Oerolfestival kunnen met Rederij Lampedusa naar Terschelling. Het schip dat werd gebruikt door vluchtelingen op de Middellandse Zee gaat nu de Waddenzee over. Column Midweek Veluwe 3 dagen Biesbosch www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 7ocpg en paar jaar geleden zat hij op zo'n zelfde boot als nu. Net zo gammel, net zo roes tig, maar veel voller. Bene- dendeks: honderden vrou wen en kinderen. Daarboven: de man nen. Biddend, huilend en angstig. In de lucht brengt Sami, vluchteling uit Eritrea die illegaal in Nederland ver blijft, zijn hand omhoog en naar bene den. „Zo hoog waren de golven op de Middellandse Zee. Iedereen gilde." Kijk Sami zich nu eens uitrekken, ter wijl de boot op de Waddenzee koers zet naar Terschelling, waar vanaf mor gen Oerol weer losbarst. Modieuze zonnebril op zijn hoofd, ei genwijze dreads. Grijnzend: „Nu is al les relaxed. Maar op zee kan het weer zomaar omslaan." Daar komt een speedboot van de douane en marechaussee langszij. Amb tenaren komen aan boord, controleren identiteitsbewijzen. Sami's voorlopige verblijfsvergunning blijkt al drie jaar verlopen. De opperwachtmeester van de marechaussee zegt: „Ik ga je hier niet van de ene op de andere boot la ten stappen. Maar op Terschelling ne men we je in hechtenis." Sami haalt zijn schouders op. De boot is opgevallen in de sluis voor de Afsluitdijk. Kan ook niet an ders. Een Egyptische vissersboot, in augustus 2013 gebruikt door vluchte lingen vanuit Libië voor hun gok naar Europa. Bij het Italiaanse eiland Lampedusa werden de opvarenden van zee geplukt: het waren er 282. Van de Nederlandse autoriteiten mo gen er maar twaalf passagiers tege lijk op. Nu varen zes man mee: als ze allemaal op het achterdek staan, maakt Meneer Vrijdag al water. De boot voert nog een Arabische naam. De Amsterdamse kunstenaar Teun Castelein (36) liet de woorden vertalen, schreef de Nederlandse be tekenis met zwarte stift op een stuk karton en hing dat aan de reling: Me neer Vrijdag. In 2014 bezocht hij Lampedusa, be stemming voor zoveel gammele, overvolle vissersboten. Hij raakte met de burgemeester in gesprek en Dat zegt Plasterk (Binnenlandse Zaken, PvdA) tegen deze krant naar aanleiding van een oproep van de ANWB. De toeristenbond vroeg gisterochtend om een ver bod op het inleveren van het pas poort in hotels, op campings of bij autoverhuurbedrijven. Dat verbod is er al, legt Plas terk uit. „Het paspoort is officieel van de staat en mag je alleen ge bruiken voor identificatie. Je moet hem dus nooit uit handen geven." Toch vragen hotels, verhuur ders of andere bedrijven in de toeristenbranche het paspoort vaak als borg. Vakantiegangers kunnen in dat geval het beste een kopie laten maken waarop ze het bsn-nummer doorstrepen. Ook moeten ze er een datum op schrijven en de reden waarvoor de kopie wordt gebruikt. Als alter natief kan een creditcard of cam- pingcard kunnen worden ge bruikt als borg. Plasterk wil graag met de ANWB in gesprek om het pro bleem van identiteitsfraude met paspoorten aan te pakken. „Ik be spreek graag met de ANWB waar het vaakst wordt gevraagd om een paspoort. Dan kunnen we een instructie maken, zodat in stellingen weten dat je iemand niet mag vragen om zijn pas poort achter te laten." De ANWB krijgt 'een groeiend aantal klachten' van reizigers om dat hotels, campings of verhuur bedrijven eisen dat gasten hun paspoort inleveren. Volgens een ANWB-woord- voerder heeft dat tot identiteits fraude geleid bij iemand die in het buitenland tijdelijk zijn pas had afgegeven. „Enkele