Europarlement woest om nieuwe zet Erdogan M NIEUWS 7 ANDERE MACHTIGE VROUWEN riaslan, méér dan een rolmodel voor politici. „Ze is als strijder voor vrouwenrechten belang rijk voor alle vrouwen. Zo zet ze ook deze campagne opnieuw iets als 'gelijke beloning' op de kaart." En dat zullen volgens Sa- riaslan geen loze woorden zijn. „Wordt ze president, dan ver wachten we wat van haar! Clin ton heeft er tenslotte zelf altijd op gehamerd: women's rights are human rights." Oud-hoofdredacteur van Op zij Cisca Dresselhuys is geen fan: „Bill heeft het charisma, Hillary is een koele kikker." Toch geniet ze wel van deze 'ongelooflijke mijlpaal'. „Ik heb Thatcher zien komen, en Ange la Merkel, en dit gaat er natuur lijk overheen. Als Clinton écht in het Witte Huis komt, is dat een enorme sprong in de eman cipatie." En: een teken dat vrouwen nooit moeten denken: lukt toch niet. Dresselhuys (73): „Het mooie is dat Clinton laat zien dat je helemaal niet hoeft te con cluderen dat je met 55 afgeschre ven bent. Er is nog een tweede moment om jezelf te bewijzen. Of een derde." Daar zou wat haar betreft zo'n 'getalenteerde' minister als Edith Schippers, die onlangs voor het lijsttrekkerschap van de VVD bedankte, zich ook maar eens door moeten laten in spireren. „Blijf in the picture en probeer het later nog eens." Wagenaar laat de Hillaryjas ondertussen nog even aan het haakje hangen. Want zo'n nomi natie is één ding, het president schap iets heel anders. „Van Do nald Trump winnen wordt nog héél, héél lastig. Die straatvech ter gaat alles uit de kast trek ken. Vuiligheid, laster, het wordt nog verschrikkelijk naar. Maar Hillary gaat winnen", zegt ze vol overtuiging. „Met zo'n 55 procent." STRAATSBURG De opheffing van de immuniteit van 138 Koer dische leden van het Turkse Par lement is een nieuwe dreun voor de betrekkingen met Euro pa en de EU/Turkije-vluchtelin- gendeal. Het Europese Parle ment neemt de jongste machts greep van president Erdogan hoog op. Aan de vooravond van ministerieel overleg over de vluchtelingendeal vandaag in Luxemburg zette het voltallige EP gisteravond de hakken in het zand. „Geen Parlement ter we reld heft zomaar de immuniteit van zoveel leden tegelijk op. Kan didaat-lid Turkije schendt hier mee alle toetredingscriteria", zo meende de Duitse liberaal Alexander Graf Lambsdorff. „Al leen een Turkije dat zich aan de Grondrechten houdt verdient res pect", aldus de christendemo craat Cristian Dan Preda. Het Par lement vindt de opstelling van de Europese Commissie, die 'be zorgd' is en 'de zaak op de voet volgt', veel te slap. „De media zijn monddood gemaakt, de pre mier is weggestuurd, Erdogan ge bruikt bruut geweld tegen een deel van zijn eigen volk en scha kelt nu de democratische opposi tie uit. Als we hier niet tegen op treden verliezen we onze eigen geloofwaardigheid", aldus de Vla ming Mark Demesmaeker. Van der Steur kan zich de branie veroorloven, want de oppositie jaagt niet langer op zijn scalp. Veel liever wrijven de partijen hem al het gestuntel nog even in. „Zeg nu eens dat zes jaar lang WD-bestuurders op het ministe rie van Veiligheid en Justitie jaar in jaar uit mislukt beleid hebben gevoerd", wil D66'er Kees Verhoe ven weten. Net als SP'er Michiel van Nispen: „Het was de WD die dit superministerie wilde. Die de De suggestie dat ik informatie heb verhuld, werp ik verre van me bewindspersonen leverde. Die de hoogste ambtenaar aanstelde. Dus welke partij is er verantwoordelijk voor het geklungel? Precies, de WD." In vak K buigen Van der Steur en premier Rutte het hoofd even. Ze hebben genoeg politieke erva ring om te weten dat die plaat met aantijgingen de komende maanden grijs gedraaid gaat wor- Nee, vandaag niet nieuwe excuses. Niet weer door het stof. Geen nieuwe beterschapsbeloftes. Minis ter Ard van der Steur mag dan 'te ver zijn gegaan', het is wel een keertje klaar met de deemoed, klinkt in zijn antwoorden door. Hooguit zegt de minister: „Ik heb een grens overschreden." En wel toen hij als Kamerlid in mei 2014 z'n partijgenoot minis ter Opstelten souffleerde bij het schrijven van een regeringsbrief aan parlementariërs over de Tee- vendeal. Maar opstappen zal hij zeker niet, ondanks een spervuur aan kritiek. Want opnieuw draait het debat niet over het ambtelijk ge- blunder rond de Teevendeal met crimineel Cees H., maar over Van der Steur zelf. Scalp Strijdvaardig klinkt het zelfs: „De suggestie dat ik met mijn advie zen informatie heb verhuld, werp ik verre van me." den.De oppositie laat Van der Steur de komende maanden aan modderen om er tot de naderen de verkiezingen van maart 2017 op timaal van te profiteren. MffftPaTd- gen die tijd: Veiligheid is niet in goede handen bij de WD, kijk maar wat een puinzooi het was. Prijsschieten Zie hoe minister Opstelten en staatssecretaris Teeven vielen. Zie hoe Van der Steur drie keer sorry moest zeggen - na affaires rond professor Maat, Volkert van der G. en de Teevendeal. Hoe de Brusselse aanslagpleger El Bakraoui ongehinderd door ons land kon reizen, en hoe er bezui nigd is ook op Veiligheid en Justi tie. Het wordt prijsschieten. Profileerde de WD zich - zeker met het opgerichte ministerie van Veiligheid en Justitie - als de par tij van Law Order; vanaf nu gaan de andere partijen die ruim te niet meer geven. De verdediging van Rutte op dat terrein is zelfs al wat beschei den aan het worden. „Op dit dos sier is het niet goed gegaan, maar als ik verder kijk... de veiligheid neemt toe. Ik zeg dus ook: heel veel dingen gaan wél goed." Het is een iel verweer, stelt de oppositie tevreden vast. En wie weet welke brokken de minister de komende maanden nog zal ma ken. Al volgende week wacht een pittig debat over de begroting van het ministerie. Ze kunnen niet wachten. donderdag 9 juni 2016 Golda Meir (1898-1978) was premier van Israël. Ze leidde het land van 1969 tot en met 1974. Margaret Thatcher (1925- 2013) was premier in het Verenigd Ko ninkrijk tussen 1979 en 1990. Angela Merkel (geboren 1954) is Bondskanselier van Duitsland sinds 2005. Ze is een van de meest in vloedrijke politici ter wereld. Kamer ziet Van der Steur liever verder stuntelen FOTO EPA Ard van der Steur, minister Den Haag Met z'n serie af faires - nu wéér rond de Teevendeal - heeft minister Ard van der Steur (VVD, Veiligheid) zichzelf in de hoek van de politieke boks- ring gemanoeuvreerd. De oppo sitie laat hem daar wat graag: zo kunnen ze in verkiezingstijd heerlijk op hem en de VVD inbeu ken. Tobias den Hartog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7