Nucleaire erfenis nekt Zeeland Korfballen voor kids Cliëntenraad ADRZ wil snelle overname 2 ZEELAND Zwemles van nu wil niet Drumband, harmonie en fanfare verdwijnen uit het straatbeeld. Vergrijzing en ontgroening dunnen de gelederen uit. En de jongere generatie wil niet meer in 'apenpakkie' op straat marcheren. Commentaar De Zeeuwse droom is voorbij. Even was er dat mooie scenario van Jan Peter Balkenende: de overheid verlost Zeeland van de zorgen over de kerncentrale. Dan ontstaat hier wat arm slag om de economie toekomstbestendig te maken. Dit gaat niet door. Minister Henk Kamp van Economische Zaken schudt Zeeland ruw wakker. Hij constateert nuchter dat er met de exploitatie van de kerncentrale nu niets mis is en dat de aandeelhouders verantwoorde lijk zijn voor de laatste jaren van de bedrijfsvoering en uiteindelijk ook voor de ontmanteling van de fabriek. Energiebedrijf Delta legt die verantwoordelijkheid als volgt uit: desnoods moet het netwerk bedrijf worden verkocht ten behoeve van een fonds voor de kerncen trale. Delta vertaalt die route meteen in verlies van honderden ar beidsplaatsen. Die komen nog bij de klappen die de werkgelegen heid krijgt door de gedwongen splitsing. Kamp gaf vorige week bij de presentatie van het rapport Balkenen de al duidelijk aan dat hij zich geen grote zorgen maakt over de werk gelegenheid in Zeeland. En hij zweeg onheilspellend over Borssele. Nu gaat hij een stapje verder. Hij dwingt de provincie in de verdedi ging. Het wordt redden wat er te redden valt. Want als er geen ande re optie is dan verkoop van het netwerkbedrijf, kan Zeeland ook flui ten naar het dividend dat daar nog is te halen. Dat komt heel slecht uit omdat er juist geld nodig is om werk te maken van de adviezen van de commissie Balkenende. Op de koele redenering van Kamp is heel weinig af te dingen. Maar misschien wil de geachte minister als verzachting van de nucle aire erfenis wat geld bijdragen voor het investeringsfonds dat Balken ende bepleit. Dat zou een mooi gebaar zijn. Op de koele redenering van minister Kamp is weinig af te dingen ..apwill Almanak Jens (5 jaar) zit sinds kort op zwemles in het openlucht zwembad. Omdat het water on danks het mooie weer van de laatste tijd toch nog best koud is, durft hij niet helemaal on der water te gaan. Op een middag gaat oma met hem mee naar de zwemles om dat zijn moeder het te druk heeft. Voordat hij weggaat heeft zijn moeder hem 'een centje' beloofd als hij dit keer helemaal door durft. En jawel hoor, hij spettert er lustig op los. Als ze weer naar huis rijden, zegt Jens: „Oma jij moet het maar zeggen hoor, dat ik helemaal door geweest ben want anders gelooft mama het misschien niet en je moe der geloof je altijd!" Reyntje krijgt 1600 euro Jaaruitvoering balletschool Bescherming Damse Vaart Terneuzen 'ONDER ZEEUWS- VLAMINGEN' VERHALEN VAN STREEKGENOTEN Geen huldiging, geen jubileum, feestdag of evenement of ze wa ren er wel bij. Allemaal in hetzelf de uniform en strak in het gelid marcherend, achter de tromme laars aan die de maat sloegen. Als vandaag de vierdaagsen begin nen, wordt pijnlijk duidelijk dat die tijden voorbij zijn. Waarom verdwijnen ze? „Als er nou één oorzaak aan te wijzen was, kon je er nog wat aan doen", zegt Riet van der Wei de, secretaris bij de Zeeuwse Mu ziek Bond. „Maar het gaat om een complex van factoren." Brassbands hebben nooit op straat gelopen, maar de harmo nie en fanfare waren in het verle den altijd onderdeel van optoch ten en processies, legt Riet uit. Vóórop liep dan altijd de