Dansen bij de Veerhaven op eerste editie festival Zeezicht Antieke voertuigen in en rond Groede -VLAANDEREN 7 Boek beschrijft de levens van 21 bekende Zeeuws-Vlamingen 21 bekende en iets minder bekende Zeeuws-Vlamingen sloegen hun vleugels uit. Hun levensverhalen worden nu opgetekend. Toen hij in 2009 stopte met zijn werk bij de krant, had Peter Oggel twee ideeën die hij graag wilde realiseren: een boek schrijven over honderdjarigen en een boek over bekende Zeeuws-Vlamingen. Het eerste kwam enkele jaren geleden al uit. Het tweede is nu in de maak. Samen met oud-collega, schrijver/journalist Romain van Damme werkt hij aan Onder Zeeuws-Vlamingen, een boek waar voor ze 21 bekende en iets minder bekende mensen uit deze regio in terviewen. Ze zijn allemaal Zeeuws-Vlaming gebleven. Ze doen wat ze doen. Op niveau, zonder praatjes „We hebben gekeken naar sprei ding in de regio en naar verschil lende vakgebieden: economie, be stuur, politiek, wetenschap, cul tuur en sport", zegt Oggel. We hebben mensen gesproken die hun sporen al verdiend hebben en mensen die nog bezig zijn met hun carrière. Zoals violist Ma- thieu van Bellen. Zo kwamen we tot een lijst van twintig namen. En tot m'n verrassing diende zich vorige week nummer 2t aan, Leo- ni Culenaere. Zij was ambassa deur in Rwanda en nu in Bangla desh. Ze komt uit Aardenburg." Ook bekende namen passeren de revue: Dick Boer, Herman Wijf fels, Edwin Vinke, Sandra Roelofs. Mensen uit verschillende discipli nes met uiteenlopende achtergron den. Maar volgens Oggel hebben ze één ding gemeen. „De liefde voor Zeeuws-Vlaanderen. Vier van hen wonen hier nog, de ande ren komen regelmatig terug. Alle mensen die we gesproken heb ben, zijn Zeeuws-Vlaming geble ven. Ze doen wat ze doen en op ni veau. Maar ze hebben geen praat jes. Die gesprekken hebben me veel energie gegeven." Alle 21 mensen vertellen in het boek over hun leven, carrière en wat hun Zeeuws-Vlaamse achter grond daarin betekend heeft. En ze geven hun kijk op de ontwikke lingsmogelijkheden van de regio. Volgens Oggel moet het boek in die zin 'een duwtje in de rug' zijn. Voor de Junior Kamer Zeeuws- Vlaanderen was die gedachte aan leiding om het boek uit te gaan ge ven. „Wij zijn een club van jonge ondernemers", zegt Pieterjan Stan daert van de Junior Kamer. „En dit zijn verhalen waar we als Zeeuws-Vlamingen trots op mo gen zijn. Dit boek laat zien wat de mogelijkheden zijn en onder steunt onze boodschap aan de re gio. Alles kan. Ook hier." Onder Zeeuws-Vlamingen ver schijnt op 18 november, tijdens het jaarlijkse business-to-business event van de Junior Kamer. In schrijven op het boek kan binnen kort via de website www.g02b0.nl. De Veerhaven in Breskens wordt festivalterrein. Het Zeezichtfesti val wordt er zaterdag 25 juni voor het eerst gehouden. Er draaien dj's, er is kunst en lekker eten. De organisatoren zijn ook ambitieus: Zeezicht is ecologisch verant woord. Kajan Chow, afkomstig uit Bres kens en één van de organisatoren, heeft ervaring met het organise ren van strandfeesten aan de Zeeuws-Vlaamse kust en ziet in het Zeezichtfestival een nieuwe uitdaging. Op een unieke locatie. „De Veerhaven is een herken ningspunt voor iedereen en brengt land en water samen, van daar ook de naam Zeezicht." Elf dj's draaien er, waaronder Nick Bril (ook kok bij The Jane in Antwerpen), Ramon Tapia, Car ina Collectiv en Kajan Chow zelf. Het merendeel van de (deep)hou- se dj's is uit Zeeland afkomstig. Dat is geen toeval, zegt Kajan: trots zijn op Zeeland en de Zeeuw se natuur spelen tijdens het festi val een belangrijke rol. Zo zorgt de organisatie onder meer dat er biologisch afbreekbare producten, worden gebruikt. „We spelen ook in op het saamhorigheidsgevoel. We willen mensen groene be wustwording meegeven en er een mooi feest van maken." Een ge deelte van de inkomsten gaat naar stichting Buitengewoon uit Oost burg, die een generatiemoestuin wil realiseren waar jong en oud kan tuinieren. „We willen iets tastbaars doneren, zoals een aan tal fruitbomen." Het concept slaat aan: de eerste eb-kaarten voor vroege vogels zijn uitverkocht. Nu zijn vloed-tickets te koop voor 15 euro en nog later wordt dat stormvloed voor 17,50 euro. Er worden ongeveer 700 be zoekers verwacht. Meer informa tie: www.zeezichtfestival.nl. In Groede voeren antieke voer tuigen de boventoon in het straatbeeld komend weekend: het jaarlijkse Oldtimer Weekend wordt gehouden in en rond het dorp. Het programma begint vrij dag op de Markt. Vanaf 14.00 uur komen de deelnemers met hun oldtimer aan en showen deze tot 17.00 uur aan het publiek. Op za terdag maken alle voertuigen een rondrit door de streek, vanaf 16.00 uur komen ze met een tour d'elegance terug op de Markt. Ondertussen zijn er allerlei acti viteiten in het Slijkstraatje van 13.30 tot 17.00 uur. De oldtimers passeren er tussen 15.30 en 16.00 uur. Op de Markt is er live mu ziek, linedancing door de Okker noot, een hondenshow en om 14.00 uur een steprace. Ook op zondag zijn de oude voertuigen nog de hele dag te be wonderen tijdens een rondrit. Te gen het eind van de middag staan ze weer te blinken op de Markt. In de Monnikenstraat en Schuitvlotstraat wordt daarnaast een Kinder Fancy Fair gehouden, er is onder meer een jeu de bou les wedstrijd om 13.30 uur en mu ziek op de Markt tot 21.00 uur. donderdag 9 juni 2016 'Verhalen om trots op te zijn' Peter Oggel (links) en Pieterjan Standaert. foto ronald den dekker Peter van den Assem Terneuzen Sophie Stockman Breskens Sophie Stockman Groede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 89