Einde 'gratis' onderhoud groen bij zorgcentra Alternate bouwt Stichting waakt over duurzaamheid in Tholen BEVELANDEN EN THOLEN 7 Gerrit Flikweert bouwt snelle tractor De eerste keer dat ik hem startte klonk hij als een damesbrommertje Gerrit Flikweert showt zaterdag tijdens de Classic Motorraces in Wemeldinge zijn zelfgemaakte trekker. Hij monteerde een 80pk-Suzukimotor op zijn oud Fieldmaster. Met als resultaat een brullend monster. Tijdens de Classic Motorra ces in Wemeldinge is Gerrit Flikweert zaterdag de vreem de eend in de bijt. Dan rijdt hij daar zijn rondjes over het stratencir- cuit op zijn trekker. „Maar daar heeft een trekker toch helemaal niets te zoeken?", vraagt een lo gisch denkend mens zich dan af. Nou, is dan het antwoord, Flik- weerts trekker wel. Hij heeft op zijn trekker namelijk het motor blok van een klassieke Suzuki-mo- torfiets gemonteerd. Thuis in Zonnemaire geeft Flik weert een voorproefje van wat de mensen in Wemeldinge kunnen verwachten. In zijn schuur start hij de de 850 cc-motor. De viercilinder klinkt stationair nog redelijk be schaafd. Daar komt echter abrupt een einde aan aan als de berijder het gas intrapt. Een oorverdovend lawaai verspreidt zich door de pol der. Alsof Max Verstappen in zijn Formule i-wagen volgas staat te wachten tot de startlichten op groen springen. „De eerste keer dat ik hem start te leek het wel een damesbrommer tje", vertelt Flikweert. „Maar dat was nog met de originele uitlaat er op. Die heb ik er afgezaagd en toen bleek ie nog harder te lopen ook. Bleek dat die uitlaat hem altijd ge smoord had. Nu loopt hij tegen de 70 kilometer per uur." Flikweert begon in mei 2015 aan het project. „Ik had die motor hele maal kapotgereden, totdat er geen band en geen rem meer op zat. Op knappen zou veel te duur worden." Daarmee werd het idee geboren om de motor in de trekker te mon teren. „Iedereen zei dat het niet kon. Nou, dat was voor mij een extra drijfveer." De constructeur in Flikweert overwon alle voorbijkomende pro blemen. Met het rood-grijze gevaar te als resultaat. „Het is gewoon een bouwdoos. Al het rode is van de ori ginele trekker en alles wat ik er aan ijzer aangezet heb is grijs. Het grij- ze frame heb ik gemaakt van palen van een takel." Aan de formule t-trekker zitten weinig moderne snufjes. Alhoewel Flikweert wel zijn eigen anti-dief- stalmethode heeft aangebouwd. „Zie je dat stuur? Dat is een hef- truckstuur. Dat kan je er zo af draaien. Net als Mr. Bean bij z'n mi ni doet." Verder is het allemaal behoorlijk Spartaans. Bij het rijden heeft Flik weert dan ook zijn handen vol. „Dat gaat tegen de zeventig en dat zonder vering. Dat geef ik je te doen." Om het nog enigszins 'com fortabel' te maken heeft Flikweert onlangs een stoel op de kop getikt. „Daar zit wel vering in en die kan je afstellen op je gewicht." Zaterdag wordt Flikweerts trek ker opgehaald om in Wemeldinge te verschijnen bij de Classic Motor races. De bouwer heeft er zin in. „Ik ga er een gezellige dag van ma ken. Een beetje showen met de trekker. En oude brommers en mo toren bekijken, want die interesse ren me altijd al. Per slot van reke ning is mijn Suzuki ook een klassie ker. Die is ongeveer van 1980." Voor video: zie pzc.nl Het gras bij Ter Weel in Krabben dijke en het leegstaande bejaar denhuis Vredelust in Yerseke wordt binnenkort niet meer door de gemeente gemaaid. Rei- merswaal heeft hierover een ak koord bereikt met zorggroep Ter Weel. De gemeenteraad moppert al sinds 2013 over het 'gratis' onder houd dat de groenploeg uitvoert voor organisaties als R&B Wo nen, Rijkswaterstaat, Staatsbos beheer en Ter Weel. Vanwege de bezuinigingen kreeg het college in 2014 een motie aan de broek om met deze partijen in overleg te gaan. Als laatste partij is onlangs met Ter Weel een deal gesloten. Rond het Krabbendijkse zorgcen trum bleken sommige percelen eigendom te zijn van de gemeen te. Afspraak is nu dat Ter Weel die voor één euro overneemt. Bij Vredelust zorgt de gemeente dit jaar nog voor het groenonder houd, daarna is het de verant woordelijkheid van projectont wikkelaar Bogor die het complex heeft gekocht. Met de deal be spaart de gemeente 3.250 euro per jaar. Dat geld wordt nu in on derhoud van het groen in andere straten gestopt. THOLEN Alternate, een web winkel met onder meer compu ters, elektronica en witgoed, is begonnen met de bouw van een groot distributiecentrum op bedrijventerrein Welgele gen in Tholen. Het is de bedoeling dat het eerste deel van het pand aan de Marconiweg in oktober in ge bruik wordt genomen. In de cember wordt de rest opgele verd. Het pand krijgt 11.500 vier kante meter magazijnopper vlakte en 1.100 meter kantoor. Alternate maakte de komst naar Tholen in januari bekend. Onder meer de nieuwe A4 speelde een rol in het besluit. Tholen krijgt een Duurzaamheids kring. Daarin gaan onder meer be drijven, middenstanders, instellin gen en verenigingen samenwer ken om het eiland sociaal en ecolo gisch duurzamer te maken. Ook de gemeente doet mee aan het nieuwe initiatief. De wethou der Duurzaamheid, op dit mo ment Frank Hommel, neemt zit ting in het bestuur van de kring, die een stichtingsvorm krijgt. De gemeente zegt dat het tijd is voor een koerswijziging. Volgens een woordvoerster is de gemeente de afgelopen jaren de stimulator ge weest van allerlei initiatieven op het gebied van duurzaamheid. „In de toekomst willen we vooral faci- literen." De gemeente zette onder meer de cursus duurzaam ondernemen op, hield duurzaamheidstours en liep voorop bij de aanleg van op- laadpunten voor elektrische au to's. Ook initieerde ze een project waarbij verpakkingsafval wordt ge recycled tot de meest uiteenlopen de voorwerpen. Dit soort initiatieven moeten straks door de nieuwe kring wor den ontplooid. Tijdens een bijeen komst op 22 juni wordt het be stuur gepresenteerd. Dan vindt ook de formele oprichting plaats. donderdag 9 juni 2016 Als Max Verstappen op een trekker A Gerrit Flikweert heeft zijn handen vol als hij met zijn zelfgecreëerde trekker een rondje door de polder rijdt, foto dirk jan gjeltema Willem Adriaansens Zonnemaire —Gerrit Flikweert Joeri Wisse Krabbendijke Rob Paardekam Tholen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 85