percus sie, die het marstempo aangaf. Daar is dan het eerste knel punt: het repertoire. Die marsmu ziek is feitelijk nog een overblijf sel uit de tijd van Napoleon, waarin Franse militairen op mu ziek marcheerden. Zoals altijd nog te zien is bij de marsen van het Franse Vreemdelingenle gioen. Maar jongeren willen geen marsmuziek. „Veel fanfares en harmonies zijn andere nummers gaan spelen. Klassiek of pop. Daar kun je niet op marcheren", De overname van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis door het Rotterdamse Erasmus MC mag niet worden vertraagd omdat ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen met ADRZ wil fuseren. Dat vindt de Cliëntenraad ADRZ die de belangen van pa tiënten behartigt. Hij vindt dat de overname van ADRZ door Erasmus MC 'onverwijld moet worden doorgezet' en heeft de di rectie gevraagd alles in het werk te stellen dat dit in orde komt. Onlangs sprak ZorgSaam in de ze krant de wens uit om te fuse ren met ADRZ. Dat voorstel vindt de cliëntenraad vreemd. Die vindt dat ZorgSaam te laat tot dat inzicht is gekomen. De raad is niet tegen (nauwe) sa menwerking met ZorgSaam. Maar hij vindt het zeer de vraag of een eventueel samengaan met het Zeeuws-Vlaamse ziekenhuis de inwoners en de positie van ADRZ ten goede komt. Immers, er komen nauwelijks patiënten uit Zeeuws-Vlaanderen naar ADRZ. Terwijl ZorgSaam actief inzet op het aantrekken van pa tiënten van boven de Wester- schelde, aldus de cliëntenraad. donderdag 9 juni 2016 cl w«iv\ Gefocuste gezichten tijdens het Provinciaal Schoolkorfbal Toer nooi dat gisteren werd gehouden in Arnemuiden. 400 leerlingen van 16 basisscholen uit heel Zeeland speelden partijtjes tegen el kaar. Niet alleen getrainde korfballers, juist ook basisscholieren die de sport niet goed kennen, sloofden zich gisteren uit bij korfbalver eniging TOP. CBS Acaciahof uit Middelburg (groep 3 en 4) en Oleanderhof uit Arnemuiden (groep 5 en 6 en groep 7 en 8) gingen met de gouden bekers naar huis. foto ruben oreel Tip? redactie@pzc.nl HEIKANT Een aspergemaaltijd in bras serie Du Commerce in Hei kant heeft 1.600 euro opge leverd voor de Oost- Zeeuws-Vlaamse stichting Reyntje. Die houdt speelmid dagen voor kinderen die in een isolement zitten, bijvoor beeld doordat ze in een so ciaal zwakke omgeving op groeien. De opbrengst was een op telsom van de vergoeding voor de maaltijd, een verlo ting en sponsoring. OOSTBURG De leerlingen van Ballet school Anita Bekers (foto) uit Oostburg geven zater dag en zondag hun jaarlijk se voorstelling in het Ledel- theater in Oostburg. Ruim 150 dansers in de leeftijd van 4 tot en met 68 jaar pre senteren de voorstelling 'Wie niet in wonderen ge looft zal ze ook nooit ont dekken'. Op beide dagen start de voorstelling om 14.00 uur. Kaartjes kosten 7,50 euro. BRUGGE De Vlaamse regering be kijkt de mogelijkheid om de Damse Vaart - het kanaal van Sluis naar Brugge - op de onroerend erfgoedlijst te zetten. Daarmee zouden de populierenrijen, bruggen, sluishuisjes en oude kilome- terpalen aan het kanaal au tomatisch allemaal be schermd worden. Er wordt nu onderzoek gedaan naar de mogelijkheden. Binnen een jaar komt er meer dui delijkheid. Peter Oggel en Romain van Damme werken aan een boek met levensverhalen van 21 bekende en iets min der bekende Zeeuws-Vla mingen. De fanfare Ondine van der Vleuten Vlissingen Blaasmuziekkorpsen zijn ontstaan uit militaire kapellen. Van daar ook de uniformen en de marsmuziek, fotoanp Jeffrey Kutterink Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 87