maanden later kreeg hij van een incassobu reau een rekening van 16.000 eu ro voor een huis dat hij nooit had gehuurd", aldus de zegsman te gen persbureau ANP. De straaljagers die wij hebben gekocht, stellen op mondiaal niveau niets voor tie helemaal niet operationeel zijn. Het is gedateerde tinnef van de bovenste plank, de kwaliteits toestellen worden door de Fran sen, Zweden en Britten gemaakt. Maar onze overheid moest per se samenwerking met de Amerika nen aangaan, zoals we daar de af gelopen vijftig jaar altijd voor ko zen, ook omdat we inmiddels als land kleinaandeelhouder zijn ge worden van het bedrijf dat de ge vierde toestellen fabriceert. Abe van der Schraaf is voormalig jacht- vlieger bij de Koninklijke Lucht macht en hij zegt dat de prestaties van de Joint Strike Fighter zo slecht zijn dat 'het toestel in een luchtgevecht zelfs door een oude F-16 verslagen wordt'. Hij spreekt dan ook van 'een blamage' en advi seert de overheid om alsnog uit het 'JSF-project te stappen en het beperkte verlies daarvan te accep teren'. Dat verlies is natuurlijk niet meer beperkt: de aanschaf van de toestellen kostte de belas tingbetaler inmiddels bijna zes miljard euro en gezien het verle den en alle onvolkomenheden die er zijn, is het niet ondenkbaar dat we nog meer gaan betalen. Maar wat moeten we dan wel? Het debacle erkennen en in de toe komst niet dezelfde fouten ma ken. Eerder deze week werd be kend dat de regering wederom gaat snijden in het budget van de krijgsmacht, wat weinig goeds be looft voor de stootkracht van ons leger, dat eufemistisch gezegd toch al niet ontzettend uitblinkt. Misschien is het een idee om voortaan het geld dat er wél is effi ciënt te investeren. Terwijl de geluiden van het spookhuis en de andere at tracties van de kermis bo ven ons plein uitstegen, hoorde ik in de verte een harde zoem, of ei genlijk was het een donderflits - een woord dat officieel niet be staat. Op social media las ik dat de Joint Strike Fighter een vrolijk pro motierondje over Nederland vloog, opdat het volk kon kennis maken met de nieuwste aanwinst van Defensie, en dat werd dan ook naar hartenlust gedaan. Het verbaasde me hoeveel men sen zich lieten inpalmen door een gevechtsvliegtuig dat de afgelopen jaren vooral het nieuws wist te ha len door alle kostenoverschrijdin- gen. Alsof geldverspilling nog niet erg genoeg is, viel gisteren in NRC Handelsblad ook nog te lezen dat de straaljagers die wij hebben ge kocht op mondiaal niveau niets voorstellen en in een oorlogssitua- incl. diner donderdag 9 juni 2016 3* Princess Hotel Beekbergen (7,7) 4 nachten incl. ontbijtbuffet l avond een BBQ O O Gratis wifi en parkeren 3* Tulip Inn Meerkerk (7,8) 2 nachten incl. ontbijtbuffet Incl. rondvaart Biesbosch CO 50 Gratis wifi en parkeren Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Meneer V rij dag vaart nu naar Oerol Jeroen Schmale a/b Meneer Vrijdag Met het scheepje vluchtten in 2013 282 vluchtelingen naar Lampedusa. Nu mo gen er maar 12 passa giers tegelijk op. Minister Ronald Plasterk gaat de toeristenbranche uitleggen dat ze geen paspoort mogen in nemen van vakantiegangers. Zo wil hij identiteitsfraude voor komen. Deborah Jongejan Den Haag Voor maar: In hartje centrum gelegen. Tip! Bezoek de Markthal en Boijmans van Beuningen! 2 nachten in 4* Hampshire Hotel - Savoy R'dam 8,0 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet 1 keer een diner (plate service) Gratis wifi en ontvangst met een glas bubbels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8